V rakúskom Kaprune stoja pred hotelmi a penziónmi autá s nemeckými, rakúskymi a holandskými značkami. Pred štvorhviezdičkovým wellness hotelom Zur Burg je to iný mix. Najviac tu vidieť slovenské, české a poľské autá. Hotel, ktorý v malebnej rakúskej dedine Kaprun funguje už desať rokov, vedie od septembra minulého roka Slovenka.
Hotel Zur Burg. Foto - facebook
Riaditeľka hotela Zur Burg začínala vo veľkej cestovnej kancelárii
Tatiana Ilievová má niečo cez tridsať, ale za sebou kariéru v niekoľkých známych bratislavských hoteloch. “To je tým, že som už od osemnástich popri štúdiu vždy pracovala,” so smiechom vysvetľuje obchodná riaditeľka. Pracovať začala hneď, ako sa stala študentkou pedagogiky na Univerzite Komenského. Nikdy však svoju špecializáciu - učiteľstvo pre 1. stupeň dejiny a výtvarné umenie, neučila. Privyrábať si začala vo veľkej cestovnej kancelárii. “Od nosenia balíkov cez marketing až po obchod samotný som si vyskúšala všetko. Istým spôsobom to boli začiatky cestovného ruchu na Slovensku, vtedy sa veľmi začalo cestovať s cestovnými kanceláriami, objavovali sa nové destinácie ako Kanárske ostrovy či Egypt,” hovorí o roku 1998 Ilievová.
V cestovnej kancelárii sa veľa venovala marketingu. “Získala som tam skúsenosti s inzerciou, sila reklamy bola veľká, na katalógy s letnými či zimnými dovolenkami sa čakalo ako na udalosť,” hovorí. To, čo sa naučila v praxi, si ešte doladila štúdiom. Po Univerzite Komenského, vyštudovala poľskú univerzitu marketingu a biznisu v Lodži a po troch rokoch získala licenciát, teda bakalára v oblasti obchod-marketing.
Wellness v hoteli Zur Burg. Foto - redakcia
Prvý kontakt s hotelovým biznisom v zahraničí
S poľštinou na prednáškach problém nemala. “Pochádzam z Oravy, moja stará mama bola Poľka a starý otec Bulhar,” vysvetľuje Slovenka, ktorá vďaka tomu ovláda angličtinu, nemčinu i poľštinu.
Keď Fischer Slovakia, kde Tatiana pracovala, pred krachom začal prepúšťať, museli tí, čo ostali, robiť všetko. “Prešla som na obchod, takže, čo som dovtedy propagovala na marketingu, som osobne predávala klientom. A potom som absolvovala destinačný manažment, čiže išla som do destinácií, prešla zazmluvnené hotely. Bol to môj prvý kontakt s hotelovým biznisom, tam som zistila, že klienti vedia byť naozaj nároční a chcú od vás vedieť aj tvar hotelového mydla,” spomína si dnes Ilievová.
Po šiestich rokoch vo veľkej cestovnej kancelárii, ktorá skrachovala, prešla do malej, ale nespoľahlivej. “Ja som klientom predávala hotely tak, že som vytlačila aj negatívne recenzie, nič som nezatajovala. A potom sa ukázalo, že hotel, ktorý som predala, majitelia cestovky nezabukovali a nevyplatili,” hovorí dnes už skúsená manažérka.
Obchodná riaditeľka prvého 5-hviezdičkového hotela
Od cestovného ruchu si dala pauzu a začala robiť pre farmaceutickú spoločnosť, ktorá cez inzerát hľadala asistentku na marketing. “Bol to iný typ firmy, komunikovalo sa v angličtine a ja som bola k dispozícii asi 25 ľuďom. Bola to hlavne veľká škola time managementu a psychológie, pretože som robila pre rôznych ľudí a tí nie vždy chápali, že nie sú jediní, ktorým musím niečo zabezpečiť,” hovorí. Ako asistentka zastrešovala pre farmafirmu aj organizáciu kongresov či konferencií pre lekárov, tak prišla do kontaktu so slovenskými hotelmi.
Napokon k nim aj prešla. Ako 28-ročná sa stala obchodnou riaditeľkou prvého 5-hviezdičkového hotela v Bratislave. Po Arcadii viedla obchodný pre-openingový tím hotela Mercure a neskôr aj Ibis, ktorý patrí do rovnakej hotelovej siete. “Otvoriť hotel je veľká skúsenosť. Tam som nielen riadila, ale aj nosila matrace. Bol to ultra moderný hotel, v iných farbách, mal 170 izieb a víziu. Výsledky ste však videli najskôr po trištvrte roku, než ste presvedčili nových klientov, aby prišli a potom sa aj vrátili,” hovorí Ilievová.
Hotel Zur Burg. Foto - redakcia
Z Carltonu do hotela Zur Burg
Meniť hotel už nechcela, jediný, ktorý ju lákal, bol Carlton. A práve ten vypísal konkurz na pozíciu na obchodného riaditeľa/riaditeľky. Na prvý raz sa Tatiana Ilievová dostala do finále, ktoré nakoniec vyhral muž. Málokedy sa stáva, že sa prihlásite na rovnakú pozíciu druhýkrát, ale Tatiana Ilievová to o dva roky urobila. A vyhrala - stala sa obchodnou riaditeľkou hotela Carlton v čase, keď turizmus v Bratislave prežíval po ekonomickej kríze veľký boom. “Bola to nová éra cestovného ruchu, vedeli sme vypredať viac ako 160 izieb,” spomína si.
Splnila si sen a žiadnu zmenu v profesijnom živote už neplánovala. Až dostala ponuku viesť hotel v zahraničí. “To ma nakoniec presvedčilo, lebo to, čo som ešte nemala, bola skúsenosť so zahraničím,” hovorí Slovenka, ktorá niekoľko mesiacov vedie ako cudzinka hotel v známom športovom stredisku Kaprun - Zell am See.
Personál hotela Zur Burg je slovenský
Cestovný ruch od čias, keď začínala vo veľkej cestovnej kancelárii, dramaticky zmenil internet. “My sme kedysi letenky tlačili na ihličkovej tlačiarni cez program, ktorý ľuďom ani nebol prístupný. Teraz máte letenky v mobile a hotely či letecké spoločnosti komunikujú priamo s klientmi. Recenzie či odporúčania si viete nájsť okamžite,” hovorí Ilievová. Aj Hotel zur Burg má najviac klientov cez booking. Hostia porovnávajú cenu a kvalitu, wellnes služby, dostupnosť od vleku či golfového ihriska v Zell am See, atrakcie v okolí. Keď na hotel prídu, prekvapí ich, že našli v Rakúsku hotel, kde môžu hovoriť po slovensky. “Z 15 ľudí, ktorí tvoria personál, sú takmer všetci Slováci. Máme tam jednu Rakúšanku, ktorá tu pracuje od vzniku hotela, a jednu Bulharku,” vysvetľuje Ilievová.
Dohovoriť sa v tomto hoteli nie je problém. Na recepcii pracuje Zuzana Čákváriová, ktorá pochádza zo Šamorína. V Rakúsku pracuje 12 rokov, začínala ako čašníčka. Z toho 6 rokov pracuje a žije v Kaprune a posledné dva roky pracuje v hoteli Zur Burg ako recepčná. Ovláda 5 jazykov. “Okrem nemčiny, angličtiny, slovenčiny a maďarčiny, viem aj turecky,” prekvapí nás a vysvetľuje, že kedysi robila animátorku v Turecku a tento jazyk miluje. Hrala dokonca Turkyňu v seriáli rakúskej televízie ORF.
“Robí to svoje, preto máme veľa Slovákov, Čechov a Poliakov, ktorí sa tu cítia naozaj ako doma a vracajú sa nielen na lyžovačku, ale aj na letnú turistiku,” hovorí Tatiana Ilievová.
Tatiana Ilievová a Zuzana Čákváriová na recepcii hotela Zur Burg. Foto - redakcia
V hoteli Zur Burg ju posúva práca s ľuďmi
Aj pre ňu je hotel Zur Burg miestom, kde pracuje, ale aj býva. “Je to netradičný pracovný čas, niekedy sa zobudím a nie som si istá, či som v Rakúsku alebo v Bratislave, či mám voľno alebo pracujem,” smeje sa žena, ktorá po novom funguje ako pendlerka.
Práca s ľuďmi v cestovnom ruchu ju aj po rokoch baví, hoci je náročná. V deň, keď robíme rozhovor, musí riešiť výpadok internetu, čo robí problémy pri odhlasovaní hostí i platbe kartou. Tatiana Ilievová ale problémy rieši vecne a nenechá sa vyviesť z miery. “Posúva ma okamžitá spätná väzba, bez ohľadu na to, či je pozitívna, ale aj negatívna,” hovorí žena, ktorá má rada výzvy.
Výhľad na hotel Zur Burg a Kaprun. Foto - redakcia