BRATISLAVA. Ceny bytov a domov pokračujú na Slovensku v raste aj tento rok. Pri kúpe nehnuteľnosti si tak o niečo opäť priplatíme. „V prepočte sú slovenské nehnuteľnosti až o takmer pätinu lacnejšie ako v čase realitného boomu v roku 2008,“ hovorí. analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Prvýkrát začali rásť vlani, keď stúpli prvý raz od začiatku krízy, dodáva.
Ceny mieria hore
V eurozóne medziročne vzrástli v prvom kvartáli tohto roka ceny nehnuteľností určených na bývanie o tri percentá. V celej Európskej únii bol rast mierne výraznejší, a to na úrovni štyroch percent. Slovensko sa podľa európskych štatistikov umiestnilo nad európskym priemerom – ceny rezidenčných nehnuteľností rástli u nás medziročne o 5 percent.
Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) však nie je rast cien bytov a domov u nás až taký dramatický – ide len o jednopercentné zvýšenie. Za nesúladom je odlišná metodika, vysvetľuje Ondrová.
„Predpokladám, že ceny nehnuteľností budú ďalej mieriť nahor,“ hovorí. Ceny ťahajú podľa nej nahor rekordne nízke úrokové sadzby na úveroch na bývanie, priaznivý vývoj v našej ekonomike, klesajúca nezamestnanosť či rastúce mzdy zamestnancov. Extrémne zvyšovanie cien nehnuteľností však neočakáva – zvyšovanie cien domov a bytov bude brzdiť pomerne vysoká miera nezamestnanosti na Slovensku. Vývoj sa však bude líšiť aj v závislosti od jednotlivých regiónov, dodáva.
Zdražuje aj Maďarsko
Priemerná cena nehnuteľností bola podľa údajov NBS v prvom tohtoročnom štvrťroku na úrovni 1 238 eur za jeden meter štvorcový. Najdrahšie boli nehnuteľnosti v Bratislavskom kraji. Priemerná cena sa tu pohybovala na úrovni 1 725 eur za jeden meter štvorcový, čo je približne o dve pätiny nad slovenským priemerom.
Naopak, najlacnejšie sa dá meter štvorcový kúpiť v Nitrianskom kraji, a to za 551 eur.
Situácia na realitnom trhu nepraje podľa Ondrovej ani tým, čo by mali záujem kúpiť si dom či byt v príhraničných oblastiach. Ceny totiž rástli aj v susednom Maďarsku. V prvom štvrťroku tohto roka tam poskočilo medziročne o viac ako 15 percent. Ide tak o najvyšší rast zo všetkých krajín Únie.
Veľmi podobne to podľa nej vyzerá v Rakúsku, ktoré malo druhý najvyšší rast – na úrovni 13,4 percenta. Drahšie ako v úvode roka 2015 ale boli, spomedzi našich susedov, aj nehnuteľnosti v Českej republike a v Poľsku.
Nehnuteľnosti dražejú všade
Realitný trh sa podľa Ondrovej oživuje v celej Únii. „Rast cien nehnuteľností určených na bývanie totiž zaznamenalo celkovo až 25 krajín spomedzi 27 členov Európskej únie, za ktoré boli údaje dostupné,“ hovorí.
Dvojciferný rast malo okrem Maďarska a Rakúska už len Švédsko. Z nepatrného rastu cien nehnuteľností – do jedného percenta, sa môžu tešiť v Chorvátsku, Slovinsku, ale aj vo Francúzsku a Fínsku.
Najväčší dôvod na radosť, v prípade, že uvažujú o kúpe vlastnej nehnuteľnosti, majú podľa Ondrovej Taliani a Cyperčania. „Práve Taliansko a Cyprus sú jediné krajiny Únie, v ktorých ceny rezidenčných nehnuteľností medziročne poklesli,“ hovorí. V prvom kvartáli tohto roka zhodne o 1,2 percenta, dodáva.
Prečítajte si aj Takmer desatina domácností si tento rok kúpi nové auto či byt