Gabriela Hurbanová o sebe hovorí, že je celoživotným hľadačom informácií o migréne. Práve tie sú podľa nej veľmi dôležité. Ľuďom chýbajú a tak berú analgetiká, ktorými nič nevyliečia a nevyriešia. Akurát sa postupne prepracujú k závislosti od nich. Práve preto sa rozhodla informácie zhromaždiť pod jednou strechou a založila pacientskú organizáciu Migréna je choroba.
Práve informácie Gabriela na začiatku nemala. “Ja som ťažký migrenik, ale v každej životnej etape mala migréna iný priebeh. Veľké bolesti boli najmä na začiatku, kým som nepoznala seba, svoje telo, možnosti. Potom boli nepríjemné v období hormonálnych zmien, napr. v tehotenstve, alebo v čase dojčenia. Teraz je už kvalita môjho života vyššia, lebo viem, čo mi migrénu spúšťa,” hovorí mama štyroch detí, ktorá s touto chorobu žije už štyri desaťročia.
Prvé bolesti mala ako 8-ročná
Prvé bolesti hlavy a problémy začali, keď mala 8 rokov. Ako sama hovorí, práve obdobie detstva a puberty bolo najhoršie. “Vtedy som migrénu nevedela vôbec ovplyvniť. Nevedela som, čo sa deje. A,bohužiaľ, ani moji rodičia nemali informácie.” Preto sa neraz stalo, že skolabovala, či vracala v škole. Od neurológa však neodišli s diagnózou detská migréna. A tak jej chronické bolesti hlavy liečili rôzne. Aj profylaktickou liečbou, teda liečbou založenou na antidepresívach a antiepileptikách. Nepomohlo, hľadali ďalej. Ako Gabika často s úsmevom spomína: “Ja som skúsila už asi všetko.” Takže, neobišli ani liečiteľov, akupunktúru a rôzne “babské recepty”.
Fakty o migréne:
-
migréna je 3. najčastejšie ochorenie vo svete
-
12 percent populácie trpí migrénou
-
3 000 migrénových záchvatov prebehne každý deň na 1 mil. obyvateľov
-
90 percent pacientov má migrénu ako dedičné ochorenie
-
v 70 percentách postihuje ženy
-
15 percent detí trpí migrénou
Dnes už vie, že bolesť hlavy nie je jediný príznak migrény. Pacient cíti nevoľnosť, môže zvracať, točí sa mu hlava, prekáža mu aj najslabšie svetlo či zvuk. Bolesť hlavy môže trvať niekoľko hodín až dní. No a skúste popri tom pracovať a starať sa o rodinu. Nemožné? Nuž, pre mnohých realita. Napriek tomu, polovica migrenikov lekára ani nevyhľadá a podľa prieskumov takmer tri štvrtiny Slovákov nepovažuje migrénu za chorobu.
O informácie sa chce Gabriela Hurbanová deliť aj preto, lebo v jej prípade dokonale platí, že migréna je dedičná a postihuje najmä ženy. V jej rodine boli a sú ťažké migreničky. No a okrem tiet, si ochorenie hľadá cestu aj u najmladšej generácie. Gabikina staršia dcéra ešte nie je presne diagnostikovaná, ale už trpí určitou formou bolesti hlavy.
Ilustračné foto - Grape
Čo migrenik, to iný prejav a liečba
“Ja mám migrénu s aurou. To som však zistila až časom, čo tá aura vlastne je. A môže to byť u každého iné. Dlho som si myslela, že nemám auru, ale keď som sa začala viac pozorovať, identifikovala som znaky začiatku migrény spojený práve so svetloplachosťou, 3D vnímaním priestoru, pocitom hladu a nervozitou, či podráždenosťou na okolie,” vysvetľuje Gabika.
Sú dni, počas ktorých sa Gabika musí jednoducho “vypnúť”. Tým, že s migrénou žije už 40 rokov, vie, čo je jej spúšťačom a kedy prichádza. Ovplyvňuje ju strava, stres aj hormonálne zmeny. “V období, keď mi hrozí menštruačná migréna, čo mám približne každý druhý mesiac, sa snažím naplánovať si život tak, aby som nemala fixné termíny a povinnosti, ktoré by som nevedela odvolať. Tiež užívam rôzne kombinácie vitamínov, vitamíny skupiny B, D a dopĺňam si aj železo,” vraví.
Pre migrenikov je dôležité siahnuť po liekoch v začiatočnom štádiu migrény. Ak sa prvá fáza začne v noci počas spánku a s bolesťou hlavy sa už človek prebudí, je častokrát vyradený zo života. To platí aj v Gabikinom prípade: “Vtedy som väčšinou dva až tri dni doma s vedrom pri posteli. Lieky mi nezaberú. Ak mi migréna začne v priebehu dňa, tak to už väčšinou viem rozoznať a podchytiť v správnom čase užitím lieku. Mne zaberajú lieky s obsahom sumatriptánu, ktorý zužuje cievy a riadi hladinu sérotonínu. Ale poznám migrenikov, ktorým zaberajú iné druhy liekov, napríklad paracetamol.
Tehotenstvo, dojčenie a lieky
Gabika označuje za najťažšie obdobia práve tie, ktoré súvisia s hormonálnymi zmenami. Paradoxne, v jej prípade boli migrény v čase tehotenstva miernejšie. Aspoň teda prvý trimester, ktorý je pre vývoj plodu veľmi dôležitý a kedy lieky neužívala. Neskôr sa vrátilo obdobie vracania a niekoľkodňového vyradenia zo života. Stála pred voľbou, čo bude pre ňu a bábätko najlepšie.
“Pamätám si, že pri prvom tehotenstve som mala veľký záchvat. Skončila som v nemocnici na infúziách. Potom gynekológ vyhodnotil, že je lepšie užiť liek hneď v prvotnej faze migrény a predísť takémuto stavu. No a potom som musela aj vynechávať dojčenie, keď som užila triptanový liek. Mlieko som si práve z dôvodu takýchto situácií odsávala a uchovávala v mrazničke pre prípad núdze.”
Foto - archív GH
Spoznávajte sa a zmeňte životný štýl
Často počúvame, že by sme mali zmeniť životný štýl. Čo to ale znamená v prípade človeka trpiaceho migrénou? Túto časť príbehu by sme pokojne mohli nazvať – sebapoznanie. Ak som sa v úvode pýtala, či s migrénou treba zatočiť, alebo sa s ňou zmieriť, Gabika dodáva: “Až po narodení mojich detí som sa rozhodla nebojovať s migrénou, ale prijať ju ako svoju súčasť, ako výzvu, čo mi život dal a hľadať v nej skryté posolstvo. Áno viem, teraz sa to dobre píše a hovorí…ale, keď som bola mladšia, bolo to najmä o hneve, prečo práve ja? Vďaka migréne som veľa pochopila, odpustila, porozumela súvislostiam v živote,” dodáva.
Gabike som dala na výber medzi tromi spúšťačmi migrény: stres, strava, hormonálne zmeny? Prvé miesto obsadila STRAVA.
Pri ľuďoch trpiacich migrénou je dôležité, aby si urobili poriadok v jedálničku. Inak sa ľahko môže stať, že si migrénu privolajú aj v čase, keď majú pocit, že na ňu nie je dôvod. Aj tu sa Gabika dobrovoľne priznáva, že ako bumerang sa jej v podobe silnej bolesti vráti prejedanie sa, čokoláda, sladké jedlá, alkohol, ťažké jedlo najmä neskoro večer, alebo kombinácia niektorých jedál.
Ak ste migrenik, je možné, že trpíte určitou formou intolerancie, zlými stravovacími návykmi, anémiou, alebo máte problémy s krčnou chrbticou, štítnou žľazou. Gabika to nespomína len tak náhodou. “Ak si neupravíme tieto veci a nebudeme počúvať signály tela, tak budeme mať migrény. S vekom sa môžu nabaľovať ďalšie choroby a problémy, ako napríklad cukrovka, problémy so srdcom, spánkom, depresie. A tak dúfam, že som si včas uvedomila, že to čo môžem zmeniť, je poznanie signálov, ktoré mi telo dáva. Snažím sa byť vnímavá k sebe samej,” vysvetľuje.
Foto - archív GH
Pohyb a šport
Nestresujte, hýbte sa a dýchajte! To sa tiež ľahko povie, ale už horšie realizuje. “Stres často neviem ovplyvniť, ale snažím sa to kompenzovať fyzio cvičením alebo jogou, detoxikačnými pobytmi, dovolenkami. Začala som pravidelne cvičiť u fyzioterapeuta špeciálne cvičenia zamerané na prevenciu migrény. Snažím sa efektívne, správne dýchať všade, kde sa dá. Dokonca som počula, že migrenik by mal hrať na dychovom hudobnom nástroji, aby sa viac okysličoval mozog.”
Výber športu je už na vás, ale migrenička Gabika odporúča kvalitného trénera, fyzioterapeuta, ktorý sa môže zamerať práve na oblasť krčnej chrbtice, na uvoľňovacie cvičenia.
No a dobrá rada na záver: chápajúca rodina a okolie. “Mne pomáha pri migréne aj mentolová masť. Existujú rôzne reflexné body, ktoré si stimulujem, keď ma bolí hlava. Alebo veľakrát sa ponúknu deti, že ma pomasírujú.”