BRATISLAVA. Známy odborník na výživu s tým nesúhlasí. „Ak chcete zahnať únavu, káva je určite účinnejšia ako čaj. Je v nej totiž vyššia koncentrácia kofeínu, ktorý má povzbudzujúce účinky," hovorí gastroenterológ MUDr. Peter Minárik. 

Podľa jeho slov, tri silnejšie kávy denne (asi 300 mg kofeínu), väčšine ľudí nerobia žiadne zdravotné problémy, ani nemajú vedľajšie účinky.


Na prácu a na skúšky

„Hovorím o zdravých ľuďoch. Ak má niekto vážne srdcovo-cievne problémy, nestabilný alebo neliečený vysoký krvný tlak, je to iné. Taktiež ľudia, ktorých trápi pálenie záhy, by sa káve mali vyhýbať. Kofeín zvyšuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny a znižuje tonus dolného pažerákového zvierača, čiže prispieva k refluxu - k návratu kyslej šťavy zo žalúdka. Môžu si dať bezkofeínovú kávu, tá ich ale nevzpruží," dodáva. 

MUDr. Minárik považuje kávu za dobrého pomocníka, keď človek potrebuje krátkodobo prekonať únavu, napríklad, keď má nápor práce alebo skúškové obdobie. Varuje však pred tým, aby sa ľudia spoliehali na kávu pri dlhých cestách. „Hoci som čítal aj také štúdie, že káva znižuje nehodovosť, nespoliehal by som sa na to. Tu sa treba spoľahnúť radšej na spánkový režim a zdravý rozum."


Káva dehydruje

Hovorí, že káva zvyšuje krvný tlak, no zdraví kávičkári sa tohto obávať nemusia. „Kto je zvyknutý na kávu, tomu tlak nepohne," hovorí kardiologička MUDr. Eva Goncalvesová. „Dve-tri kávy denne neublížia. Samozrejme, sú srdcovo-cievne ochorenia, pri ktorých kávu neodporúčame. Pri zdravých ľuďoch upozorňujeme len na to, že káva dehydruje. Nepijeme ju teda v rámci zdravého pitného režimu, ale skôr si ju treba nechať ako radosť," odporúča. 

Vedci už dávnejšie dokázali aj to, že káva nás chráni pred cukrovkou 2. typu, ktorá patrí v súčasnosti k najrozšírenejším ochoreniam v civilizovaných krajinách. Podľa výskumu, ktorý uverejnil britský časopis Diabetologia, tri a viac šálok kávy denne znižuje riziko cukrovky 2. typu až o 37 percent. No ak si do kávy dávate plnotučné mlieko, smotanu alebo cukor, na túto ochranu zabudnite.