PORTOROŽ, BRATISLAVA. O deviatej ráno nasadnete do auta a okolo tretej poobede sa môžete nahlásiť v hoteli alebo v apartmáne. Cesta do slovinského prímorského letoviska Portorož trvá približne 6 hodín. Oplatí sa vám nielen dlhšia dovolenka, ale aj predĺžený víkend.
„Prvýkrát sme tam išli asi tak ako všetci – s malými deťmi, ktoré nevydržia dlhú cestu. To bolo pred desiatimi rokmi, odvtedy sme v Slovinsku pravidelne, nielen v lete na pláži. Je to krajina s horami ideálnymi na turistiku a na lyžovanie, s peknými pamiatkami a mestečkami,“ hovorí Martina, ktorá sa venuje cestovateľským témam aj profesionálne.
Piraň.
Rekordný počet turistov
Slovinsko má len niečo cez dva milióny obyvateľov, no ročne ho navštívi dva milióny 400 tisíc turistov, ktorí v tejto krajine v priemere strávia takmer tri dni.
Do turistiky, ktorá tvorí 13 percent HDP, Slovinci veľa investujú a je to vidieť. V roku 2014 im to prinieslo rekordné čísla. To prišlo do Slovinska 3,5 milióny turistov a 9,6 milióna aj prenocovalo.
Ktoré miesta navštívia na pobreží a v blízkom okolí? Pozrite si s nami najkrajšie a najnavštevovanejšie slovinské mestečko Piraň, vychytený prímorský Portorož a jeho pláže, jedinú jaskyňu na svete, ktorú môžete prejsť na vláčiku a hrad z Guinnessovej knihy rekordov.
Jaskyňa Postojnska jama.
Stredoveký Piraň
Stredoveký Piraň označujú sami Slovinci i turisti za najkrajšie mestečko v krajine. S typicky úzkymi uličkami, veľkým námestím so sochou miestneho rodáka, slávneho barokového huslistu Giuseppeho Tartiniho nepôsobí turisticky. Všetko je tu autentické a takmer odvšadiaľ si môžete užívať jedinečný výhľad na Terský záliv a Jadranské more.
Napríklad z Tartiniho námestia v taliansko-benátskom štýle pri výbornej káve za 1,30 eur. Neprehliadnite Benátsky dom – červenú gotickú budovu, ktorá je najstaršou stavbou v centre mestečka.
Panoramatický výhľad budete mať aj zo starodávnych hradieb, ktoré pochádzajú zo siedmeho storočia a radia Piraň do asociácie opevnených miest. Výhľad je aj z kostola s unikátnym Ježišom na kríži zo 14. storočia. Kamkoľvek si na promenáde sadnete s kávou, skvelou zmrzlinou či chladeným Aperolom, bude to zážitok. Autá vás rušiť nebudú, pretože do centra mestečka nesmú. Väčšina turistov tak príde pešo alebo využije kyvadlovú dopravu, ktorá je zadarmo. „Piraň so starými uličkami a perfektným námestím, kde sa deti kolobežkujú a hrajú, sme si užívali takmer každý večer. Bola to skvelá podvečerná prechádzka z blízkej Portorože,“ súhlasí aj Martina.
Živý Portorož
Piraň je romantika hlavne pre páry, Portorož si užijú aj deti, ktoré sa po slovinsky nazývajú otroci. Celým Prístavom ruží, ako sa Portorož prekladá, sa tiahnu kilometre pláži. Verejných i súkromných. Nájdete kamenné s hlbším vstupom do mora, i s pozvoľným vstupom na umelo vytvorenej pieskovej pláži, kde je veľa atrakcií a program pre deti. Kúpeľné mesto má príjemnú promenádu, ktorú z jednej strany lemujú hotely, kasína, obchody a kaviarne i skvelé rybie reštaurácie, z druhej pláže a more. Užiť si môžete vodný svet Lagúna Bernardin s morskou vodou v bazénoch a s výhľadom na more.
„Odkedy sme tu boli prvý raz, pribudli kaviarne, rôzne typy reštaurácií, je tu širšia ponuka služieb na pláži, dobudovali niektoré úseky – napríklad medzi výbežkom Bernardin a mestečkom Piraň vybudovali cestu popri mori, betónové a drevené móla pre ľudí na kúpanie, dokončili osvetlenie a tak je to teraz miesto aj na relax aj na športovanie,“ porovnáva Martina.
Z Portorože môžete každý deň vyraziť na inú pláž. Napríklad do pár kilometrov vzdialenej Izoly. „Je to úžasná rybárska dedina, kde je štrková pláž s majákom ako vystrihnutá z románov od Rosamunde Pilcherovej. Úžasná nielen v lete, ale najmä na jeseň, keď vlny bijú do okolitých skál,“ hovorí Martina. V Izole alebo v Portoroži si nájdite miestnu rybaciu reštauráciu a vychutnajte si naozaj čerstvé mušle, rizoto s morskými plodmi či tanier s rybacími špecialitami a čerstvým chlebom.
Unikátna jaskyňa Postojnska jama
Hodinu od Portorože je jedna z najnavštevovanejších atrakcií v Slovinsku – jaskyňa Postojnska jama. Skôr než do unikátnej jaskyne vstúpite, užite si organizáciu. Skupiny študentov vás podrobne a v štyroch jazykoch informujú, aký lístok je pre vás najvhodnejší, aké sú balíčky. Pokladne, obchody a čisté toalety fungujú rýchlo a s príjemným personálom.
Hneď potom si môžete užiť jaskyňu. Extra výstroj či špeciálnu obuv nepotrebujete, niečo teplé na seba určite. Je to prechod z 33 stupňov vonku do 10 stupňov v jaskyni. Dojem z jaskyne je ohromný, všetko tu vnímate vo veľkom. Jaskynný systém má 20 a pol kilometra, z toho je sprístupnených 5 kilometrov, čo je podľa slovinských sprievodcov najviac na svete. Väčšiu časť prejdete vláčikom, ktorý funguje v jaskyni už 140 rokov. Z malých vozíkov, ktoré tlačili miestni sprievodcovia, sú dnes elektrické súpravy, ktoré prevezú naraz niekoľko desiatok návštevníkov.
Jaskyňa mala ako prvá elektrické osvetlenie, dokonca skôr ako hlavné mesto Ľubľana. Počas prehliadky, ktorú prechádzate pešo, sa ocitnete pod kupolou s veľkosťou dvoch futbalových ihrísk, zo stropu visia obrovské kvaple, niektoré stalagmity, ktoré rastú zo zeme majú aj 16 metrov. Menia sa ich tvary i farby. Uvidíte ich v tvare špagiet, či zácloniek i naklonenej veže Pisa. Nič také ste predtým nevideli. Najkrajší stalagmit sa zaslúžene volá Brilliant a je vysoký päť metrov. Zážitkom je koncertná sála s úžasnou akustikou.
Hrad Predjama
Na ten deň si iný program nerobte. Deväť kilometrov od jaskyne je ďalší unikát. Hrad Predjama, ktorý je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčší jaskynný hrad na svete. Hrad je spojený s vlastnou jaskyňou, z ktorej je dnes dostupných 700 metrov.
Malebná stavba je vsadená do 123 metrov vysokej skaly a vzdoruje tam nepriateľom i času od 12. storočia. Ak si sadnete v reštaurácii pred hradom, môžete pri káve rozmýšľať, čo dokázali ľudia postaviť a vymyslieť v stredoveku a aké stavby ostanú po nás.
Slovenskí turisti a Chorvátsko
Slovákov je v Slovinsku stále poskromne. Najviac turistov prichádza zo susedného Talianska. V roku 2014 to bolo 443 tisíc Talianov a 962 tisíc aj prespalo. Slovákov bolo v tom istom roku viac ako 25 tisíc, ubytovalo sa takmer 63 tisíc, čo je o 12 percent viac ako rok predtým. Oproti Talianom, ale aj Čechom sú to malé čísla, ale rastú. „Pred desiatimi rokmi sme v Slovinsku počuli hlavne taliančinu a nemčinu, teraz už takmer všade aj slovenčinu či češtinu,“ potvrdzuje trend Martina. Oproti takmer 400 tisíc slovenským turistom v Chorvátsku je to nepomer, ale mení sa to.
„Ťažko porovnávať obe krajiny, pretože v Chorvátsku Slováci väčšinou bývajú na súkromí, my vyhľadávame komfort hotela a v tom sú slovinské hotely lepšie. Majú lepšiu ponuku s bazénmi, dostupnosťou do mesta a viac nám vyhovuje mentalita nevtieravých Slovincov,“ hovorí Martina.
A Slovinsko má ďalšie výhody - nemusíte meniť peniaze a blízko to máte všade. Z Portorože ste za 20 minút napríklad v chorvátskom Novigrade, kde vyrástol aquapark alebo opačným smerom máte 20 minút do talianskeho Terstu, kam si môžete skočiť na skvelú kávu. Zážitok z dovolenky či z predĺženého víkendu v Slovinsku bude dokonalý.
Prečítajte si aj Užite si Balaton na pláži, kde sa neleňoší a vychutnajte si maďarské Provensálsko