Fajčenie v akomkoľvek veku má celkový vplyv na zdravie nášho tela, dutinu, ústnu nevynímajúc. Každý človek by sa o svoje zuby mal starať a u fajčiarov to platí dvojnásobne. Ak navyše začnú deti už v puberte experimentovať s cigaretou, môže dôjsť k trvalému, nielen estetickému, poškodeniu zubnej skloviny. Prečo? Aké zmeny v ústnej dutine fajčenie spôsobuje? A kam až nedostatočná ústna hygiena a fajčenie môžu v konečnom dôsledku zájsť? Odpovedá MUDr. Alexander Schill, primár Schill Dental Clinic v Bratislave a v Žiline.

 

MUDr. Alexander Schill.  Foto - schill.sk

 

Cigarety a puberta. Kombinácia s vážnymi následkami pre organizmus.

Ústa sú pre cigaretový dym vstupnou bránou do organizmu. Dym oslabuje účinnosť slín a vysúša ústnu dutinu, vnútri úst vzniká suché prostredie, ktoré ničia cievy i ďasno. Ďasno je na pohľad biele, zle reaguje, horšie sa hojí, nekrváca, aj keď by malo a tlmí tak všetky príznaky, ktoré by človeka mali varovať, že niečo nie je v poriadku. Pri „potiahnutí“ z cigarety je v ústach horúco, sucho. Navyše na zuboch zasychá zubný plak a pri nedostatočnej dentálnej hygiene je to veľmi nežiadúce. V dnešnej dobe stúpa počet dospievajúcich detí, ktoré skúšajú fajčiť. Ak majú ešte nevyzretú zubnú sklovinu, následky týchto experimentov si môžu niesť aj celý život.

 

Čo fajčenie a strojčeky na zuboch?

V takýchto prípadoch musí byť dentálna hygiena stopercentná. Ak nie je v nej dôsledné dieťa, mali by na tento proces dohliadať rodičia. Často sa stáva, že napríklad pri „rovnátkach“ sa krivé zuby krásne narovnajú, no sklovina je poškodená a celkový dojem nespĺňa očakávania ani pacienta, ani rodiča. Prečo? Pretože aj keď strojček dieťa poctivo nosí, no zanedbáva hygienu a navyše fajčí – problém je na svete a dlhodobé úsilie je tak zbytočné.

 

Foto - pixabay.com

 

Fajčiar problém v ústach nemusí spozorovať

Ľuďom, ktorí fajčia, sa zvyčajne zuby nekazia viac ako nefajčiarom, ale zvyšuje sa u nich riziko zápalu ďasien a kosti, ktoré sa môže rozvinúť do parodontitídy. Pri fajčiaroch býva postup ochorenia rýchlejší, práve pre zlé hojenie dutiny ústnej, pričom obmedzenejšie sú aj možnosti ošetrenia.

 

Foto - pixabay.com

 

Poznáte pacienta fajčiara na prvý pohľad?

Klasickým príkladom sú ďasná – vôbec nereagujú živo, nekrvácajú. Na jednej stane to môže vyzerať pre pacienta dobre, lebo nič nepríjemné necíti. Opak je však pravdou. Ďasná fajčiarov totiž nedávajú ten jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Bez týchto varovných znakov môže napríklad aj človek po štyridsiatke spozorovať, že sa mu kývu zuby, má chrup vo vážnom stave, no nič ho nevarovalo. Tu je hojivosť naozaj minimálna. Negatívny vplyv má, okrem iného aj to, že pacient často stále fajčí. Pri takýchto prípadoch je veľmi problematické čokoľvek ošetrovať, niektorí lekári odmietajú aplikovať fajčiarom napríklad implantáty.

.

Prečítajte si aj Pozrime sa veci na zúbok. Preventívne