Správna posteľ je srdcom každej spálne. Tí, ktorí sa zaoberajú interiérovým dizajnom, si môžu vybrať z rôznych modelov postelí. Spomedzi mnohých možností je veľmi obľúbená čalúnená posteľ. Otázka znie: ako sa o ňu starať, aby si dlho zachovala svoj dokonalý vzhľad?

Čalúnené postele - neoceniteľné výhody

Čalúnené postele sa oplatí vybrať z rôznych dôvodov. Jedným z najdôležitejších je štýlový a elegantný vzhľad tohto typu nábytku. Takéto modely sa veľmi dobre hodia do klasických aj moderných interiérov. Vďaka takýmto posteliam získavajú spálne výnimočný jedinečný charakter.

Atraktívny dizajn nie je jedinou výhodou čalúneného nábytku. Postele čalúnené správnym materiálom sú tiež praktické a pohodlné na používanie. Vďaka čalúneniu je čalúnenie postele mäkké a príjemné na dotyk a samotná spálňa sa stáva útulnou.

Čalúnená posteľ - záleží na veľkosti a konštrukčnom materiáli

Pri výbere čalúnenej postele venujte pozornosť predovšetkým jej veľkosti. Napríklad pre jednotlivcov je veľmi dobrá čalúnená posteľ s rozmermi 90 x 200, ktorú môžete kúpiť v Dobrom Sny. Pri modeli určenom pre páry by naopak šírka vybranej postele mala byť aspoň 140 centimetrov.

Dôležitý je aj materiál čalúnenia. V praxi sa najčastejšie volí čalúnenie z kože, ekokože a rôznych druhov látok, ako je napríklad velúr. Čalúnenie môže mať akúkoľvek farbu. Je však veľmi dôležité, aby dokonale ladilo s dominantnými farbami v interiéri.

Starostlivosť o vzhľad čalúnenej postele - dôležité je správne umiestnenie

Tí, ktorí sa rozhodli pre čalúnenú posteľ, by mali mať na pamäti niekoľko dôležitých bodov. Jedným z nich je správne umiestnenie tohto kusu nábytku v spálni. Treba si uvedomiť, že čalúnené modely veľmi zle znášajú priame slnečné žiarenie. To vedie k zmene farby ich povrchu. Preto sa odporúča umiestniť čalúnenú posteľ vo vhodnej vzdialenosti od radiátorov a iných zdrojov tepla. Minimálna odporúčaná vzdialenosť medzi posteľou a radiátormi by mala byť 1 meter.

Umiestneniu čalúnenej postele v blízkosti okna by ste sa tiež mali čo najviac vyhnúť. Neustále vystavenie vlhkosti bude mať z dlhodobého hľadiska nepriaznivý vplyv na vzhľad čalúnnickej látky.

Čistenie čalúnenia na posteli - praktické tipy

Nábytok, ako je napríklad čalúnená posteľ 90 × 200, by sa mal pravidelne vysávať. Na tento účel je najlepšie použiť mäkký koniec vysávača, ktorý nespôsobuje poškriabanie čisteného povrchu. Matrac by sa mal tiež pravidelne vysávať, aby sa odstránil prach a iné nečistoty.

Čistenie čalúnených postelí je veľmi jednoduché. Pred začatím čistenia je však dôležité venovať pozornosť materiálu čalúnenia. Postup odstraňovania nečistôt z jednotlivých druhov čalúnenia by mal byť nasledovný:

  • kožené čalúnenie - na čistenie koženého čalúnenia sa používajú špeciálne čistiace prostriedky a prostriedky na ošetrovanie a údržbu kože; znečistený materiál by sa mal jemne utrieť handričkou namočenou v čistiacom prostriedku; po každom praní by sa malo kožené čalúnenie ošetriť vhodným konzervačným prostriedkom;
  • Bavlnené čalúnenie - tento materiál sa čistí veľmi ľahko, spravidla ho stačí raz za čas povysávať; na väčšie škvrny treba použiť špeciálnu penu - takéto prípravky sa na škvrnu nastriekajú a približne po 1 hodine sa zotrú handričkou;
  • zamatové čalúnenie - na čistenie sa hodí vhodne pripravený roztok vody a čpavku a materiál by sa mal dôkladne vysušiť;
  • Velúrové čalúnenie - nečistoty z tohto materiálu sa odstraňujú podobným spôsobom ako zo zamatového čalúnenia; tiež sa oplatí pamätať na pravidelné prečesávanie látky.

Všetko čistenie a starostlivosť by sa mali vykonávať jemne a citlivo. Pri nových pracích prostriedkoch sa oplatí skontrolovať, ako pôsobia na tkaninu. Tu by sa mal vykonať jednoduchý test na malom neviditeľnom kúsku tkaniny.

Čistenie čalúnenej postele - domáce prostriedky

Na odstránenie menších škvŕn na čalúnení postele môžete použiť jedlú sódu s prídavkom vody. Prípravok pripomínajúci pastu, ktorý vznikne spojením týchto dvoch zložiek, treba votrieť do škvrny a počkať niekoľko minút. Potom odstráňte zvyšky pasty a tkaninu vysušte. Škvrna by mala zmiznúť bez toho, aby zanechala čo i len najmenšiu stopu. Ďalším domácim prostriedkom je použitie octu zriedeného s vodou v pomere 1:1. Ide o účinnú metódu na zbavenie sa odolných škvŕn na čalúnení.