Už viac ako tridsať rokov patrí k svetovej husľovej špičke, vystupuje v popredných koncertných sálach a filharmóniách po celom svete. I tak si americká huslistka japonského pôvodu Midori našla čas, aby po prvýkrát prišla na Slovensko. Hlavne preto, aby sa stretla s mladými talentovanými huslistami a huslistkami. „Je naozaj výnimočné, že prišla na Slovensko a mohla som sa s ňou osobne stretnúť. Dokonca jej zahrať,“ hovorí s nadšením pre Ženy v meste 18-ročná Liliana Dulanská. Je jednou z pätice talentovaných mladých huslistov, ktorí zažili Majstrovské kurzy so svetoznámou umelkyňou.

„Som nadšená, že som sa na nich mohla zúčastniť,“ dodáva Liliana, ktorá hrá na husle od piatich rokov.

 


Foto - Grape PR

 

Moment ticha je dôležitý

Master class, teda majstrovské kurzy, je formát výučby, ktorý je populárny najmä v zahraničí. Ide o nezabudnuteľnú vyučovaciu hodinu na expertnej úrovni. Expertom býva hviezda svetového formátu z oblasti umenia. Vybraný študent si pripraví 15 minútové vystúpenie, na ktoré má možnosť dostať spätnú väzbu od uznávaného umelca. Ten mu môže poradiť, ako sa zlepšiť po technickej stránke, ako držať nástroj či tvoriť tón. Liliana Dulanská má s majstrovskými kurzami veľkú skúsenosť. Absolvovala ich u viacerých svetových virtuózov zo zahraničia. Tentokrát mohla hrať pred huslistkou Midori, ktorá sa s ňou podelila o názor na vystúpenie a dala jej niekoľko tipov, ako cvičiť vibrato. „Najdôležitejšie, čo som si z hodiny zobrala je, že aj pauzy sa musia vedieť zahrať a moment ticha je rovnako dôležitý ako hrané tóny.“

 


Foto - Grape PR

 

Hodina aj pre učiteľov

 

Neoceniteľnej individuálnej lekcie od Midori sa mohli zúčastniť piati mladí huslisti a huslistky vďaka grantovej podpore Nadácie VÚB banky. Tá sa postarala o kompletnú réžiu Majstrovských kurzov a vďaka podpore mala pätica huslistov vzdelávací kurz bezplatne. Stretnutia s významnými osobnosťami prinášajú motiváciu a inšpiráciu pre študentov do ďalšej práce. „Je skvelé, že sa už aj na Slovensku začali robiť projekty s edukačným zámerom v oblasti umenia. Dúfam, že ich bude ešte viac,“ hodnotí Liliana, ktorá momentálne študuje na Akadémií múzických umení v Prahe. Hodina je navyše otvorená, čo priláka najmä študentov a pedagógov, ktorí si tiež môžu vypočuť tipy od umelca. Okrem toho, po hodine sa môžu s umelcom porozprávať. Opýtať sa, ako sa pripravuje na koncerty, ako cvičí, či čo robí preto, aby sa udržal vo forme. „Je to akoby umelec nechal nazrieť do svojej kuchyne. Posúva študentom ďalej to, čím je jedinečný a čo sa naučil,“ vysvetľuje pre Ženy v meste koncertný majster Pavel Bogacz z Komorného orchestra  Sinfonietta, ktorý tento svetový formát zorganizoval na Slovensku už po piatykrát.

 


Foto - Grape PR

 

Prvýkrát na Slovensku

 

Tento rok sa podarilo zohnať lektorku svetovej husľovej špičky. „Hodnotím to doslova ako zázrak,“ vraví Pavel Bogacz, ktorý s Midori rokoval dva roky. Dohodnúť sa nie je jednoduché, keďže takíto umelci sú vyťažení aj na šesť rokov dopredu. Midori patrí už viac ako tridsať rokov medzi prvú ligu husľových umelcov. Pavel Bogacz hovorí o veľkom šťastí, že vôbec prišla. Neodmietla, hoci má sama dve nadácie, v ktorých podporuje a vzdeláva študentov. „Veľmi jej záleží na tom, aby svoje vedomosti posunula novej generácií huslistov,“ dodáva Bogacz, ktorý ju sprevádzal počas jej dvojdňovej návštevy v Bratislave.

 


Pavel Bogacz a Midori. Foto - Grape PR

 

Vyvrcholením Majstrovských kurzov bol Midorin sólový recitál pre verejnosť. Organizátori chceli umožniť rodičom s deťmi, študentom či pedagógom zažiť na vlastné uši a oči hudobný talent Midori. Vďaka podpore Nadácie VÚB si mohli ľudia kúpiť lístok za symbolickú cenu a zažiť tak po prvýkrát vystúpenie svetovej umelkyne. „Pre Midori to bol taktiež priestor, aby v praxi študentom ukázala všetko, čo im deň predtým vysvetľovala počas kurzov,“ vysvetľuje zmysel koncertu Bogacz.

 


Foto - Grape PR
 

 

Namiesto sushi oštiepok

 

Bola zázračným dieťaťom, mala veľkú podporu od rodičov a chodila na najlepšie univerzity. Midori má nielen talent, ale aj tri doktoráty – z psychológie, histórie a hudby. „Strávili sme spolu veľa času. Je neskutočne inteligentná a otvorená. Zaujíma sa o všetko,“ vraví Bogacz. O Slovensku si veľa naštudovala. Zaujali ju slovenské syry. „Namiesto sushi chcela ísť do reštaurácie, kde môže ochutnať oštiepok,“ prezrádza Bogacz. Vraj to tak robí vždy, keď niekam pricestuje. Keďže nemá čas spoznávať prírodu či pamiatky, ide na to cez jedlo. Chce vedieť, ako daná krajina chutí.

 


Foto - Grape PR

 

Ani jeden deň bez huslí

Počas dvojdňovej návštevy toho japonská hviezda nestihla vidieť veľa. Všetok voľný čas cvičila, keďže je uprostred turné. Po raňajkách sa presunula do pripravenej miestnosti, kde skúšala do pol tretej. Potom viedla majstrovské hodiny so študentmi. O ôsmej, keď s nimi skončila, išla znova skúšať. „Keď skúšala, vraj nevyšla z triedy. Na druhý deň bol program podobný. Po jej sólovom koncerte sme išli na večeru. Potom mala krátke hodinové okno, kým jej šiel vlak do Linzu. Ešte aj na tú hodinu išla cvičiť,“ vraví Bogacz a dodáva, že na to, aby sa niekto stal svetovou špičkou, musí obetovať všetko. Pri huslistoch je cítiť, keď nedržia nástroj v ruke. „Midori si prakticky vôbec nedáva voľno. Nestalo sa, že by jeden deň v roku nedržala husle v ruke.“

 


Foto - Grape PR

 

Podobne vytrvalí sú aj mladí slovenskí huslisti a huslistky, ktorí sa chcú zlepšovať a idú za svojim cieľom. Ako však vraví Liliana Dulanská iba drina nestačí. „Dôležitá je aj podpora zo strany rodiny a pedagógov. Veď aj tie najväčšie hviezdy sa od niekoho učili,“ hovorí Liliana.

 

 

Prečítajte si aj Primáška Barbora Botošová: Rómske deti búrajú stereotypy svojím talentom