Cítite to vo vzduchu? Dnes ráno som sa zobudila a zistila, že Ester Ledecká vyhrala druhé zlato na zimnej olympiáde. Vo svojej disciplíne – na snowborde. Nebolo by to v jej prípade nič až tak výnimočné, keby predtým nevyhrala zlato na požičaných lyžiach v lyžiarskej kategórii Super G. Dve zlaté na jednej olympiáde v dvoch rôznych disciplínach. To ešte nedokázala žiadna žena v histórii.
Išla som ako obvykle do môjho obľúbeného kníhkupectva a zastavila som sa pri zvláštnej poličke. Nazvali ju Žena hrdinka. Ležali na nej knižky, ktoré obsahovali príbehy so silnými ženskými hrdinkami, ale aj knižky písané ženami o ženských hrdinkách. Bola tam Tolstého Karenina a Temná dcéra od Eleny Ferante trónila vedľa Mengeleho dievčaťa od Veroniky Homolovej Tóthovej. Poviem Vám, toľko guráže na jednom mieste! Odfotila som si to. Keď sa na tú fotku pozriem, dodáva mi to inšpiráciu. Toľko žien a toľko hrdinských ciest, po ktorých sa rozhodli kráčať.
Aké filmy a seriály vyhrávajú ceny? Nedávno to bol Príbeh služobníčky, ktorý zožal slávu a spropagoval neprávom zabudnutý román Margaret Atwoodovej, ktorý veľmi silno rezonoval v osemdesiatych rokoch. Sláva seriálu bola taká veľká, že sa táto slávna kanadská spisovateľka rozhodla participovať na pokračovaní scenára, aby vznikla druhá séria, hoci v knihe príbeh služobníčky už nepokračuje. Tento rok bodoval aj seriál Malé veľké lži napísaný podľa knihy vynikajúcej Liane Moriartyovej o tom, ako ženy v sebe často držia temné príbehy o zneužívaní, bitke, týraní a kam to všetko môže viesť. Opäť pre veľký úspech pribudne nová séria a úlohu v nej prijala aj Meryl Streep.
Prečítajte si
Trinásť nominácií na Oscara má fantasy dráma Podoba vody so silnou ženskou hrdinkou, upratovačkou, ktorá udatne zachráni pred smrťou obojživelného tvora, pretože vycíti, že má dušu. Nehovoriac o ďalších filmoch, ktoré bodujú - napríklad The Post – o ére denníka Washington Post v čase, keď ho viedla žena a práve ona dala súhlas so zverejnením citlivých materiálov o vojne vo Vietname. Denník následne čelil žalobe priamo od Bieleho domu a jej hrozilo väzenie a bankrot. Film Ja Tonya, zasa prináša čiernu “komédiu” - príbeh drsnej krasokorčuliarky Tonyi Hardingovej, ktorá ako jediná žena v histórii skočila trojitý axel, no vďaka psychopatickej matke a partnerovi prišla o všetko.
Hladinu IT sféry v slávnom Silicon Valley zasa pred pár dňami rozčerila kniha Brotopia od novinárky Emily Changovej. Práve ona, ktorá písala viac ako 8 rokov o technologických inováciách v Meke IT biznisu a mala prístup do mnohých úspešných spoločností napísala knihu o odvrátenej strane tohoto biznisu. Kniha okrem poukázania na pánske večierky plné drog a neviazaného sexu prináša so sebou aj odhalenie hlbšieho problému a síce neadekvátneho zaobchádzania zo ženami. Sexistické správanie a zámerné odopieranie pracovných príležitostí ženám v IT biznise ukazuje Changová ako dlhodobý problém siahajúci až do 80-tych rokov. (Brotopia - Bro – skrátená verzia slova brother, poukazuje na “bratríčkovanie sa” v pánskom klube zvanom Silicon Valley). Zdá sa sa, že kampaň #meetoo pokračuje v ďalšom milardovom odvetví.
Uviedla som iba pár príkladov, no zdá sa, že ženský hlas sa ozýva vo svete stále viac. Napriek nepriazni a neochote “veľkého bieleho muža” akceptovať ženy ako rovnocenné bytosti sa naša sila prebúdza a na rôznych miestach sveta ženy ukazujú, že je potrebné s nimi počítať. Príbehy ženského hrdinstva a víťazstva vo filmoch, v umení, v športe, v politike, či v IT biznise sú stále viditeľnejšie a myslím, že ženy v tom rozhodne mienia pokračovať. Treba si uvedomiť, že nazeranie na feminizmus s rôznymi prizmami minulosti je dávno out. Moderný feminizmus je silneší v tom, že ženy oveľa lepšie vedia kým sú a neboja sa to ukázať. Nech nás sila sprevádza!
Prečítajte si