Fotka Merkelovej a Trumpa spôsobila výbuch internetu. Memes, vtipy, ale aj seriózne komentáre. Neverbálna komunikácia je jasná – Trump v odmietavej póze, Merkelová v líderskej.  Absolútne nezvyčajný obrázok pre Slovensko.

Ženy v top slovenskom manažmente stále dosahujú len tretinu. V populácii je to pol na pol. V manažmente nie. Naopak – v domácnosti to nie je pol na pol ani náhodou, tam je rozdelenie jasné. Žena má mať deti, kariéru a starať sa o domácnosť. Najlepšie by mala variť ako Jamie Oliver, stíhať žehliť mužovi košele a vymyslieť nejaký super biznisplán, ktorý to dokáže celé skĺbiť.

Aj ekonomika by pritom lepšie šlapala, ak by ženy boli súčasťou vysokého biznisu. Niektoré štúdie však hovoria, že kým ženy budú rovnakou zastúpené v top manažmente, bude to trvať od 100 do 200 rokov. Väčšinou pritom platí pravidlo – čím väčšia firma, tým menšia šanca, že riaditeľkou bude žena.

Štúdie pritom hovoria, že ak má firma ženy v manažmente, oproti tým čisto mužským má lepšie výsledky. McKinsey Global Institute dokonca zistil, že ak by každá krajina dokázala napraviť nespravodlivosť medzi mužmi a ženami v práci, tak ako sa snažia vyrovnať vek svojich zamestnancov, svet by vedel zvýšiť ročne domácu produkciu o 12 biliónov dolárov a to do roku 2025.

Je to totiž prospešné z viacerých pohľadov – iný prístup k veciam, v kombinácii s inými mužmi vo vedúcich pozíciách to vedie k produktívnejšiemu a rozmanitejšiemu prostrediu. Vo firmách šéfujú manažéri zamestnancom, z ktorých je polovica žien. Vo všeobecnosti – mix v spoločnostiach je pozitívny. Ak je firma čisto ženská, alebo čisto mužská, má horšie výsledky než zmiešaná.

 

 

Iné štúdie ukázali to negatívne – podľa výskumu Harvard Business Review v roku 2013 spôsobujú kultúrne tradície, že ženy dostávajú opakovane v práci úlohy, ktoré sú menej dôležité a vedú menej k možnosti povýšenia. A to napriek tomu, že majú v práci veľmi pozitívny feedback. Zistili, že to vedie aj k nižším platom – v USA napríklad v obchode ženy zarábajú len 62 percent z toho, čo muži. Pri nehnuteľnostiach 66 percent.

Mohli by sme teraz hodiny rozprávať o tom, ako to odstrániť. Vstupuje do toho mnoho faktorov – pre mňa je kľúčový ten, že sa o rodiny viac musia starať muži. Nie finančne, ale fyzicky. Keď je dieťa choré, striedať sa pri ňom. Keď treba ísť do škôlky, striedať sa, kto pôjde skôr z práce. Na Slovensku klesne každej žene momentom narodenia dieťaťa šanca na dobré a férové zamestnanie o 33 percent. Mužovi naopak stúpne o 11. Viete prečo? Pretože narodenie dieťaťa pre muža znamená stabilitu a pre ženu, že bude vynechávať pravidelne v práci a nebude chcieť robiť nadčasy.

Vráťme sa ale k začiatku – Angela Merkelová je líderka. Kancelárkou je 12 rokov a napriek ťažkým časom má stále vysokú podporu. Nemá síce deti, ale aj malým dievčatám ukazuje niečo veľmi podstatné – aj v čisto mužskom mačistickom svete môže byť výnimočná žena, ktorá stojí opretá o stôl oproti americkému prezidentovi a okolo nej stoja ostatní mužskí lídri a pozerajú sa. Nezmení to štatistiky zo dňa na deň, ani rozmýšľanie ľudí. Ale niekde na svete sa na to pozerajú tisíce malých dievčat a nepríde im to ani čudné, ani zvláštne. Vlastne jediné, čo im príde čudné je, prečo v roku 2018 stojí pri stole so svetovými lídrami len jedna jediná žena. A to je tá jediná správna otázka.