Pred prvým summitom Európskej únie v hlavnom meste Slovenska sa Bratislava spomína v nemeckých médiách oveľa častejšie ako obvykle. Ak vás zaujíma, čo sa v nich konštatuje, akcentuje a očakáva – tu je stručný výber toho najdôležitejšieho.
“V Bratislave sa musí znova jasne povedať, že v EÚ máme spoločné pravidlá, a tie platia.
Trvať na dodržiavaní pravidiel v niektorých oblastiach, ale zároveň sa sťažovať na neprípustné zasahovanie do interných záležitostí v iných oblastiach – to nejde,“ zdôraznil pre noviny Die Welt predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.
“Brexit má aj niečo pozitívne: Briti už nemôžu blokovať. A Európa musí svojim občanom dokázať, že spolupráca niečo prináša. V oblasti obrany sa to už začína prejavovať. Nemecko a Francúzsko predložia ostatným 25 členom EÚ na summite v Bratislave koncept, ako by sa dala posilniť vojenská kooperácia, aby vzrástla spoločná európska sila. Po krátkom predstavení sa majú viesť rozhovory o časovom pláne na jeho uskutočnenie. Cieľom je prijať koncept na ďalšom vrcholnom strenutí EÚ v decembri,“ píše nemecký denník Main-Echo.
“V auguste prezentovali ministri vnútra Nemecka a Francúzska spoločný projekt na zlepšenie vnútornej bezpečnosti. Ale teraz ide o viac: o spoluprácu v oblasti vojenskej. Tieto plány majú potlačiť difúzny strach občanov, ktorý prispel k vzniku novej skepsy voči Európe. EÚ chce ukázať, že Únia dokáže seba a svoje hranice ubrániť a kontrolovať,“ poznamenáva Deutsche Welle a dodáva:
“Pre nemeckú kancelárku nie je situácia v Európe momentálne veľmi radostná. Jej prípravné stretnutia na summit s viacerými východoeurópskými krajinami boli chladné a veľa toho nepriniesli. Vyšegrádske štáty vystupujú ako nový blok s konfrontačným kurzom voči západnej EÚ.“
“Európa sa znova začína rozpadávať na Východ a Západ, na Sever a Juh, na silných a slabých, hospodársko-liberálnych a protekcionistických. A týmto ponúka perfektný priestor populistom každého razenia,“ uvádzajú berlínske noviny Die Tageszeitung a ďalej píšu:
“Najviac nervuje Vyšegrádska skupina, ktorá nanovo oživila skôr opovrhnutia hodný pojem Ostblok. Pravicoví populisti v Budapešti a vo Varšave sa s ľavicovými populistami v Prahe a v Bratislave zhodujú v tom, že síce subvencie a podporu z Bruselu dostávajú radi, ale na druhej strane si neželajú ani len minimálne demokraticko-politické štandardy. Všetci títo hrajú na klaviatúre nacionalizmu a vnútropoliticky sa profilujú postojom vzdoru voči EÚ.“
“Keď sa v aréne ocitnú socialisti z južnej Európy a populisti z východnej Európy a uprostred nich Angela Merkel, tak sa dá niečo dosiahnuť iba na základe radikálneho pragmatizmu. A ten teraz diktuje hlavne tému: bezpečnosť. Veď všetci musia dať doma odpoveď na strach, ktorý vyvolali alebo prehĺbili utečenci a terorizmus. Pragmatizmus je už odjakživa životným elixírom EÚ. Inak takéto spoločenstvo ani nemôže fungovať. No vyvstáva otázka, kedy sa dávka tohto pragmatizmu môže zmeniť - z elixíru na jed,“ upozorňuje denník Süddeutsche Zeitung.
Zdá sa, že Berlín a Paríž ako hlavné priority definovali dve veci: bezpečnosť a budúcnosť. Na prvý summit EÚ na Slovensku idú s cieľom, dohodnúť sa na tom, ako Európu lepšie chrániť pred hrozbami terorizmu a ako zabezpečiť budúcnosť EÚ v novom počte 27. O tom má byť – ako informuje nemecká spravodajská agentúra dpa – Nemeckom a Francúzskom na bratislavský summit pripravená a navrhovaná “Agenda z Bratislavy.“
Prečítajte si aj Slovensko moje, tak sa pýtam