Keď išlo o Modrovského a Banášovú alebo o Vinczeho a Banášovú, vždy sa riešila Banášová. Bola staršia, dlho nemohla otehotnieť a keď otehotnela, potratila. Problém je určite na jej strane.
Platí to o mnohých ženách a nemusia byť známe, ani staršie ako ich partneri, ani mať za sebou bolestivú skúsenosť s potratom. Neplodnosť sa najčastejšie pripisuje im. Sú výskumy, ktoré hovoria, že to s tehotenstvom majú ťažšie staršie ženy, ale aj tie s vysokoškolským vzdelaním či na vyšších pracovných pozíciách. Často sa neplodnosť rieši ako ženský problém, hoci odborníci tvrdia, že u mužov sa plodnosť znižuje posledných 100 rokov.
Nepríjemné otázky typu, kedy už budete mať bábätko, keď je rok po svadbe, sú horšie ako smútok z toho, že sa páru nedarí počať. Pretože sa ich pýtajú hlavne žien, riešia problém s plodnosť práve ony. Z neplodných párov je to až v 95 percentách žena, ktorá ide s problémom za lekárom. Ženy idú na vyšetrenie prvé, hoci je nepríjemnejšie, bolestivejšia ako by bolo vyšetrenie muža.
„Vyšetrenie plodnosti u muža je mimoriadne ľahké, jednoduché a pre mnohých aj príjemné, pretože prebieha formou masturbácie a odovzdaním vzorky, ktorá rýchlo ukáže stav plodnosti u muža,“ povedal v médiách urológ Jozef Dúbravický. Potvrdil, že u mužov existuje pri riešení porúch plodnosti množstvo predsudkov a lekára vyhľadávajú zriedkavejšie ako ženy.
Prečítajte si
Debatu o neplodnosti párov nedávno otočil manžel Adely Vinczeovej 26-ročný Viktor Vincze. Vyšetrenie spermiogramom ukázalo, že kvalita a počet jeho spermií sa blížia k hranici neplodnosti. „Problém otehotnieť pritom nie je ženský problém. Je to problém párov. A stále častejšie ho treba riešiť na strane muža. Toto je aj náš prípad,“ napísal na svojej facebookovej stránke.
Vďaka tomuto prekvapujúcemu statusu sa začalo hovoriť o neplodnosti viac ako o probléme páru, teda ženy a muža. Odborníci pripomínajú, že s neplodnosťou majú muži rovnako často problém ako ženy. A zhoršuje sa to.
Neplodnosť je proste choroba, tak ako ju už v roku 1977 definovala Svetová zdravotnícka organizácia. A tak na ňu má reagovať okolie každej ženy i muža, ktorí sa nestali matkami či otcami a chceli by.
Je to choroba, nie zlyhanie či neschopnosť, sobectvo muža či kariérizmus ženy. A hlúpe poznámky či nekonečné otázky ju iba zhoršujú.
Prečítajte si aj Starší partner alebo otec?