1. Dajte si čas na vybavovanie materského
V Sociálnej poisťovni nám potvrdili, že všetky potrebné dokumenty k schváleniu materského môžete odovzdať už v predstihu tak, aby ste v termíne, keď chcete nastúpiť na materskú, už vedeli, či vám ho poisťovňa schváli alebo nie. Informujte sa napr. cez infolinku. Vyhnete sa tak niekedy aj mesiacom čakania na to, ako dopadne odvolanie. V tom čase vám totiž materské vyplácané nie je a mnohé rodiny sa dostávajú do finančných problémov.
2. Zvážte, čo sa vám oplatí
Ak otec poberá materské, matka nesmie poberať rodičovský príspevok. Doma byť môže, a to na neplatenej rodičovskej dovolenke. Je len dôchodkovo poistená, poistenie v nezamestnanosti, ani nemocenské poistenie za ňu odvádzané nie je.
3. Upravte si počas poberania materského pracovný úväzok.
Aj keď Sociálna poisťovňa hovorí, že ju výška príjmu nezaujíma, prízvukuje i to, že materské má len nahrádzať výpadok z príjmu, ktorý otcovi vznikol poberaním materského. S plným úväzkom nemusíte uspieť. Pomôže aj home office, ale na profesie, kde ho reálne viete dokázať. Taxikárovi to, zrejme, neprejde.
4. Sociálna poisťovňa sleduje i to, či sa otec reálne dokáže starať o dieťa
Teraz nehovoríme o počte odpracovaných hodín, ale napr. o tom, že ak otec chodí na týždňovky do Bratislavy, ale deti žijú s matkou v Spišskej Novej Vsi, neviete dokázať, ako sa počas týždňa o ne staráte. Sociálna poisťovňa si vie skontrolovať i to, či skutočne robíte na polovičný úväzok, vie napr. skontrolovať vašu dochádzku do práce. Ak ste zapísaný v dochádzkovej knihe od pondelka do piatka, osem hodín denne, môžete mať problém.