Štvordňový pracovný týždeň sledovali výskumníci z dvoch univerzít v Aucklande vo väčšom rozsahu, než tomu bolo doteraz. Sledovali 240 zamestnancov investičnej spoločnosti Perpetual Guardian, ktorá znížila pracovný čas na 30 hodín týždenne namiesto doterajších 37,5 hodín. Zamestnanci dostali rovnakú mzdu. Výsledky štúdie prekvapili.
Klesol pocit stresu
Podľa Andrewa Barnesa z tímu výskumníkov produktivita napriek kratšiemu pracovnému času nielen neklesla, ale dokonca o 20 percent stúpla. Ak je spokojnosť zamestnancov dodržaná, môžu stúpať aj zisky, povedal pre britský denník Guardian.
Podľa štúdie klesol pocit stresu u zamestnancov zo 45 na 38 percent, kým hodnotenie work-life-balance stúplo z 54 na 78 percent. Mnohí zamestnanci uvádzali, že ich tímy vďaka kratšiemu pracovnému času lepšie fungovali. Oni sami uviedli, že sa cítia spokojnejšie a angažovaniejšie.
Štvordňový pracovný týždeň podľa Barnesa pomáha vyrovnávať rozdiely aj medzi mužmi a ženami a podporuje rodiny. Zlepší sa aj zdravie ľudí v čase, keď až jeden z piatich ľudí trpí problémami s mentálnym zdravím. tzv. burn-outom.
Ilustračné foto - pixabay.com
Menej facebooku a kávy
Skrátený pracovný čas nie je len o výhodách. ”Zamestnanci zistili, že voľný deň je dar, ktorý si musia zaslúžiť a zmenili svoje správanie,” povedal Barnes podľa ORF. “Pochopili, že voľný deň je dôležitejší ako tráviť pracovný čas nepotrebne na sociálnych sieťach alebo pri kávičkových pauzách,” povedal.
Pri kratšom pracovnom týždni je však dôležité, aby si zamestnanci uvedomili, že musia stále dosahovať týždenné pracovné ciele. Musia si premyslieť ako dodržať produktivitu pri nižšom počte odpracovaných hodín.
Investičná spoločnosť Perpetual Guardian nie je prvá firma, ale prvá väčšia spoločnosť, ktorá dobrovoľne skrátila pracovný čas na 30 hodín týždenne. Stále viac zamestnávateľov premýšľa o tom, že pracovať dlhšie neznamená pracovať tvrdšie a múdrejšie.
“Nastal čas pre štvordňový pracovný týždeň,” dodal Barnes pre Guardian.
Slovenské firmy kratší pracovný čas neplánujú
Slovenské firmy o skrátení pracovného týždňa neuvažujú. “Na Slovensku sme sa s takýmto zmýšľaním zamestnávateľov zatiaľ nestretli. Je však možné, že v budúcnosti to bude nevyhnutné a bude to mať dobrý vplyv na samotný výkon a produktivitu zamestnancov,” hovorí pre Ženy v meste Ivana Molnárová, CEO spoločnosti Profesia.
Myslí si, že s takouto požiadavkou môžu časom prísť mladí zamestnanci. “V tejto uponáhľanej dobe je skrátenie času určite zaujímavý počin. Mnohí mladí ľudia už teraz túžia a žiadajú zamestnávateľov o niečo takéto. Je možné, že v budúcnosti to niektoré firmy začnú ponúkať ako pracovný benefit. Nemôžeme totiž zabúdať ani na to, že automatizácia a robotizácia má na Slovensku zobrať 35 až 40 percent pracovných miest. Priestor na to teda v niektorých firmách určite bude, otázka však je, ako sa v takýchto prípadoch postavia zamestnávatelia k ponúkaným mzdám,” dodáva Molnárová.