Učebňa City University v Bratislave je plná. Filip Pilka musí tesne pred začiatkom akcie pridať ešte tri stoličky, aby sa zmestili všetci. Viac ako 30 ľudí prišlo na prvú hodinu bezplatnej Akadémie podnikania. Sedia tu ženy i muži, študenti, zamestnanci i ľudia, ktorí intenzívne rozmýšľajú o podnikaní. V rohu spí vodiaci pes.

Všetci prišli, aby sa dozvedeli viac o tom, ako rozumne narábať s peniazmi a ako sa pripraviť na podnikanie. „Ja a moji spoločníci roky pracujeme ako finanční sprostredkovatelia a stále sa stretávame s tým, že sa ľudia dostávajú do problémov, lebo nevedia ako o peniazoch rozmýšľať dlhodobo. Rozhodli sme sa preto ponúknuť im 6 bezplatných prednášok, kde by bol priestor vysvetliť základné veci o finančnej gramotnosti,“ vysvetľuje finančný sprostredkovateľ Filip Pilka, ktorý roky popri práci bezplatne prednáša študentom stredných škôl.

 

Vladimír Činčura prednáša počas Akadémie podnikania.   Foto - Financmaster

 

Akadémia vzdelávania chce prekonať strach

„Viac ako 90 percent ľudí na Slovensku sú zamestnanci, iba 10 percent ľudí podniká. Pre tých 90 percent je to predovšetkým istota príjmu a zamestnania, ale v každom zamestnaní máte istotu príjmu len dva mesiace, keď vám skončí skúšobná doba. Podnikať , to je istota spoľahnúť sa sám na seba a to by sme chceli v ľuďoch podporiť viac,“ hovorí na úvod Akadémie podnikania finančný sprostredkovateľ Vladimír Činčura a pýta sa publika, koľko ľudí vidí vo vykročení z komfortnej zóny príležitosť a koľko iba strach a obavy.

Rozoberá tiež typy ľudí, vysvetľuje na ich príklade, ako by sme mali vnímať samých seba a akých ľudí by ste si mali vyberať do tímu. Nie je to len monológ na danú dámu, ale veľmi interaktívny dialóg. Ľudia reagujú na otázky, vyslovujú vlastné názory, premýšľajú, hodnotia.

Témou prvej prednášky je osobný cash flow, teda rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Na priemernej bratislavskej rodine sa učíme, na čo všetko mesačne dávame peniaze a aké príjmy máme. Čo s tým, keď sme na konci mesiaca v mínuse. Ako sa zachovať v situácii, keď nám šéf oznámi výpoveď a čo urobiť s peniazmi, ak nás povýšia a rodinný rozpočet sa navýši. „Ľudia často na tomto príklade vidia, že o peniazoch rozmýšľajú len od výplaty k výplate a nezabezpečia sa na dlhší čas, hoci možností je veľa,“ vysvetľuje Filip Pilka.

 

Grafika - Financmaster

 

Prednášky o úspešnom podnikaní

Po intenzívnej dvojhodinovke sa viac ako trištvrte ľudí v sále prihlási, že o týždeň prídu opäť. Platiť nemusia, ale povinnosť majú. Na každej prednáške dostanú domácu úlohu. Najbližšie si majú pripraviť desať cieľov, na ktoré sa chcú v živote sústrediť. Pripojiť sa môže každý, aj ten, ktorý prepásol úvod akadémie. „Aj tí si však musia urobiť domácu úlohu. Nie kvôli nám, ale kvôli seba, je to pre nich, aby sa sami posúvali dopredu a naučili sa vystupovať pred publikom,“ prízvukuje Filip Pilka.

Akadémia vzdelávania pokračuje každý utorok od šiestej hodine večer. Hovoriť sa ešte bude o finančnom trhu a jeho využití, dozvieme sa, akých je 7 základných bodov podnikania, aký je najefektívnejší systém pre podnikanie, ako vybudovať obchodnú sieť i to, aké je know-how úspešného podnikateľa.  „Veríme, že to ľuďom veľa dá a že budeme v Akadémii vzdelávania pokračovať,“ dodáva Filip Pilka.