WASHINGTON, BRATISLAVA. Najprv hľadala vhodnú diétu, pretože mala problém s nadúvaním. Potom o tom začala písať blog s ultrazdravými jedlami a fanúšikovi jej neustále pribúdali. Nakoniec mladá Američanka Jordan Youngerová stratila mieru a rozmýšľala už len o tom, čo môže zjesť a z nadšenia pre zdravé stravovanie sa stala chorobná posadnutosť.
Volá sa to ortorexia a ide o jednu z menej známych porúch prijímania potravy. Čoraz častejšie sa o nej hovorí aj v médiách. Je to chorobné, obsesívne lipnutie na zdravej či čistej strave a odmietanie potravín, čo nespĺňajú tieto kritériá. Je to vážny stav, ktorý sa môže skončiť celoživotnými zdravotnými problémami a dokonca aj smrťou.
Psychiatrička Svetlana Žuchová pôsobiaca v Česku a Nemecku, ktorá pracuje s pacientmi s poruchami prijímania potravy si myslí, že nie je užitočné vyčleňovať ortorexiu ako špeciálnu diagnózu lebo “v pacientoch vzniká dojem, že majú špeciálnu chorobu, a nemusia sa podrobiť bežnej liečbe“.
Keď kvalita môže aj škodiť
Ursula Philpot z univerzity v Leedse denníku Guardian vysvetlila, že kým pri anorexii sa ľudia sústreďujú na kvantitu potravín, pri ortorexii na kvalitu. Žuchová hovorí, že “mechanizmus je pri každej poruche príjmu potravy rovnaký, totiž, že prvotná motivácia sa akosi zvrtne, vymkne spod kontroly a začne žiť vlastným životom.”
Potvrdzuje to aj príbeh Jordan Younger. Je to mladá Američanka, ktorej článok o tom, ako sa u nej prejavila ortorexia, zverejnil týždenník Time. Opisuje, ako sa z hľadania vhodnej diéty pre jej pretrvávajúce problémy s nadúvaním stala obsesívna porucha. “Motivácii, prečo pacientka začne chudnúť, je veľmi veľa, nemusí to byť je túžba byť modelkou, ako sa to prezentuje v časopisoch. Prvá motivácia môže byť aj náboženská, alebo teda aj snaha jesť extrémne zdravo, ako je to teraz populárne,” vysvetľuje psychiatrička.
Younger po istom čase nemyslela na nič iné len ako na zdravú stravu, stala sa vegánkou, potom vylúčila pevnú stravu a existovala len na šťavách. Zaplietla sa do cyklu, z ktorého nevedela vystúpiť.
“Vyčistila som sa, dostala som hlad, neodolala som a zjedla som nejakú pevnú stravu, cítila som sa vinná a tak som sa dala na očistnú kúru, zväčša dlhšiu ako predchádzajúcu,” vysvetľuje. Takéto záchvaty “hrešenia” a potom odriekania sprevádzala úzkosť. Jordan trávila dni tým, že rozmýšľala, čo bude jesť na druhý deň, aby vylúčila “zlé” potraviny, z ktorých mala fóbiu.
Zdravotné problémy dlho ignorovala
Kvalita jej vlasov aj pleti išla dole, bola vychudnutá, cítila sa ako svoj vlastný cieľ. Keď prestala menštruovať nechcela si najprv priznať, že za to môže to, ako sa stravuje. Trvalo to však mesiace a napokon ju prinútilo k tomu, aby vyhľadala pomoc. S pomocou nutricionistky a psychoterapeutičky sa pomaly dostáva do normálnych koľají. Dokonca už dokáže zjesť koláč z bielej múky. Po troch rokoch má konečne aj normálnu hladinu cukru v krvi.
To, že si svoju obsesiu nevedela dlho priznať bolo spôsobené aj tým, že o svojej diéte blogovala, mala veľa fanúšikov, ľudia ju obdivovali, povzbudzovali ju, žiadali ju o rady. Páčili sa im fotografie jej ultrazdravých jedál, aj jej odhodlanie a ona mala pocit, že robí správnu vec.
Svetlana Žuchová si tiež všimla, že medzi jej pacientkami pribúda tých, u ktorých poruchu prijímania potravín ovplyvnil trend zdravej výživy. Rizikovými skupinami sú však aj športovkyne, baletky, ľudia, ktorí musia držať diétu kvôli zdravotným problémom, ale často stačí, že u dievčaťa či ženy sa vyskytne nejaká záťaž a tá spustí poruchu prijímania potravín.
Psychiatrička ale upozorňuje, že každé prílišné zameriavanie sa na postavu a stravu je rizikové a môže sa zvrhnúť do situácie, kedy ho človek už nemôže kontrolovať.