BRATISLAVA. Ocenenie Biela vrana za rok 2017 si tento rok odniesla jedna žena a traja muži. Získala ju Zuzana Hlávková, ktorá upozornila na podozrivé zákazky na ministerstve zahraničných vecí počas slovenského predsedníctva v Európskej únii. „Ocenená bola za dôslednú a poctivú obhajobu verejných financií, opakovanú snahu o nápravu vo vnútri inštitúcie, ale aj následnú odvahu pomenovať problémy a pokúsiť sa o nápravu verejne napriek mocenskej prevahe, ktorá stála proti nej počas tejto najprestížnejšej udalosti ostatných rokov na Slovensku,“ píše sa na stránke bielavrana.sk. Spolu so Zuzanou Hlávkovou bol za rovnakú záležitosť ocenený aj jej vtedajší kolega na ministerstve Pavol Szalai.

Ocenenie odovzdali Aliancia Fair-play a VIA IURIS už po desiaty raz. Cenu udeľujú vždy 17. novembra v  Deň boja za slobodu a demokraciu osobnostiam za dôslednú obhajobu verejného dobra často napriek prekážkam. 

 

 

Ekologické farmáčenie s Rómami

Cenu tiež dostal Štefan Straka, ktorý už už desať rokov učí Rómov ekologickému farmárčeniu. „Snaží sa pozitívne ukázať, ako si môžu ľudia, ktorí trpia chudobou a podvýživou, zabezpečiť kvalitné potraviny či palivo. Podporuje tak pracovné návyky a pokúša sa predchádzať konfliktom. Ocenený bol za vytrvalú oddanosť tomuto netradičnému inovatívnemu prístupu, ktorým spoločnosti ukazuje možné pozitívne riešenia, prispieva k lepšiemu spolužitiu a zníženiu napätí medzi etnikami,“ odôvodňujú cenu organizátori.

 

Tohtoročnými laureátmi ocenenia Biela Vrana 2017 sa stali bývalí zamestnanci Ministerstva zahraničných vecí SR Zuzana Hlávková a Pavol Szalai, psychológ Štefan Straka a ochranár Erik Baláž. Foto TASR - Marko Erd

 

Biela vrana pre ochranára

Ocenenie Biela vrana šlo aj Erikovi Balážovi, ktorý ako ako ochranár stál na čele záchrany Tichej a Kôprovej doliny pred vyrúbaním po známej kalamite v Tatrách a významnou mierou sa zaslúžil o vznik a ochranu najväčšieho divokého prostredia na Slovensku i jedného z najväčších v Európe. Ocenený bol „za výnimočnú vytrvalosť a oddanosť svojmu poslaniu získať ľudí pre ochranu prírody, schopnosť vytvárať v nich vzťah k prírode a spájať rôznych aktérov. Na príklade Tichej a Kôprovej doliny sa mu podarilo ukázať silu a regeneračnú schopnosť prírody i alternatívu k masívnemu devastačnému výrubu starých lesov, aký možno vidieť po Slovensk,“ píše sa pri odôvodnení ceny.

"Ocenenie tento rok vyzdvihlo mladých ľudí, ktorí prišli pracovať pre štát plní ideálov a tie sa aj snažili dôsledne naplniť. Keď sa to nepodarilo, odišli z prestížneho zamestnania. Ukázali ľuďom, že štátni úradníci môžu byť poctiví aj napriek presile nadriadených," uviedla podľa TASR riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

 

 

 

Biela vrana si podľa jej slov v ostatných rokoch významnejšie všíma príbehy ľudí, ktorí idú dlhodobo proti prúdu, testujú nové, pozitívne prístupy a zásadne menia naše postoje.

"Dnes, keď extrémistické politické sily čoraz agresívnejšie útočia na slobodnú a autentickú občiansku spoločnosť, je dôležité si pripomínať, ako konkrétne aktívni občania, ich iniciatívy a organizácie pomáhajú ľuďom, ohrozeným komunitám či životnému prostrediu. Biele vrany sú už desať rokov veľmi dobrým príkladom, že občianska angažovanosť má zmysel a prináša výsledky," povedal výkonný riaditeľ VIA IURIS Milan Šagát.