Rekonštrukcia bytu je úprava obytného priestoru, jeho prispôsobenie novým potrebám. Najčastejšie je potrebné odstrániť poruchy na inštaláciách alebo ich vymeniť za nové, zmeniť dispozíciu priestoru a znova zariadiť interiér.

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre čiastočnú alebo kompletnú rekonštrukciu, je vhodné presne vedieť, čo chcete dosiahnuť, aké požiadavky by mali byť splnené prihliadajúc na potreby všetkých členov domácnosti.

Rekonštrukcia bytu – plány a vizualizácia

Na samom začiatku je potrebné stanoviť si ciele a rozsah rekonštrukcie. V tom vám môže pomôcť architekt, ktorý okrem plánov môže vypracovať aj vizualizáciu finálnej podoby jednotlivých miestností najmä v prípadoch, keď sa rozhodnete meniť pôdorys, preraziť alebo odstrániť steny. Ich dispozíciu, rôzne inštalácie, proporcie a rozmery priestoru treba správne naplánovať, najmä ak sa rozhodnete pre veľké kusy nábytku. Architekt vám môže poradiť aj s výberom materiálov.

Vodovodné a elektrické inštalácie

V mnohých prípadoch bude potrebné vymeniť vodovodnú inštaláciu a elektroinštaláciu. Inštalatéri musia staré vodovodné potrubie vymeniť za nové, vykonať demontáž sanitnej keramiky a neskôr montáž novej (sprchovací kút alebo vaňa, toaleta, umývadlo v kúpeľni). Za vodoinštalačné práce v kúpeľni, napr. rekonštrukciu vodovodu a odtokov, spolu s materiálom, zaplatíte okolo 800 EUR.

Elektrikári podľa potreby vymenia elektroinštalácie, nainštalujú nové vypínače, zásuvky a svietidlá.

Výmena vykurovania pri rekonštrukcii bytu

Ak ste s existujúcim spôsobom vykurovania spokojní, tento krok môžete a nemusíte realizovať. V obytných budovách sú možnosti týkajúce sa vykurovania obmedzené. Môžete napr. vymeniť staré radiátory za nové, nainštalovať podlahové kúrenie (elektrické, suchý systém...) alebo novú invertorovú klimatizáciu. Práce tohto druhu treba robiť mimo vykurovacej sezóny.

Rekonštrukcia bytu a podlahové krytiny

Ak ste sa rozhodli úplne odstrániť staré podlahové krytiny, pravdepodobne bude potrebné podlahu najskôr vyrovnať vyrovnávacou hmotou.

Parkety patria medzi mimoriadne obľúbené podlahové krytiny najmä pre svoju kvalitu, vzhľad, odolnosť, trvanlivosť... Ich veľkou výhodou je, že ich možno počas doby používania niekoľkokrát obnovovať (brúsenie, tmelenie, lakovanie, olejovanie alebo voskovanie), v závislosti od ich hrúbky. Dôležité je zaobstarať si parkety, ktoré budú najlepšie vyhovovať vášmu príbytku. 

Laminát je kompozitný materiál, ktorý vznikol spojením (lamináciou) rovnakých alebo rôznych materiálov so živicou pri vysokej teplote. Jednoducho sa inštaluje, najčastejšie ako plávajúca podlaha, bez pripevnenia k podkladu (klikový systém). Vyžaduje si podstatne menšiu údržbu ako parkety. Cenovo je dostupnejší ako parkety a vhodnejší na podlahové kúrenie. Laminátová podlaha má však kratšiu trvanlivosť a nemožno ju obnovovať ako parkety.

Častou voľbou je aj vinylová podlaha, ktorá je tiež kompozitná. Nenáročná je na údržbu. Technológia výroby umožňuje neobmedzené možnosti dizajnu – napr. presvedčivé imitácie dreva, kameňa alebo iných moderných textúr. Do vlhkých miestností a čoraz viac do obývačiek sa používajú dlaždice, ktoré sú ideálnou kombináciou s podlahovým kúrením.

Výmena okien a dverí

Okná a dvere je potrebné vymeniť za nové, keď stratia svoju funkčnosť a estetiku. Indikátory toho, že je potrebná výmena, sú: zahmlené sklenené plochy, tepelné mosty, výskyt plesní...

Okná a dvere sa tradične vyrábajú z prírodného materiálu – dreva. Plastové okná a dvere sú čoraz populárnejšie vďaka dostupnej cene, dobrej energetickej účinnosti a ľahkej údržbe, hliníkové okná a dvere majú dobrú odolnosť voči vonkajším vplyvom, sú trvanlivé... Na trhu sú dostupné aj drevo-hliníkové okná, ktoré predstavujú dokonalé spojenie dvoch prírodných materiálov, dreva a hliníka. 

Maľovanie vylepší akýkoľvek priestor

Maľovanie patrí medzi najbežnejšie práce vykonávané v interiéri alebo exteriéri.  Možno ho vykonať, ak nám pôvodná farba zunovala alebo ak je potrebné odstrániť stopy užívania priestoru a ochrániť povrchy. Bez ohľadu na to, či ide o maľovanie novostavieb alebo obnovenie náteru po niekoľkých rokoch, výber vhodnej farby, resp. správnych farebných odtieňov, netreba nechať na náhodu. Na výber farby vplýva účel miestnosti, v ktorej bude použitá, mala by ladiť so zvyškom interiéru. Vymaľovaný priestor by mal odrážať vašu osobnosť, životný štýl a estetické cítenie. Pred maľovaním je potrebné steny vyhladiť, odstrániť všetky nerovnosti a nedokonalosti na povrchoch stien.

Nakoniec je tu nákup nábytku a zariaďovanie príbytku, ak ide o rekonštrukciu prázdneho bytu, alebo ak ste sa rozhodli starý nábytok úplne vymeniť za nový.

Cena rekonštrukcie bytu za meter štvorcový - búranie priečok alebo montáž nových stien, výmena elektroinštalácie, inštalácia nového vykurovacieho systému ako aj suchá montáž, pokládka parkiet a keramiky, maľovanie môže stáť od 250 do 500 EUR.

Koľko stojí rekonštrukcia bytu? Za kompletnú renováciu bytu s demoláciou priečok, postavením nových stien, kompletnou obnovou elektrických inštalácií, montážou sadrokartónu, obkladačskými, maliarskymi a ďalšími prácami zaplatíte od 400 do 600 EUR/m2. Cena, samozrejme, závisí od množstva zásahov, typu a kvality použitých materiálov, zhotoviteľov, náročnosti renovácie atď.