Prvý dojem, ktorý sa skladá z výzoru, komunikácie a z obsahu, vieme preniesť aj do našej domácnosti. Keď k nám prichádza návšteva prvý raz, tiež si urobí obraz o fungovaní domácnosti, hygienických návykoch, vkuse a o estetickom cítení hostiteľov.
Výzor v tomto prípade zahŕňa to, ako vyzerá naša domácnosť počnúc prvými dverami vedúcimi do domu vrátane bránky až po kúpeľňu – počet miestností a ich usporiadanie, čistota, upravenosť domácnosti. Komunikácia sa skladá z verbálnej a neverbálnej komunikácie, no pri domácnosti hovoríme najmä o neverbálnej (verbálnu komunikáciu môže zastupovať výber hudby, televízneho programu, ktorý môžeme mať počas návštevy pustený). Znamená to, čo o nás domácnosť prezradí – obľúbené farby, materiály, hygiena, čím sa radi obklopujeme, ako máme rozložený nábytok, ako vonia domácnosť, presvetlenosť miestností.
Prvé slová hostiteľky
Sedem percent z celkového prvého dojmu, ktorý ako hostitelia zanecháme, tvorí obsah. Sú to prvé slová, ktoré ako hostitelia s hosťami prehodíme, ako ich slovne (a nielen slovne) privítame. Pečať v prvom dojme zanechá aj upravenosť a oblečenie, v ktorom vítame hostí. Toto všetko sa v návšteve zmieša a zanechá dojem. Zistí, či sa u nás cíti príjemne alebo nepríjemne a utvrdí ju v tom, či by sa chcela k nám vrátiť, prípadne ako dlho sa u nás zdrží.
Realita zamestnaných rodičov pred prijatím návštevy môže byť rôzna. Niekto má paniu na upratovanie na každý deň, niekto raz týždenne, raz mesačne, raz za čas alebo si upratuje sám. A vtedy môže byť prijatie návštevy naozaj stresujúce. Nevieme, čo máme spraviť skôr a príchod návštevy sa nezadržateľne blíži. Oblieva nás pot a možno by sme sa v tej chvíli radi vyhovorili na chorobu. Hlboký nádych, hlboký výdych, nádych, výdych a prečítajte si, ako na to.
Hračku nám odpustí každý
Či máme jedno, alebo desať detí, návšteva nemusí mať o ich existencii ani tušenia. Je na nás, či jej to povieme neverbálne prevrátenou domácnosťou hore nohami, alebo počtom uprataných postelí. Máme na výber. Ako hostiteľky vieme, že každá miestnosť má svoju náplň, že spálňa je určená na spanie, kuchyňa na varenie, jedáleň na stolovanie, obývacia miestnosť na stretnutia s rodinou, priateľmi, na romantické chvíle s manželom/partnerom, pracovňa na prácu za počítačom, čítanie kníh, zimná záhrada na oddych medzi rastlinami, detská izba na oddych a hru detí, kúpeľňa s toaletou na očistu, skrášlenie a relax.
Ako rodičia s deťmi v rôznom veku nie vždy dokážeme naplniť naše hostiteľské predstavy. Aj malé autíčko na gauči nás dokáže dostať do vývrtky a už kričíme, napomíname, zúrime. STOP! Opäť predýchajte.
Kúpeľňa a podlaha rozhoduje
Prosím, nesnažme sa za každú cenu ukázať domácnosť ako sterilnú, neobývanú, ktorú vlastne nepoužívame, nemáme radi, a preto v nej netrávime čas, ale stále len utierame prach. Samozrejme, aj s deťmi je možné vybudovať si systém starostlivosti o domácnosť, či už nám deti pomáhajú, alebo nie. Ak chceme urobiť dobrý prvý dojem a priznať sa, že máme deti a tie majú hračky, tak by sme sa mali pred návštevou prezentovať lesknúcou sa kúpeľňou a toaletou a čistou podlahou. To je základ.
Vtedy o sebe dávame vedieť, že sme hygienicky založená čistotná domácnosť s deťmi. Hračku na gauči vám odpustí hádam každý, no nenavoňanú, nelesknúcu sa kúpeľňu, toaletu či podlahu takmer nikto.
Prečítajte si aj Robíte párty? Hostí nevyzúvajte, darčeky hneď rozbaľte a páriky rozdeľte