Keď sa povie chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová, vynorí sa mi okamžite jeden moment, konkrétny obraz. Ako po finále majstrovstiev sveta vo futbale, do ktorého sa jej červeno- biele kockované mužstvo prebojovalo, stojí hrdá chorvátska prezidentka v národnom drese na štadióne v Moskve a čaká na svojich reprezentantov. Odrazu sa spustí obrovský lejak, pribehne muž s dáždnikom, rozprestiera ho, ale nie nad chorvátskou prezidentkou, lež nad svojim prezidentom Vladimírom Putinom, ktorý stojí obďaleč.
A on, Vladimír Vladimírovič nič, ani mu len nenapadne ako hostiteľovi, mužovi, kolegovi, poskytnúť Kitarovičovej dáždnik, alebo ho zdieľať s ňou.
Kým ruský prezident Vladimir Putin a francúzsky prezident Emmanuel Macron sú pod dáždnikmi, chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová mokne. Foto - TASR/AP
Grabarová Kitarovičová: Politička dostane šancu, keď sa minú muži
Keď tento týždeň Kolinda Grabarová Kitarovičová prišla do Bruselu, opäť poriadne lialo. A hoci dážď bol len sprievodnou, vonkajšou kulisou, vystúpenia tejto elegantnej chorvátskej političky v Európskom parlamente, predsa len to bolo o (ne)zdieľaní dáždnikov nad ženami.
Kolinda Grabarová Kitarovičová bola v Bruseli vítaná s úctou, ako hlavná spíkerka pri príležitosti Medzinárodného dňa žien Na zhromaždení pred plnou sálou političiek, lobistiek, aktivistiek a novinárok v ráznom prejave uistila, že presadzovať práva žien je jeden z jej hlavných cieľov v politike. „To, že som tu ako prvá chorvátska prezidentka v histórii, nie je samozrejmosť, za svoje miesto som musela bojovať, v živote i v politike, a podarilo sa mi rozbiť mnoho sklenených stropov, čo ma stálo veľa síl. Tak ako mnohé iné ženy v Európe a vo svete, vedieme za svoje práva a rovnosť dlhý boj.”
V mojej krajine ženu vymenujú do funkcie, až keď sa minú všetci mužskí kandidáti, posťažovala sa a mnohé prítomné dámy súhlasne kývali hlavou. Zažili to a zažívajú tiež. Podľa Kitarovičovej sa podarilo dosiahnuť zázraky, ale stále nie sme tam, kde chceme byť. Ak sa pozriete okolo seba, na rôznych fórach, či už v Európskej komisii, OSN, OBSE a inde, ženy sú v menšine a to sa týka aj Európskeho parlamentu, prízvukovala chorvátska prezidentka. Jej slová o tom, že sa musíme snažiť, aby sa Európa stala majákom nádeje pre ženy na celom svete a jej výzva, aby ženy a dievčatá verili vo svoje schopnosti, postavili sa za svoje práva a nikdy sa nevzdávali, si vyslúžili v sále veľký potlesk.
Kolinda Grabarová-Kitarovičová a prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Foto - TASR/AP
Grabarová Kitarovičová sa doma žien nezastne
“Aké divadielko,” to bol komentár chorvátskej kolegyne, novinárky z magazínu Nacional, Zrinky Vrabec Mojzešovej, ktorá sedela počas vystúpenia vedľa mňa. Samotnému prejavu nevyčítala nič. „Ten prejav bol v poriadku, len nemá nič spoločné s tým, čo prezidentka Grabarová Kitarovičová robí, presnejšie, čo nerobí pre ženy v Chorvátsku,” vysvetlila.
Novinárka, ktorá sa venuje chorvátskej politike 35 rokov, vyčítala svojej prezidentke viacero vecí. Medzi iným jej prístup k Istanbulskému dohovoru (jeho cieľom je predovšetkým zastaviť násilie na ženách, Slovensko ho podpísalo, ale stále neratifikovalo). „Naša prezidentka podporovala organizácie, ktoré boli proti a ktoré žiadali referendum o dohovore. A až keď bol zverejnený a schválený dokument, ktorý vysvetľoval, že tento protokol chráni ženy pred násilím a nejde o žiadnu genderovú ideológiu, až po dlhom čase a na nátlak vlády ho napokon s nevôľou podporila.” Chorvátska novinárka pripomína aj kauzu, ktorá odhalila praktiky na niektorých klinikách v Chorvátsku, kde ženy podstupovali interrupcie. Na otrasné podmienky upozornila poslankyňa Ivana Nincevič Lesandričová, ktorá to zažila na vlastnej koži. Zväzovanie rúk a nôh, zákrok bez použitia anestetík.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová v Berlíne. Foto - TASR/AP
Svedčilo 400 žien
„Ani potom, keď nastal veľký odpor chorvátskych žien, keď stovky z nich ( prihlásilo sa viac ako 400 žien) svedčili o podobných skúsenostiach ako poslankyňa Lesandričová, naša prezidentka nepovedala ani slovo. A nikdy sa zatiaľ ešte nezastala ani žiadnej kolegyne političky, ak ju kolega politik osočil, urazil, len preto, že je žena a takých prípadov bolo niekoľko. Ani keď bol politik jej domovskej strany HDZ ( Chorvátska demokratická únia, konzervatívna, pravicová strana), Alojz Tomaševič obvinený, že bil a psychicky týral svoju manželku, ktorá najskôr oslovovala politikov a keď nepomohli, obrátila sa na políciu. HDZ trvalo mesiace, kým ho zo svojich radov vylúčili, samotná prezidentka k tejto kauze však ani potom nepovedala ani slovo, nevyjadrila solidaritu so ženami, ktoré zažívajú domáce násilie“, hovorí chorvátska novinárka Zrinka Vrabec Mojzešová a dodáva: „Ak doma začínate svoje vyhlásenia vetou, ja som dobrá Chorvátka, matka a katolíčka, podporujete tvrdo konzervatívne postoje cirkvi, a treba povedať, že naša chorvátska katolícka cirkev je pápežskejšia ako pápež, pápež je liberál pri nich, a potom sa raz za rok niekde v Bruseli na MDŽ postavíte za práva žien, nemôžete čakať, že budete uveriteľná. Toto vystúpenie je len divadlo pre obecenstvo Európskeho parlamentu, ktoré ale ženám v Chorvátsku nič neprinesie“, skonštatovala trpko reportérka chorvátskeho magazínu Nacional.
Kolinda Grabarová Kitarovičová nedala novinárom žiaden priestor na otázky. Po prejave hneď odišla za ďalšími povinnosťami v sprievode mužov, ktorí tvoria väčšinu jej tímu.
Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová. Foto - TASR/AP