O migréne sa toho za ostatné obdobie popísalo veľa. Azda najprekvapivejším faktom, o ktorom ste možno ani nevedeli je, že migréna patrí medzi choroby. Svetová zdravotnícka organizácia ju dokonca zaradila medzi 20 ochorení, ktoré najviac zasahujú do života pacienta a obmedzujú ho. Prejavuje sa pulzujúcou bolesťou hlavy, zvyčajne na jednej strane, citlivosťou na svetlo alebo zvuky a k bolesti sa môže pripojiť aj nevoľnosť či zvracanie. Vedeli ste, že s migrénou sa dá bojovať aj preventívne?
Migréna: Kedy navštíviť lekára?
„Migréna nie je len bolesť hlavy. Je to predovšetkým choroba, ktorú treba liečiť a vyžaduje si sériu neurologických vyšetrení,“ hovorí prof. Peter Valkovič, prednosta II. neurologickej kliniky UNB a LF UK v Bratislave. Bolesti hlavy by ste v žiadnom prípade nemali podceňovať, pretože sa za nimi môže skrývať aj závažné ochorenie. V každom prípade, ak vás pulzujúca bolesť spojená s citlivosťou na zvuky a svetlo prepadne aj viac ako trikrát do mesiaca, návštevu lekára by ste nemali odkladať.
Migréna: Prevencia je dôležitá
Migréna ako ochorenie výrazne zasahuje do pracovného aj osobného života človeka. Čím má pacient nižší počet dní s migrénou v priebehu mesiaca, tým môže žiť kvalitnejší a lepší život. Aj preto je dôležité myslieť na prevenciu. Pokiaľ vás totiž už hlava bolí a vy viete, že migréna je tu, ste v stave tzv. akútneho záchvatu a v tomto prípade vám pomôžu zmierniť bolesti hlavy niektoré lieky, ktoré vám odporučí váš ošetrujúci lekár. Na migrénu sa však dá ísť aj preventívne. „Cieľom preventívnej teda profylaktickej liečby je znížiť počet dní s migrénou a intenzitu migrenóznych záchvatov tak, aby pacient žil čo najdlhšie obdobie bez týchto záchvatov a mal lepšiu kvalitu života bez migrény,“ vysvetľuje prof. Valkovič.
„Jeden migrenózny záchvat môže trvať aj niekoľko dní,“ upozorňuje prof. Valkovič. „Preventívna liečba má ešte jeden benefit – pomáha znížiť riziko nadužívania liekov proti bolesti a zabraňuje tak progresii ochorenia a vzniku tzv. chronickej migrény,“ uzatvára prof. Valkovič.
Prečítajte si
Migréna: Poraďte sa s lekárom
Pokiaľ trpíte migrénou a jej prítomnosť vás negatívne ovplyvňuje niekoľkokrát za mesiac a doteraz ste nepočuli o preventívnej liečbe migrény, konzultuje svoj zdravotný stav s lekárom – špecialistom. Pretože na migrénu sa dá ísť aj preventívne. Práve preventívna liečba môže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientom, eliminuje počet migrenóznych dní a intenzitu migrenóznych záchvatov a pomáha pacientom žiť plnohodnotnejší život bez migrény.
Viac informácií na www.mammigrenu.sk
(Článok bol podporený spoločnosťou Novartis)