Možnosť zobrať so sebou dieťa na bicykel a vyraziť na trh po zeleninu, alebo proste len tak sa prevetrať je na nezaplatenie. Správne zvolená detská sedačka na bicykel radosti zo spoločného času veľmi pomôže.

Ak už je dieťa na cyklovýlety dosť vyspelé (v rôznych krajinách sa za také považujú v inom veku, od novorodencov v Holandsku až po deti približne v jednom roku v Británií, alebo USA), zostáva už len si vybrať sedačku, ktorá vám, vášmu dieťaťu a na záver aj vášmu bicyklu bude sedieť najviac. Tiež spôsobu, ako chcete s dieťaťom jazdiť.

Ako vybrať detskú sedačku na bicykel

Ak s dieťaťom budete jazdiť častejšie, chytí cyklistické návyky a aj lásku k tejto činnosti. "Videl som ľudí, ktorí s deťmi jazdia po lesných aj náročnejších trasách. Keď si potom dieťa sadne samo na bicykel, už chápe čo ho čaká," hovorí Peter Vítek z cykloservisu Vitek bikes v Bratislave.

“Vždy, keď ku nám zákazník príde a chce si vybrať detskú sedačku, najdôležitejšie je, aby si na svojom bicykli vyskúšal rôzne druhy, aby mu pri jazde zavadzala čo najmenej. Ak sa mu napríklad sedačka pri jazde opiera o hruď, hľadáme iné možnosti,” dodáva Vítek.

Dieťa na bicykli môžete so sebou voziť tromi základnými spôsobmi. Treba si teda vybrať medzi sedačkou upevnenou vpredu, vzadu a cyklovozíkom. “Detské sedačky vieme na bicykel pripevniť tak, že dieťa budete mať pred sebou, alebo môžete dieťa posadiť do sedačky pripevnenej vzadu nad zadným kolesom,” vysvetľuje Vitek.

Základné rozdelenie detských sedačiek na bicykel

  • Umiestnené vpredu
  • pripevnené na riadidlá
  • pripevnené na rám
  • Umiestnené vzadu
  • Detský cyklovozík

Sedačky pripevnené vpredu

Každá z troch možností má svoje plusy, ale aj mínusy. Začnime výhodami. Pre dieťa, ktoré sa vozí vpredu, je jazda oveľa väčší zážitok. Môže sa pozerať po okolí, viete s ním počas jazdy komunikovať a spoločne jazdu prežívate.

“Kamarátov syn bol počas prvej jazdy na sedačke vpredu naozaj nadšený a pozeral doslova s otvorenými ústami,” hovorí Peter Vitek. Ak je to možné, ide podľa neho o najpríjemnejšiu možnosť.

Na rám sa zvyčajne pripevní iba adaptér a samotná sedačka sa pripevňuje až následne naň. Výrazne sa tak zjednodušuje možnosť manipulácie so sedačkou, pretože ju dokážete upevniť, alebo naopak odstrániť z bicykla jedným “cvaknutím”.

Novinkou pri predných detských sedačkách je v posledných rokoch aj ochranné sklo. “Na dieťa počas jazdy nefúka, neobťažuje ho hmyz. Je to celkom zaujímavá novinka,” hovorí Vitek.

S ochranným sklom máte síce podľa odborníka počas jazdy horšiu aerodynamiku, "ale nepredpokladám, že s dieťaťom zvolíte nejaký divoký štýl jazdy. Výhodou je zase napríklad vrstva s UV filtrom a aj ochrana dieťaťa pri možnom páde."

Sedačky umiestnené vpredu však majú nižšiu nosnosť a sú vhodné skôr pre menšie deti. Približne od osem mesiacov do dvoch rokov veku dieťaťa. Použitie je obmedzené do približne 15 kilogramov váhy dieťaťa.

Problémom v prípade prednej sedačky určite môže byť aj menší rozmer sedačky a ak dieťa počas jazdy zaspí, nemá si kam oprieť hlavičku.

Ak ide o sedačku umiestnenú na držiaku riadidiel, môže byť aj problém s jej pripevnením. Napríklad karbónové rámy športových bicyklov pripevnenie destskej sedačky ani neumožňujú.

Na mestských bicykloch s tým problém nebýva, na nich sa jazdí s detskou sedačkou vpredu pohodlnejšie.

Ak by ste chceli jazdiť vpredu aj s väčším dieťaťom, možnosť tu je. Ide o náhradné sedadielko shotgun, ktoré aj so stupačkami na nohy viete umiestniť na rám bicykla vpredu za riadidlami. To však nemá operadlo.

Ceny kvalitných detských sedačiek z cykloservisu Vitek bikes začínajú na sume 59 eur. V prípade, že sa rozhodnete pre verziu s rôznymi vychytávkami, ako je napríklad zámok na bicykel, ceny sa mierne zvyšujú.

Detská sedačka umiestná vpredu. Foto - Urban Iki

Zadná sedačka

Detská sedačka umiestnená nad zadným sedadlom rozhodne neponúkne dieťaťu najlepší výhľad a je s dieťaťom počas jazdy aj náročná komunikácia, je však najpraktickejšia a asi aj najbezpečnejšia.

Ľahšie sa vám s drobcom aj manipuluje pri jeho vkladaním a vykladaní zo sedačky. Výhodou sedačky umiestnenej na zadným kolesom je určite aj väčší priestor pre dieťa. Počas jazdy môže pohodne zaspať a oprieť si hlavu.

Sedačka vzadu vás neobmedzuje pri pedálovaní, jednoduchšie sa s ňou manévruje celý bicykel. Oproti prednej sedačke si za tú upevnenú vzadu aj mierne priplatíte.

Takáto sedačka nad zadným kolesom je určená aj pre väčšie deti ako tá vpredu. Výrobcovia udávajú vekové obmedzenie približne do šesť rokov a 22 kilogramov.

Pri jej inštalácií si treba ale dať pozor na rám bicykla. Zadná sedačka sa uchytáva rovnako ako zadný nosič. Ak ale na bicykli takúto možnosť nemáte, existuje rovnako adaptér.

“Pri prvej montáži treba vziať do úvahy aj ďalšie veci. Niektorí výrobcovia napríklad uvádzajú, že pripevnením nosiča na detskú sedačku sa skončí záruka na bicykel,” upozorňuje Vitek.

Ak si teda chcete kúpiť nový bicykel a máte v pláne na ňom jazdiť aj s dieťaťom, myslite na to už pred kúpou. Cena zadnej sedačky aj s adaptérom začína na cene 75 eur.

Detská sedačka na bicykel umiestná vzadu. Foto - Urban Iki

Cyklovozík

Svoje výhody má, samozrejme, aj detský cyklovozík. Ide vlastne o verziu bežného detského kočíka s možnosťou pripevniť ho za bicykel. Dieťa v ňom nemusí sedieť, ale skôr leží a je bezpečne pripútané.

“Nosnosť v tomto prípade nehrá výraznú úlohu. Výhodou je napríklad to, že môžete voziť aj dve deti a zobrať ich spoločne na výlet len za jedným bicyklom,” vysvetľuje Vitek. Dieťa v uzatvorenom vozíku viete odchrániť pred hmyzom či slnkom.

Ak sa rozhodnete pre vozík, čaká vás trošku učenia sa pri jeho zvládaní počas samotnej jazdy a pre upevnenie vozíka treba bicykel aj mierne upraviť. Je to však veľmi variabilné a v ponuke je naozaj veľké množstvo vozíkov.

Existuje napríklad aj taký, z ktorého dokážete ľahko v priebehu pár sekúnd urobiť detský kočík a tlačiť ho bez bicykla. Pre ktorúkoľvek možnosť sa rozhodnete, odmenou vám určite bude spoločný, príjemne strávený čas.

Ak už sedačku máte vybranú, je čas násjť krásne cyklostrasy, na ktorých ju hneď otestujete. Tu sú naše tipy.