Hovorí sa, že ticho lieči. Samozrejme za určitých okolností je to pravda. Ticho môže mať terapeutické účinky najmä vtedy, ak si ho vyberieme sami. Ak máme pocit, že sa potrebujeme utiahnuť do súkromia, meditovať, venovať sa sebe, urobiť si poriadok v myšlienkach. Ticho a nekomunikovanie však môže mať aj veľmi zraňujúci charakter. Poznáte výraz “tichá domácnosť”? To je taký ten stav, kedy sa po hádke dvaja zúčastnení spolu nebavia. Môže to trvať pár hodín, ale aj dní. A v niektorých prípadoch to trvá aj celé roky.

Ten, kto zažil tichú domácnosť vie, že to je absolútne nepríjemný pocit dusna a pôsobí na našu dušu veľmi zraňujúco. Prídete domov, žijete vedľa druhého človeka a navzájom sa ignorujete. Je to oveľa horšie ako hádky a argumentácia, pretože agresivita medzi vami visí vo vzduchu. Mlčanie je jedna z najsilnejších podôb pasívnej agresivity, voči ktorej sa nevieme brániť. Od prírody sme my ľudia uspôsobení na sociálnu interakciu a celý život by sme sa mali učiť spolu hovoriť a riešiť problémy, či nejasnosti. Hádka a vyjadrenie hnevu vie byť bolestivé, ale na konci dňa by sme ju mali ukončiť a zmieriť sa. A ak je hádok veľa, snažiť sa s tým niečo urobiť. Ale trestanie toho druhého tichom nikam nevedie, len do strašnej izolácie, ktorá sa prehlbuje ako priepasť a spôsobuje našej duši nenapraviteľné následky.

Vraj existuje v psychológii nový termín ghosting, ktorý priniesla existencia sociálnych sietí  a je rozšírený najmä u mladej generácie. Je to vraj situácia, keď vám niekto zmizne zo života bez slova. Odrazu vás niekto ignoruje na sociálnych sieťach, jeden deň sa s vami normálne baví a na druhý deň si vás bez udania dôvodu odstráni z priateľov, prípadne s vami prestane komunikovať a zablokuje vás. Doslova sa vytratí ako duch. Je to vraj oveľa ľahšie v online svete, pretože tam s tým druhým naozaj nemusíte prísť do kontaktu, ak to nechcete. Množstvo mladých ľudí to nesie veľmi ťažko, pretože absentuje vysvetlenie, argumenty, dotyčný duch nikdy neodkomunikuje dôvod, prečo vás odstrihol.

Podľa psychológov je ghosting podobný fyzickej bolesti. Dotyčnému človeku môže spôsobovať silné pocity úzkosti a obrovskú neistotu. Ak sa stanete obeťou ghostingu neviete si odmietanie nijako vysvetliť, môžete sa iba domnievať, čo sa odohralo v hlave človeka, ktorý vás vymazal do života. Pre mladých ľudí to môže mať fatálne následky a veľmi to ničí ich sebavedomie.

Ghosting však zažívame aj v dospelosti. Často sa totiž stane, že nám ľudia odchádzajú zo života bez udania dôvodu. Tým, že nedostatočne komunikujeme a často nás rozdeľujú zbytočné nedorozumenia zisťujeme, že sa s niektorými priateľmi nebavíme celé roky. Že sa niekomu odcudzíme a začneme ho ignorovať a pritom on, či ona ani netušia, že niečo zlé urobili. Keď teda nevieme veci odkomunikovať, ubližujeme tým veľmi sebe, ale mali by sme si uvedomiť, že možno veľmi výrazne ničíme a zraňujeme svoje okolie. Keď o niečo v živote ide, je to to naša duša, naše vnútro, ktoré ovplyvňuje celý náš život a preto by sme ho nemali ničiť sebe ani iným. Zraňujúce ticho nelieči, ale vie aj zabíjať. 

.

Prečítajte si aj Muži, kvety a romantika