Téma tvárovej gymnastiky, tvárového cvičenia či jogy je v súčasnosti stále populárnejšia. A najviac sa o nej dozviete na internete. Pri prehľadávaní stránok a sledovaní videí som však nachádzala samé rozporuplné informácie. Keďže sa téme tvárového cvičenia už nejaký čas venujem, rozhodla som sa uviesť niektoré mýty na pravú mieru.

 

Čo je tvárové cvičenie?

Tvárové cvičenie je vedomé a cielené posilňovanie svalov na tvári a krku. Bolo navrhnuté odborníkmi, väčšinou fyzioterapeutmi, ktorí sa venovali práci s ľuďmi pri rekonštrukčných operáciách, mozgových príhodách a popáleniach. Ochabnuté svaly sa vďaka cielenému posilňovaniu obnovia a posilnia. Presne tento typ cvičenia sa používa aj v boji proti vráskam alebo ochabnutej pokožke. Svaly sa prekrvia, začnú rásť a vytláčať smerom von aj hlboké vrásky, ktoré môžu siahať až do podkožnej vrstvy. Vrásky sa vďaka cvičeniu zjemnia a časom zmiznú. Keďže kosti, svaly aj pokožka sú navzájom prepojené, tvárové cvičenie blahodárne vplýva na všetko. Pokožka sa omladí, spevnie, svaly narastú a kosti tiež prestanú atrofovať. Výsledkom sú plné kontúry a výrazné črty aj v staršom veku.



Je tvárové cvičenie nebezpečné?

Áno, tvárové cvičenie, či tvárová gymnastika, môže byť nebezpečná v prípade, že sa nerobí správne. Nemyslím tým, že by ste si mohli spôsobiť úraz, v tomto ohľade je cvičenie bez rizika. No môžete si vycvičiť nerovnomernú štruktúru svalov na tvári a krku. Hrozia tu napríklad takzvané jamy pod lícami. Líčka sa vám nadvihnú, no pod nimi sa vytvorí priehlbina.

Dbať teda treba na správny výber programu tvárového cvičenia a robiť ho pod dohľadom. Správna inštruktáž je základ. Je to ako keď chodíte do fitka a cvičíte iba zadok. Celé telo potom vyzerá neprirodzene. Ak vám ale tréner vytvorí dobrý program, s ktorým si v pohodke odcvičíte celé telo, budete vyzerať a cítiť sa dobre. Ak sa vám ale stane, že ste cvičili nevhodne, nie je to koniec sveta. Dobrá správa je, že ak ste už aj nejaký nerovnomerný vzhľad dosiahli, stačí prestať na čas cvičiť a všetko sa dá do pôvodného stavu.

 

Stačí, keď budem robiť grimasy?

Nie, žiaľ nestačí. To je taký ten klasický mýtus. Tvárové cvičenie sú koordinované a cielené pohyby. Všetky cviky sú detailne vytvárané a testované. Aby ste mali predstavu, že to je trošku komplikovanejšie, tak poviem, že na tvári a krku máme 57 svalov. Ak teda chcete dosiahnuť peknú, prirodzenú tvár, musíte zapájať aj svaly, ktoré bežne nepoužívate...

 

Foto - stock.adobe.com/sk/

 

Funguje tvárové cvičenie?

Som absolútne presvedčená, že tvárové cvičenie funguje. Je však dôležité vybrať si správny program, ktorým precvičíte všetky svalové skupiny. Pokiaľ funguje posilňovanie svalstva na tele, funguje aj posilňovanie tváre a krku. Je to veľmi logické a prospešné nielen pre náš výzor, ale aj pre psychiku. Ako náhle sa cítime lepšie vo svojej koži, sme spokojnejšie a šťastnejšie aj navonok, čo nakoniec ovplyvňuje aj naše okolie.

 

Stačí precvičovať problémové partie?

Nie, precvičovať iba problémové partie, skutočne, nestačí. Tak ako som už spomínala, cvičenie musí byť vyrovnané. Celá tvár sa musí precvičiť rovnomerne. Prestavte si, že chcete plnšie pery a cvičíte iba jeden cvik. Sval, ktorý napínate sa volá Orbicularis Oris. No problém je v tom, že on je omnoho väčší a širší ako samotné pery. V závere môžete dosiahnuť výzor "opice". S takýmto výsledkom by sa neuspokojila žiadna z nás..

 

Foto - stock.adobe.com/sk/

 

Cvičiť môžem kedykoľvek a kdekoľvek?

Áno aj nie. Ja osobne svojim klientkam túto možnosť neodporúčam. Prvým dôvodom je fakt, že ak by ste cvičenie robili napríklad v práci za počítačom, mohlo by to vyzerať trošku zvláštne. Svojich kolegov by ste celkom iste pobavili, ale sebe tým nepomôžete. Druhým dôvodov, prečo neodporúčam cvičenie len tak „popri niečom“ je dôležitá súčasť svalov, ktorá sa volá nervová bunka alebo motorický neurón. Tieto bunky sú súčasťou svalov. Každý sval ich obsahuje veľmi veľa a je nimi ovládaný. Preto je dôležité cvičiť len vtedy, ak sa na cvičenie môžete úplne sústrediť.

Pri pravidelnom a precíznom cvičení je aj výsledok cvičenia zreteľnejší a prvé výsledky prichádzajú oveľa rýchlejšie. Keď sa na cvičenie sústredíte, nervy dávajú podnety svalom, že sa majú hýbať. A so správnymi cvikmi sa zapájajú aj svaly, ktoré bežne nevyužívate, čo je neoddeliteľnou súčasťou správneho cvičenia. Opäť sa dostávame ku prirodzenej a rovnomernej štruktúre svalov na tvári a krku

 

Komu je teda tvárové cvičenie určené?

Tvárové cvičenie je výborné pre každú ženu. Aj pre mužov. My, ženy, chceme byť krásne v každom veku. Jednoducho, túžba po kráse nikdy nezostarne.

Tvárové cvičenie je ako preventívne, tak aj korektívne. Začať cvičiť môžete v 20tke ako prevenciu proti vráskam, no kľudne aj v 40tke. Aj vtedy vás vie kvalitný program tvárového cvičenia zbaviť nielen vrások, ale aj opuchov a kruhov pod očami, padnutých viečok, dvojitej brady, alebo ovísajúcej pokožky na sánkach.

Tvárové cvičenie je určené komukoľvek, kto chce vyzerať krajšie, mladšie a zachovať si vlastné črty. Je jedno, čo robíte, koľko máte rokov, dôležité je, aby ste sa cítili dobre vo svojej koži..

 

Pracujúce ženy nemajú vždy veľa voľného času, nie je cvičenie zaťažujúce?

Nuž, žijeme v takej dobe. Všetky sa kamsi ženieme a ponáhľame sa, budujeme svoj biznis, staráme sa o deti a beháme zo školy na krúžky. Celý svet sa akosi zrýchlil. Ktorá z nás má v dnešnej dobe čas? Problém je, že sa táto doba veľmi rýchlo začala odrážať na našej tvári. Už mladé 30 ročné dievčatá majú hlboké vrásky, sivastú pleť, tmavé kruhy pod očami.

Myslím si, že ženy potrebujú čas pre seba. Potrebujú sa zastaviť a venovať sa aj sebe. Aj keď by to malo byť len skutočne na pár minúť denne. Ja cvičím 15 minút a 30 sekúnd 3x do týždňa. Naozaj viac netreba.

Ak si nájdete čas pre seba, zvyknete si robiť cviky pravidelne, zvyknete si aj na seba. Budete sa pravidelne dotýkať svojej tváre. Výsledky sa prejavia a čím krajšia bude vaša tvár, tým ju budete mať radšej. Budete sa tešiť na čas, ktorý s ňou strávite. Budete sa tešiť do práce. Zmiznú vrásky, pleť bude vyzerať zdravšie, krajšie, sviežo. Je jedno, či ste mladá žena alebo už máte vrásky a snažíte sa tento proces zvrátiť. Je dôležité, aby ste sa cítili dobre vo svojej koži.

 

Maja Švábiková.  Foto -  www.tvarovecvicenie.sk

 

Mnohí si myslia, že starnutie sa nedá zastaviť a nedá sa proti nemu nič urobiť

Samozrejme, že starnutiu zabrániť dokážete. Fyziológia tela nepustí, čiže na 25 rokov v 70tke vyzerať nebudete, no dovolím si tvrdiť, že každá žena, ktorá cvičí, môže vyzerať mladšie aj o 20 rokov. Ak sa znovu vrátim k prirovnaniu ku cvičeniu v posilňovni respektíve k posilňovaniu celého tela, tak je to ten istý princíp. Ak sa telo nepoužíva, chradne. Svaly ochabnú, bolia nás kĺby, chýba nám kondícia. Je to tá jarná únava, ktorú pociťujeme po zime, keď sa len schovávame pred chladom. To isté môžeme povedať o pokožke a svaloch na tvári a krku. Ak sa o nich dlhodobo nestaráme, nedoprajeme im cvičenie alebo výživu, oslabnú.

 

Môžem cvičiť, keď mám botox?

Áno, cvičiť môžete aj s botoxom. Nezabúdajte, že hlavné sú nervy. Čiže, nervové impulzy svalu dávate stále. Keď botox prestane účinkovať, sval sa začne bez problémov opäť hýbať.

 

Na záver vás chcem povzbudiť

Hlavne sa tvárového cvičenia nebojte. Zabudnite na všetky mýty a fámy. Dôležité je to vyskúšať si na vlastnej pokožke. Ak sa rozhodnete cvičiť pravidelne, nespoliehajte sa len na internet. Osobný prístup ničím nenahradíte. Zároveň tak predídete prípadným nepríjemnostiam s nerovnomerným posilňovaním tvárových svalov alebo neuspokojivým výsledkom pri nesprávnom spôsobe cvičenia.

Podľa môjho názoru je tvárové cvičenie to najlepšie na krásnu tvár aj vo vyššom veku. Tu však ide aj o naše zdravé sebavedomie. Keď sa má žena skutočne rada, dokáže neskutočným spôsobom vplývať a inšpirovať svoje okolie. A to je to, čo tento svet potrebuje.

 

 (Autorka je jediná lektorka CFF™ tvárového cvičenia na Slovensku, viac sa dozviete na  www.tvarovecvicenie.sk)

 

Prečítajte si aj  Zbavte sa mimických vrások okolo očí či dvojitej brady. Zacvičte si tvárovú gymnastiku