Rozšírený sortiment na benzínových pumpách, kde po novom kúpite nielen žemľu, noviny, kávu, či alkohol, ale aj oblečenie, nábytok, či iné veci. Nemožné? Možné.

Obchodné centrum, z ktorého sa stala vlaková stanica? Nemožné? Možné.

Takto sa od marca mení Poľsko napríklad v Gdaňsku. Keďže pri jednom z centier sú koľaje a prechádzajú tadiaľ vlaky, obchodné centrum premenovali na vlakovú stanicu. Prečo? Lebo po zavedení zákazu predaja v nedeľu (zatiaľ dve nedele do mesiaca), hľadajú obchodníci možnosti ako zákaz obísť, zachrániť biznis a neskrachovať. A keďže na benzínových pumpách, vlakových staniciach, letiskách, v malých obchodoch, kde predáva len majiteľ, či prostredníctvom internetu je predaj povolený, tak hľadajú nové riešenia.

Prvé dve nedele so zákazom obchodovania majú už Poliaci za sebou. Obchodné reťazce reagovali tým, že predĺžili otváraciu dobu v piatky a v soboty. Niektoré obchodné centrá mali otvorené aj v nedeľu. V obchodoch ste si mohli tovar pozrieť, ale nie kúpiť. Následne sa dal kúpiť cez internet.

Po prvých dvoch nedeliach sú smutní prevádzkovatelia sieti kín, reštaurácií, či bufetov, ktoré sídlia v obchodných centrách. Napriek tomu, že majú otvorené, je tam prázdno. Nájomné však majú stále rovnaké.

Tento zákon bol pripravený na podnet poľských odborárov. Mal chrániť zamestnancov, aby si v nedeľu oddýchli od práce.

A to je len začiatok zmien. Tento rok budú oddychovať dve nedele v mesiaci, budúci tri a od roku 2020 má platiť absolútny zákaz predaja v nedeľu.

 

 

„Čo je na tom zlé? Veď aj predavači majú nárok na nedeľu s rodinou,“ argumentuje môj známy, keď túto tému preberáme v kaviarni. Druhý to vidí inak: „Veď sa to dá riešiť zákonom, ktorý bude predavačom garantovať voľno iný deň v týždni, pri čom by obchody mohli byť otvorené celý týždeň, lebo ekonomika si to nemôže dovoliť.“ Iný hovorí, že je to len populistický ťah.

„Predavači si aj tak neoddýchnu. Budú musieť pracovať dlhšie. Navyše im hrozí prepúšťanie. Čo im je po voľnej nedeli? Aj tak ju negarantujú všetkým,” hovorí.

„A ja si myslím, že je to kvôli cirkvi, ktorá chce ovládať nielen duše, ale aj financie svojich verných,“ zaklincuje známy, ktorý si spomenie, že pri cirkevnom obchode politici obchodovanie v nedeľu povolili a s najväčšími tržbami rátajú práve po nedeľných omšiach. Veď okrem krížikov, ružencov, obrazov svätých sa v takých obchodoch dajú kúpiť už aj retiazky, náramky, prstene a mnoho ďalších vecí.

Kontroverzný zákon vstúpil do platnosti. Je dosť možné, že na tom získajú slovenskí podnikaví obchodníci v prihraničných oblastiach, ktoré budú Poliaci v nedeľu navštevovať. A možno z toho poľskí politici vycúvajú, tak ako pred nedávnom tí v Maďarsku. A možno je to len taká skúška pre Poľsko, ktoré je známe svojím obchodným duchom. Taký prieskumník. Slovensko si už svojho prieskumníka – toho na Facebooku, užilo, tak radšej nech sa slepo hneď neinšpiruje a radšej pozoruje, aký majú tieto riešenia dopad na ekonomiku susedov. Alebo si myslíte, že keby sa slovenskí zákonodarcovia rozhodli zavrieť obchody v nedeľu, bolo by to na úžitok?