BRATISLAVA. V rámci aktuálneho Roka prevencie Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine upozorňuje na dôležitosť preventívnych prehliadok. Ministerstvo spustilo populačný skríning zameraný na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, prsníka a krčka maternice. "Cieľom je podchytiť čo najskôr onkologické ochorenie, a tým zvýšiť úspešnosť liečby a šancu na uzdravenie sa," uviedla ministerka Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).
Populačný skríningový program rakoviny hrubého čreva a konečníka sa začal prvou fázou na vzorke 20.000 ľudí. "Na test na okultné krvácanie raz za dva roky majú nárok muži a ženy nad 50 rokov. Pri pozitívnom výsledku bude pacient odoslaný na ďalšie odborné vyšetrenie, teda kolonoskopiu," hovorí štátny tajomník MZ SR Stanislav Špánik. U mužov je kolorektálny karcinóm najčastejšie sa vyskytujúcim onkologickým ochorením, na druhom mieste je rakovina pľúc a prostaty. U žien je kolorektálny karcinóm po rakovine prsníka druhým najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom.
Tento rok MZ SR spustí aj populačný skríning nádorov prsníka u žien vo veku 50 až 69 rokov. Zdravotné poisťovne im odporučia pracoviská, ktoré získali certifikát na vykonávanie mamografického skríningu. "Toto vyšetrenie je jedinou metódou, ako dokážeme zachytiť včasné štádium rakoviny prsníka vo veľkosti len niekoľkých milimetrov. V tejto fáze je toto ochorenie veľmi dobre liečiteľné, pacientka sa nemusí podrobiť veľkému operačnému zákroku, dokonca nepotrebuje chemoterapiu ani rádioterapiu," povedal Špánik.
Ministerstvo zdravotníctva plánuje v tomto roku rozbehnúť aj populačný skríning rakoviny krčka maternice pre ženy vo veku 23 až 64 rokov. Prvé dva odbery cytológie sa uskutočnia v ročnom intervale. Ak budú negatívne, pokračuje sa v trojročnom intervale do veku 64 rokov. "Je pre nás kľúčové znížiť úmrtnosť na onkologické choroby a ich výskyt. Chceme v populačnom skríningu dosiahnuť minimálne 50-percentnú účasť, pričom dnes je dobrovoľná účasť na skríningoch na úrovni len 30 percent," povedala Kalavská.
Nádorové ochorenia sú pritom druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. MZ SR preto poukazuje na dôležitosť prevencie. "Ešte na jeseň 2017 sme rozšírili rozsah prehliadok hradených z verejného zdravotného poistenia," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Od novembra 2017 sa rozšíril rozsah prehliadok u všeobecných lekárov aj zubných lekárov. "U ľudí starších ako 15 rokov pribudla napríklad možnosť bezplatnej prevencie formou pečeňových testov. U stomatológa je súčasťou preventívneho vyšetrenia prehmatanie uzlín, deti majú zase nárok na ošetrenie zubnej skloviny fluórom," doplnila Eliášová.
Celkovo majú poistenci možnosť absolvovať preventívne prehliadky u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dospelých, zubného lekára, gynekológa a pôrodníka, urológa a gastroenterológa. Jednotlivé zdravotné poisťovne ponúkajú poistencom v rámci svojich programov aj širší rozsah prehliadok.
Prevenciu okrem MZ SR podporuje aj Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý zabezpečuje poradne zdravia. Sú bezplatné a občania ich môžu využívať v rámci celej SR.