Problém mladých, neplnoletých matiek, nie je len vecou vývojových krajín. Ročne sa objavuje veľké množstvo prípadov, kedy je malé dievča znásilnené, alebo inak donútené k otehotneniu, sobášu. Ide nielen o kultúrne pozadie problému, ale aj faktu, že mnohé rodiny vydávajú dievčatá pre finančné problémy. Mladé matky sú poväčšine donútené opustiť školu a vydať sa. Nehovoriac o rizikách, ktoré skoré otehotnenie a následný pôrod so sebou nesú.
Svetová organizácie Plan International a United Nations Population Fund sa spojili, aby na tento problém upozornili. Ich projekt s názvom #childmothers sa formou fotografií s osobnými príbehmi dievčat zo všetkých končín zeme zameriava na to, aby nielen na tento problém upozornil, ale hlavne aby dievčatám po celom svete, ktoré sa stávajú mladými matkami, či už z donútenia, alebo z dôvodu nevzdelanosti, poskytli pomoc, podporu a ochranu.
Každým rokom okolo 7700 dievčat umrie následkom zdravotných problémov v tehotenstve, pôrodných, či popôrodných komplikácií. Mnohé porodia mŕtve dieťa, alebo dieťatko zomrie následkom popôrodných zdravotných komplikácií. Ak aj mamička a dieťa prežijú, ostávajú v riziku, že si zdravotné problémy ponesú celý život.
Skoré otehotnenia však nie sú len vecou kultúry. Mnohé mladé matky otehotnejú po znásilnení, či dôsledkom nevzdelanosti. Práve táto iniciatíva sa snaží zamerať nielen na pomoc matkám, ale aj na upozornenie o probléme a na prevenciu. No najväčším cieľom je poukázať, že mladá matka je tiež len nežnou matkou, ktorá má svoje povinnosti a zodpovednosť a nezaslúži si opovrhovanie, či odsudzovanie.
Prečítajte si aj A kde nájdem dámy, prosím vás?