Východoslovenské múzeum v Košiciach vo štvrtok (11.7.) otvára výstavu, ktorá zaujme ako farbami, tak aj príbehmi. Autorom je košický výtvarník Jonsy Gáll, ktorého tvorbu môže verejnosť spoznávať posledných viac ako desať rokov.

Vernisáž  bude v deň otvorenia výstavy o 17:00 a v rámci programu vystúpi svetovo uznávaný violončelista Jan Bogdan, ktorý tiež pochádza z Košíc.

Výstava Obrazne povedané 

„Na výstave sú prezentované výlučne obrazy, ktoré som vytvoril za posledných päť rokov. Som rád, že ich vidím takto pokope a sledujem vlastný posun v technike, motívoch, a čo ma prekvapilo, aj farbách. Až pri inštalácii výstavy som si uvedomil, ako som ich v poslednom čase zredukoval. Do múzea som doniesol mnoho obrazov, z ktorých kurátorka Lenka Šafranová vybrala (samozrejme po vzájomnej zhode) 34 diel, ktoré budeme prezentovať. Dokonca medzi nimi našla taký zaujímavý súvis, ktorý som sa nikdy ani nesnažil vedome vytvoriť. Preto hovorím o výstave ako o „našej“, uviedol pre Ženy v meste autor Gáll.

Ako kurátorka Šafranová vyzdvihla, tvorba košického výtvarníka Jonsyho Gálla je  neoddeliteľnou súčasťou kultúry východného Slovenska, ktorá reprezentuje okrem iného vzťah umelca a jeho rodiska. Autorova poetika sa v priebehu rokov prirodzene vyvíja.

„Jeho diela oslovujú divákov predovšetkým expresívnou farebnosťou, zobrazením každodenného života v jeho prostote a triviálnosti a bez akejkoľvek rozpačitosti. Gállovu figuratívnu maľbu na rozdiel od jemne ironického zátišia charakterizuje priznaná vážnosť a emocionalita.“

Výstava približuje umelcovu tvorbu za ostatných päť rokov a jej prevažnú časť tvorí práve figuratívne umenie. Gáll zdôvodňuje túto preferenciu slovami: „Napriek záujmu o každodenné veci okolo nás, tým najdôležitejším v tvorbe pre mňa ostáva človek a jeho osud.“

Jonsy Gáll a jeho 18. výstava

Kurátorsky text prezrádza, že prehliadka diel Jonsyho Gálla „Obrazne povedané“ je ďalšou neprehliadnuteľnou a výnimočnou výstavou, ohlášajúcou naliehavý návrat k človeku a ľudskosti.

„Dištancia od Gállových portrétov nie je pre ich porozumenie a prežívanie diel nevyhnutná. Ten, kto sa postaví pred maľbu spiacej Esterky, pocíti nehu i spriaznenosť, lásku i potrebu ochrany, strach o dievčatko, ktoré je ponorené do sveta snov tak hlboko, až pozorovateľa na okamih premkne úzkosť, že sa dieťa z ďalekej cesty nevráti,“ uzatvára Lenka Šafranová.

Košická moderna je to, čo Gáll vníma veľmi pozorne a s citom: „Košice vždy patrili medzi mestá, z ktorých vychádzala a vychádza veľa skvelých umelcov. Som rád, že mnohí sú moji priatelia a vzájomne sa posúvame vpred. Je tu mnoho kvalitných galérii a výstavných priestorov, ktoré sú slobodné a vždy majú čo návštevníkom ponúknuť.“

Košický výtvarník Jonsy Gáll.  Foto - archív JG

Ide o autorovu osemnástu samostatnú výstavu. Za ten čas sa mení jeho štýl aj záujem, avšak, mimoriadny vzťah k človeku ako takému ostáva. „Od roku 2010 sa to celkom pekne nabalilo. Rád spomínam na všetky výstavy a už sa teším na tie ďalšie. Už v tomto čase opäť plánujeme spoluprácu so skvelým výtvarníkom Dušanom Scholtzom, s ktorým sme mali za tri roky tri spoločné výstavy. Už začíname byť ako kapela na turné a ja sa z tejto spolupráce neuveriteľne teším. Preto nemôžem povedať, či vystavujem radšej sám, alebo na kolektívnych výstavách - každá jedna má svoje špecifikum,“ hovorí Gáll.

Do októbra 2024

Výstava „Obrazne povedané“ bude sprístupnená do 27. októbra 2024 v Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea v Košiciach. Okrem vernisáže múzeum plánuje komentované prehliadky či arteterapeutické aktivity pre deti a školy spolu s autorom, ktorý je sám pedagógom.

„Verím, že tých, ktorí moju tvorbu nepoznajú až tak dobre, zaujmú samotné obrazy. V nič iné ani dúfať nemôžem. Ak si každý nájde tu svoju farbu, motív, hoc aj ťah štetca, budem spokojný. Tí, ktorí sú pravidelní návštevníci, budú určite prekvapení z konceptu samotnej výstavy, ktorá je vystavaná veľmi logicky, aj keď by sa to na prvý pohľad nemuselo zdať. Som však rád, že kurátorka neuvažovala konvenčne a povýšila výstavu tak, aby bol všetko “obrazne povedané”.