Pri oslavách pádu Berlínskeho múru sa nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v sobotu poďakoval ľuďom v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Poľsku za to, že významne prispeli k opätovnému zjednoteniu jeho krajiny.
Čaputová na oslavách pádu Berlínskeho múra - fotogaléria kliknite tu:
"Bez odvahy a túžby po slobode Poliakov a Maďarov, Čechov a Slovákov by pokojné revolúcie vo východnej Európe a zjednotenie Nemecka neboli možné," povedal Steinmeier pri pamätníku, ktorý pripomína prínos krajín Vyšehradskej štvorky (V4) k pádu Berlínskeho múru z 9. novembra 1989. Informovala o tom agentúra DPA.
K pamätníku V4 zavítal nemecký prezident s partnermi z týchto štyroch krajín, ktorých pozval na oslavy výročia do Berlína. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, český prezident Miloš Zeman, Andrzej Duda z Poľska a János Áder z Maďarska sa predtým spolu so Steinmeierom zúčastnili aj na spomienke pri neďalekom ústrednom Pamätníku Berlínskeho múru na ulici Bernauer Straße.
Berlínsky múr v číslach:
-
155 km dlhý múr začali stavať v roku 1961.
-
14-tisíc pohraničníkov,
-
302 veží
-
pri úteku zabili 239 ľudí.
-
5043 osobám sa útek podaril.
Pri spomienke účastníci okrem iného vkladali do múru ruže na pamiatku jeho obetí a zapaľovali sviečky ako pripomienku odvahy východonemeckej opozície z jesene 1989, napísala DPA. Ulica Bernauer Straße je považovaná za symbol rozdelenia Nemecka. Keď v roku 1961 vznikol Berlínsky múr, nachádzali sa domy na tejto ulici vo Východnom Nemecku, chodník však už v Západnom Nemecku.
Český prezident Miloš Zeman (vľavo), prezidentka Zuzana Čaputová a poľský prezident Andrzej Duda. Foto - facebook ZC
Čaputová na oslavách pádu Berlínskeho múra
Pád Berlínskeho múru nie je podľa prezidentky len symbolom konca rozdelenia jedného mesta a jednej krajiny. "Spolu so slobodnými voľbami v Poľsku, paneurópskym piknikom v Maďarsku a Nežnou revolúciou v Československu tvorí jeden fascinujúci príbeh vzájomnej pomoci, solidarity a túžby po slobode a demokracii," napísala na sociálnej sieti. Čaputová je presvedčená o tom, že tento príbeh sa neskončil pádom komunistických režimov, ale pokračoval zjednotením Nemecka, transformáciou strednej Európy a pokračuje dodnes ako príbeh zjednotenej Európy.
Prečítajte si
Prezidentka po prílete z Nemecka na Slovensko v sobotu popoludní médiám povedala, že je dôležité okrem pripomínania si 30. výročia zmeny aj to, aby bola táto zmena dotiahnutá do konca. "Aby ľudia cítili efekty zmeny a dôstojnosť života bežných ľudí sa zlepšovala. Aby to nebolo iba o pripomínaní si hodnôt, ale o reálnych zmenách v životoch ľudí," skonštatovala Čaputová. Taktiež uviedla, že sa spoločne s prezidentmi Nemecka, Česka, Poľska a Maďarska rozprávala aj o aktuálnej situácii v rámci Európskej únie a delili sa o svoje osobné skúsenosti spred 30 rokov. "Máme kus spoločných dejín, ale zároveň aj isté špecifiká v historickom vývoji," podotkla.