Ženy, ktoré sa rozhodnú podnikať popri rodine, majú neustále výčitky. Keď sú v práci, majú zlé svedomie, že nie sú s rodinou, ak sú s rodinou, často myslia na veci, ktoré potrebujú urobiť vo firme. Veľakrát pochybujú, či vedie zvládnuť rodinu a biznis. Rodina však pre ženy nie je prekážkou, naopak. Zvládať rodinu je lekcia, ktorú dokážu v podnikaní ženy výborne zúročiť.
Uviedla to na našom workshope top bankárka Elena Kohútiková. Vymenovala 9 bodov, v ktorých sa ženy zlepšia popri materstve a rodine.
Podnikateľka a majiteľka módneho salónu Eleganta Katka Cenigová hovorila na workshope o biznis móde. Outfity predvádzala aj Martina Pokorná. Foto - Miroslava Spodniakova
Deväť bodov, kedy v biznise využijete, že ste mama
1. Efektívne narábanie s časom, činnosti robíte o polovicu rýchlejšie ako predtým. (Ak chcete zvládnuť rodinu aj firmu, čas je pre vás vzácny tovar, neplytváte ním.)
2. Dodržiavaniu termínov a daného slova. (Vyžadujete od druhých to, čo od seba a svojej rodiny)
3. Efektívne narábanie s financiami. (Tak ako starostlivo riadite rodinný rozpočet, tak nakladáte s peniazmi aj vo firme. Nerozhadzujete, vždy dôkladne zvážite, do čoho peniaze dáte, nezvyknete riskovať. )
4.Naučíte sa diplomacii. (Situácie, ktoré denne riešite s deťmi, partnermi či rodinou využijete veľmi dobre aj pri rokovaní s kolegami, dodávateľmi, ale i zákazníkmi. Dokážete ovládnuť rýchle reakcie, zvážite čo a ako poviete)
5. Hľadáte riešenie a neprehlbujete problémy. (To je hlavný princíp v podnikaní, ale aj v rodine, kde musíte zvládať problematické situácie rýchlejšie, než je z toho väčší problém)
6.Trpezlivosť, cieľavedomosť a systémová práca. (Tak ako trpezlivo a systémovo pracujeme na tom, aby sme mali z detí vynikajúcich jedincov, tak sa snažíme správať aj v podnikaní. V oboch oblastiach máme cieľ a robíme všetko pre jeho dosiahnutie)
7.Myslieť na iných a nie na seba. (Nepripomína vám to orientáciu na zákazníka a na cieľ?)
8. Rýchle rozhodovanie a branie zodpovednosti za rozhodnutie. (Pri výchove detí to robíme takmer každý deň, ani v podnikaní sa tomu nedá vyhnúť)
9.Zapájame do činností náš šiesty zmysel - intuíciu. (Šiesty zmysel nám pomáha zvládať výchovu detí, naučí nás veriť si aj pri rozhodovaní v biznise).
Podnikateľka Dagmar Richterová (vľavo) rozbehla úspešnú poradenskú spoločnosť RPC SK. Foto - Miroslav a Spodniaková
Podnikateľka Daša Richterová chcela uspieť kvôli synovi
Ako rodina pomáha, keď podnikáte, sme sa pýtali žien, ktoré v biznise fungujú už niekoľko rokov. Podnikateľka Dagmar Richerová súhlasí s tým, že rodina ženám v biznise v mnohom pomáha a nie je prekážkou. Keď pred niekoľkými rokmi rozbiehala poradenskú spoločnosť RPC SK, rodina bola jej najväčšou motiváciou. V tom čase bola samoživiteľkou a mala malého syna.
“Mala som veľkú motiváciu - uspieť, hlavne kvôli synovi. Samozrejme, že to bolo náročné rozbiehať firmu a mať malé dieťa, ale dnes môžem povedať, že sa mi to vrátilo. Syn je dospelý a dnes robí aj so svojou snúbenicou v naše rodinnej firme. Pre mňa je to znak, že sa mi tá energia a podpora vrátila,” hovorí líderka firmy, ktorá dnes v rozbehu pomáha ďalším firmám. Startupom či začínajúcim podnikateľom a podnikateľkám komplexne nastavuje biznis, vedie im aj účtovníctvo, spracováva mzdy a personalistiku.
Bankárka Elena Kohútiková (vľavo), šéfredaktorka portálu Ženy v meste Miriam Zsilleová a podnikateľka Zuzana Gergeľová (vpravo). Foto - Miroslava Spodniaková
Podnikateľka Zuzana Gergeľová si pri deťoch našla systém
Podnikateľka Zuzana Gergeľová prevádzkuje s manželom už 14 rokov dve reštaurácie. “Keď sme otvárali prvú, bola som práve tehotná s prvým synom, o 3 roky prišiel ďalší. Prvých 7 rokov som skĺbiť pracovný a súkromný život veľmi nevedela, to priznávam. Potom som si konečne našla svoj systém, ktorý spočíva v týchto jednoduchých pravidlách,” hovorí. Zuzana Gergeľová sa naučila, že keď pracuje, sústredí sa len na prácu a nemyslí na deti, Keď je doma, venuje sa im naplno a mobil má vypnutý. Každé ráno medituje a pravidelne chodí na jógu. Naučila sa koncentrovať naplno na to, čo robí.
“Robím vždy veci v hodinových blokoch, v ktorých keď niečo robím, nenechám sa vyrušovať, ani na pár sekúnd. U mňa totiž platí, že na stratenie koncentrácie stačia 2 minúty, no na znovuzískanie treba minimálne 15 minút,” hovorí s tým, že to platí, či je v práci alebo doma s rodinou.