Kým sa nevydala, sama o sebe hovorila, že je v kuchyni pohromou. Z gastronomického nemehla sa však vypracovala na azda najslávnejšiu televíznu kuchárku svojej doby, ktorá inšpirovala mnohé Američanky. Kým sa však Julia Child dostala za sporák, prešla neuveriteľnú cestu.

 

Julia Child.  Foto - wikipedia.orf

 


Športovkyňa s výškou 190 centimetrov 

Julia sa narodila v roku 1912 ako najstaršia dcéra do podnikateľskej rodiny McWilliamsovcov. Nebola žiadny krehký kvietok, so svojimi takmer 190 cm bola skvelou športovkyňou a aktívne sa venovala tenisu, golfu a aj basketbalu.

S vysokoškolským titulom z angličtiny najprv pôsobila ako textárka v reklamnom oddelení istej newyorskej firmy. Keď však vypukla druhá svetová vojna, Julia chcela vstúpiť do ženských dobrovoľníckych jednotiek. Problémom bola práve jej výška. Nakoniec zakotvila v netradičnej funkcii. Stala sa tajnou agentkou pre Office of Strategic Service, čo bol akýsi predchodca dnešnej tajnej služby CIA. Dokonca ju vyslali na zahraničné misie na Srí Lanku a do Číny. Tam sa jej zmenil život, pretože stretla Paula Childa, svojho budúceho manžela.

Kým si však zamilovaná dvojica povedala svoje „áno“ , Julia ešte stihla asistovať pri vytvorení špeciálneho repelentu proti žralokom, ktoré používalo vtedajšie americké námorníctvo.

 

Na snímke Mereyl Streepová ako Julia Child počas scény z filmu Julie and Julia od scénaristky a režisérky Nory Ephronovej. Foto - TASR/AP

 

Svadba v obväzoch

Rok po skončení vojny sa vydala. Pred oltárom však stála celá v obväzoch, pretože deň pred obradom mala autonehodu. Napriek dramatickému začiatku bolo jej manželstvo šťastné. Kým Paul pracoval ako diplomat, ona sa venovala domácnosti. A práve to bol kameň úrazu. Jej muž totiž pochádzal z rodiny, ktorá si potrpela na dobré jedlo a Julia mu vedela dať len mrazené večere, čo ju trápilo.

Keď sa presťahovali do Paríža, mladá žena využila, že žije v mekke gastronómie a prihlásila sa na kurz varenia v prestížnej parížskej škole Le Cordon Bleu. Začiatky boli ťažké. Kým začala obstojne kuchtiť, vybuchla jej kačka a zhorela rúra. Varenie ju však opantalo tak, že so svojimi spolužiačkami založila svoju vlastnú školu varenia L´ecole des trois gourmandes (Škola troch gurmánok). Jej výsledkom bola, paradoxne, kuchárska kniha.

Ako to však býva, géniovia sa nerodia za noc. Rovnako to bolo aj so slávnou kuchárskou príručkou. Tá si počkala desať rokov, aby nadchla davy Američaniek. Mastering the Art of French Cooking (Umenie francúzskej kuchyne) v USA vyšla v roku 1961 a zakrátko sa stala bestsellerom. O francúzsku gastronómiu a kultúru bol nebývalý záujem a Julia mala plné ruky práce.

 

Julia Child s manželom Paulom. Foto - pinterest.com

 

Varila v priamom prenose

Najprv začala písať novinové stĺpčeky do bostonských novín. Neskôr ju pozvali do televízie, kde v relácii o literatúre predstavovala svoju knihu. Kým však Julia odpovedala na otázky, v priamom prenose uvarila omeletu, čo divákov úplne očarilo. Redakciu potom zaplavovali listy so žiadosťami, aby predviedla ešte niečo zo svojho umenia. Slovo dalo slovo a zrazu sa vysoká kuchárka objavila pred televíznou kamerou, kde natočila prvé pilotné časti svojej kuchárskej šou.

Jej úspech bol ako lavína a Julia sa stala doslova fenoménom. Dokonca to zašlo tak ďaleko, že sa z nej stala skutočná priekopníčka. Kým vtedajšie ženy robili servis svojim manželom, u Childovcov to bolo úplne naopak. Paul nechal prácu a stal sa jej manažérom. Navrhol jej špeciálnu kuchynskú linku, ktorá bola prispôsobená jej výške, fotografoval, dohadoval schôdzky, nosil kuchárske náčinie, umýval riady.

 

Julia Child v roku 1994.   Foto - wikipedia.org

 

Život obľúbenej hviezdy však nebol len o sláve a úspechu. Najväčšou ranou bol fakt, že manželia nemohli mať deti. To niesla Julia ťažko a možno aj preto sa tak upla na svoju kariéru. Ďalší zlom nastal v roku 1968, keď jej ako 55-ročnej diagnostikovali rakovinu prsníka. Hrdinsky vzdorovala chorobe a podstúpila mastektómiu. Počiatočným depresívnym stavom sa však nepoddala a o svojom trápení otvorene hovorila. „Nebudem chodiť okolo mastektómie ako okolo horúcej kaše, pretože toho nie je hodná,“ povedala pre časopis TIME . Bola presvedčená, že keď o tom bude hovoriť, pomôže tým aj iným ženám. Ťažko niesla aj to, keď v roku 1994 zomrel jej manžel Paul, ktorý bol od nej o 10 rokov starší.

Nie každý ju ospevoval, mala aj niekoľko hlasných kritikov. Tým sa nepáčilo, že si pri príprave jedál neumýva ruky a kritizovali aj jej čudesné pohrávanie sa s mäsom.

 

Kuchyňa Julie Child.  Foto - wikipedia.org

 

Prvá žena v sieni slávy

Napriek mnohým sťažnostiam ju gurmánske čarovanie dostalo ako prvú ženu do siene slávy Kulinárskeho inštitútu (Culinary Institute Hall od Fame), získala francúzske štátne vyznamenanie Rád čestnej légie, televízne ceny Emmy aj Prezidentskú medailu slobody. Svoju špeciálnu kuchyňu aj s medeným riadom a obľúbeným náčiním ešte pred svojou smrťou venovala národnému múzeu.

Želala si, aby sa jej odkaz nevytratil, preto založila Nadáciu Julie Child. Tá ešte aj dnes pomáha pri získavaní grantov na rozvoj svetovej gastronómie.

Gurmánstvo bolo tejto výnimočnej žene vlastné až do samého konca. Jej posledným jedlom bola francúzska cibuľová polievka. Julia Child zomrela v roku 2004 krátko pred svojimi 92. narodeninami. A aký bol jej recept na dlhovekosť? „Červené mäso a gin,“ povedala raz. Slávna kuchárka sa tiež riadila heslom: „Oslava bez torty je len obyčajné stretnutie.“ A v žiadnom prípade nedala dopustiť na maslo.

 

(Partnerom seriálu REBELKY je vydavateľstvo Albatros, ktoré vydalo knihu Príbehy na dobrú noc pre Rebelky)