Dnes nie zlato, bolí ma hlava. Prepáč,  mám migrénu. Dve okrídlené vety, ktoré bývajú často terčom posmechov a vtipov.  Z prieskumov vyplýva, že až 70 percent Slovákov nepovažuje migrénu za chorobu a pre 54 percent je to len výhovorka. Skúste si však dať hlavu do zveráka a svietiť si pritom do oči blikajúcou baterkou. Takto nejako sa vraj cíti človek, ktorý trpí migrénou. Postihuje 12 percent populácie, trikrát viac ženy ako mužov.  

Neurológ Martin Kucharík potvrdzuje, že migréna je skutočne pohlavne nevyvážená diagnóza. Trpia ňou prevažne ženy.  “Predpokladá sa, že jedna z príčin sú práve hormonálne zmeny. Smutné je, že v priebehu života ženy, sa migréna môže objaviť už v detstve a trápi ju celý život. Tie šťastnejšie to postihne len v určitej etape života. Napríklad v tehotenstve, počas dojčenia, alebo po nasadení hormonálnej antikoncepcie, či iných liekov. Niekedy sa takto ohlási u ženy aj klimaktérium,” hovorí.

 

Foto - Shutterstock 

 

Migréna nie je len bolesť hlavy

Bolesť hlavy nie je jediný príznak migrény. Pri migréne vám prekáža aj najslabšie svetlo či zvuk. Pacient cíti nevoľnosť, zvracia, točí sa mu hlava. Bolesť hlavy môže trvať niekoľko hodín až dní. “Ak pacient pociťuje jednostrannú bolesť hlavy, ktorá je pulzujúca a zhoršuje sa pri pohybe, jej intenzita je stredná až silná a k tomu zvracia, alebo je citlivý na svetlo a zvuky, je vysoko pravdepodobné, že môže trpieť migrénou, “ dodáva neurológ Martin Kucharík.

Pacient nemusí vykazovať všetky tieto príznaky, v každom prípade by však mal navštíviť neurológa. Realita je však iná. Polovica migrenikov lekára ani nevyhľadá. Skúša len bežne dostupné lieky. A pritom, pacienti s touto diagnózou sú dvakrát častejšie práceneschopní a majú dvakrát väšiu spotrebu analgetík než bežná populácia.

 

Fakty o migréne:

  • migréna je 3. najčastejšie ochorenie vo svete

  • 12 percent populácie trpí migrénou

  • 3 000 migrénových záchvatov prebehne každý deň na 1 mil. obyvateľov

  • 90 percent pacientov má migrénu ako dedičné ochorenie

  • v 70 percentách postihuje ženy

  • 15 percent detí trpí migrénou

 

 

“Ak chceme začať liečiť migrénu, musíme poznať, či je to vôbec migréna, čo ju spúšťa a keď poznáme osobné spúšťače, vieme s nimi pracovať a eliminovať ich. Aj keď nie celoživotne, vieme ich ovplyvniť v čase, keď prichádzajú. U mnohých žien napr. v čase pred menštruáciou. Keď vieme, že sa blíži, pokúsime sa ovplyvniť rizikové faktory, aby sme zabránili rozvinutiu migrény. Ak nevieme obmedziť frekvenciu, intenzitu záchvatov, siahame po liekoch,” dodáva neurológ. Jednoducho, liečba musí byť šitá na mieru. Univerzálna zázračná tabletka neexistuje a ak vám aj niečo zaberie, treba lieky aplikovať v okamihu, kým sa záchvat naplno rozbehne. Napreduje aj preventívna liečba.

 

Neurológ Martin Kucharík.  Foto - Grape

 

Migréna je vo veku 20 – 40 rokov

Migréna je tretím najčastejším ochorením ľudí stredného veku na svete. Svetová zdravotnícka organizácia ju zaradila medzi 20 ochorení, ktoré výrazne zasahujú do života človeka a obmedzujú ho.  K známym migrenikom patrili aj Vincent van Gogh, Frederik Chopin či Piotr Iľjič Čajkovskij. Nevyhýba sa však ani deťom a no a 70 percent všetkých pacientov, tvoria práve ženy. Svoje o tom vie aj známa slovenská herečka Táňa Pauhofová, či speváčka Celeste Buckingham.

“Väčšina žien z maminej strany sú migréničky. Mne sa to začalo skoro. Mamina neverila, že sa to môže začať už v detstve. Pamätám si, že u mňa bolo najhoršie svetlo,” hovorí Buckingham.  Ani ona nevenovala bolestiam pozornosť, neriešila ich. “Je však dôležité hovoriť o tejto téme a zvyšovať povedomie verejnosti o migréne ako chorobe. Som presvedčená, že mnohí ľudia trpia migrénou a ani o tom nevedia,” vraví.

 

Symptómy migrény:

  • pulzujúca bolesť hlavy

  • bolesti prevažne na jednej strane hlavy

  • stredná až ťažká intenzita

  • bolesť trvá 4 – 72 hodín

  • bolesť sa pohybom zhoršuje

  • opakuje sa aj niekoľkokrát do mesiaca

  • precitlivenosť na svetlo a zvuk

  • nevoľnosť a zvracanie

 

Gabriela Hurbanová, zakladateľka pacientskej organizácie Migréna je choroba.  Foto - Grape

 

Migréna je choroba

Celeste Buckingham sa rozhodla pripojiť k tým, čo chcú o tejto téme hovoriť nahlas a odtabuizovať ju. Práve to je úlohou pacientskej organizácie Migréna je choroba. Jej zakladateľkou je Gabriela Hurbanová. U nej sa migréna začala prejavovať už keď mala osem rokov. “Život migrenika je náročný. Puberta, tehotenstvo, dojčenie, menopauza,  vtedy je migréna veľmi náročná. Ako dieťa som bola konfrontovaná so situáciami, že som vracala v škole, skolabovala som v kabinete,” spomína si.

V jej rodine platí, že migréna je dedičné ochorenie. Aj preto chce šíriť osvetu. “Ešte generáciu mojich rodičov nikto nenaučil, že človek trpiaci migrénou by mal byť liečený. Vtedy platilo, veď ťa len bolí hlava. Preto treba robiť osvetu. Migréna je choroba, je potrebné ísť na vyšetrenie a liečiť sa,” dodáva Gabriela Hurbanová.