„ Programovo sa vyhýbam kúpaliskám, lebo mám s nimi zlé skúsenosti. Zakaždým ma začnú trápiť ,,ženské problémy“, svrbenie až výtoky, z ktorých sa dlho dávam do poriadku. Na dovolenkách pri mori také problémy nemám. Tento rok budeme dovolenkovať doma na Slovensku v Dudinciach a už teraz sa bojím. Môžete mi poradiť, ako sa vyhnúť spomínaným problémom a ako sa rýchlo vyliečiť, ak sa už prihodia? Ďakujem za odpoveď D.P. Stropkov.“
Naša poradňa:
Zápaly v oblasti ženských pohlavných orgánov bývajú častým dôvodom, pre ktorý ženy navštevujú gynekológa. Zápalom odpovedá telo na poškodenie sliznice. Prejavuje sa väčšinou začervenaním, horúčosťou, bolesťou a opuchom. Gynekologické zápaly môže často sprevádzať aj svrbenie, pálenie a výtok z pošvy. Infekcie a zápaly ženských orgánov dokážu poriadne otráviť a skomplikovať život. Zápal môže postihnúť ktorúkoľvek časť ženského pohlavného ústrojenstva a podobne ako pri močových infekciách platí, že čím "vyššie" sa infekcia nachádza, tým väčšie nebezpečenstvo predstavuje pre zdravie ženy.
Síce neexistuje stopercentný recept, ako sa gynekologickým zápalom úplne vyhnúť, ale aspoň dôsledné dodržiavanie preventívnych opatrení, najmä teraz počas letných mesiacov, môže znížiť riziko vzniku vyššie spomenutých problémov. Je dobré nepoužívať farbené a parfumované vložky alebo toaletný papier. Po kúpaní sa odporúča prezliecť sa a neostávať v mokrých plavkách. Ani kozmetické prípravky určené pre intímne partie, ako sú spreje, deodoranty, gély, púdre, ale aj spermicídne prípravky sa v rámci prevencie infekcii a zápalov ženských orgánov neodporúčajú. Nevhodné je aj nosenie priveľmi tesnej a nepriedušnej spodnej bielizne. Medzi preventívne opatrenia patrí aj dodržiavanie primeranej (dostatočnej, ale nie prehnanej) osobnej hygieny.
Okrem dodržiavania týchto opatrení s nepríjemnými ťažkosťami môžu pomôcť homeopatiká.
MUDr. Danuša Siveková, (gynekologička, akupunktúristka ) (na obr.) radí:
Zápalové reakcie v oblasti ženských pohlavných orgánoch pozoruje viacero žien a rovnako široké je aj spektrum zvolených liekov. Pre správne nastavenú liečbu je vhodné vyhľadať lekára homeopata. V prípade záujmu si pozrite www.homeopatiaslekarom.sk
Súčasťou webstránky je aj online poradňa, kde na otázky o homeopatickej liečbe odpovedajú odborníci.