Prehodiť pár viet s kolegami, keď si v kuchynke robíte kávu alebo idete na spoločný obed, samozrejme, vzťahom v práci prospieva, ale nepovedzte o sebe všetko. Portál Huffington Post prebral s kariérnymi poradcami a personalistami sedem tém, ktoré by ste si mali v práci nechať pre seba.

 

1. Nehovorte v zlom o predchádzajúcich zamestnaniach

“Dokonca, aj keď máte naozaj strašné zážitky zo svojej profesie alebo zo zamestnania v inej firme, snažte sa o bývalých zamestnávateľoch hovoriť pozitívne,” odporúča Jason Carney, manažér ľudských zdrojov spoločnosti WorkSmart Systems.

“Kto klebetí o tom, ako nenávidí svoju poslednú prácu, vyzerá ako zamestnanec, ktorý nechce prevziať zodpovednosť za svoje vlastné činy.” Ukazuje to istú nezrelosť, ak na vašich skúsenostiach nie je  nič konštruktívne a len obviňujete iných z vlastnej nespokojnosti, dodáva.

 

 

2. Nehovorte o politike

"Všetkým odporúčam, aby nehovorili s kolegami o politike. Aj keď by ste boli prekvapení, koľko ľudí vo veľkom zdieľa svoje politické presvedčenie s ostatnými, " hovorí Sarah Johnstonová, personalistka a koučka. Spomína si na stretnutie s jedným z jej nadriadených, ktorý ju požiadal, aby sa vyjadrila k horúcej politickej téme.

"Vedela som, že máme rozdielne názory a nezdala sa mi tá príležitosť vhodná pre takýto rozhovor. Dostal ma teda do nepríjemnej pozície, pretože som nechcela tajiť svoje politické presvedčenie,” hovorí.

 

3. Neprezrádzajte úmysel odísť

“Je lepšie, ak kolegom nepoviete, že chcete dať výpoveď. Samozrejme, že to neznamená, že si inú prácu nemáte hľadať,”  vraví Nihar K. Chhaya, prezident PartnerExec. ”Povzbudzujem každého, aby si hľadal prácu, ktorá zodpovedá jeho hodnotám a cieľom, najmä, ak súčasný zamestnávateľ neposkytne všetko, čo by si želal.”

Prvá osoba, ktorá sa má o vašom odchode dozvedieť, však má byť váš šéf a aj to až potom, keď ste si istý, že odídete. “Inak dávate veľký priestor špekuláciám o vašej pracovnej budúcnosti,” hovorí Chhaya. “Môže byť ťažké mlčať, ale je dôležité dôverovať vlastnej stratégii a nehovoriť o svojich plánoch len preto, že sa pri tom cítite dobre,” dodáva Chhaya.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

4. Nehovorte o svojich zdravotných problémoch

“Nemyslím tým bežné problémy, že idete k zubárovi na preventívnu prehliadku. Hovoríme o vážnych  zdravotných problémoch, o ktorých netreba hovoriť,” odporúča Annette Harrisová, prezidentka a zakladateľka personálnej agentúry ShowUp!. Podobne ako pri manželských problémoch, ľudia často nevedia ako majú v pracovnom prostredí na tieto informácie reagovať, vraví Harrisová.

 

5. Nehovorte o súkromných problémoch

"Je úplne v poriadku, ak kolegom porozprávate o oslave narodením alebo o úspechu vášho syna, ktorý vyhral s futbalovým tímom prvé miesto, prípadne niečo iné s pozitívnym obsahom,” hovorí Nikita Lawrenceová, zakladateľka Spoločností pre úspech v oblasti bohatstva, LLC.

Akonáhle príde na tému nevera alebo sexuálne dobrodružstvo, bude to pre kolegov nepríjemné. Takéto témy sú na pracovisku extrémne nevhodné, hovorí Lawrenceová.

"Ak máte súkromné ​​problémy, mali by ste o nich hovoriť s niekým blízkym mimo pracoviska. Pretože pri niektorých "priateľstvách" na pracovisku existuje riziko, že sa intímne detaily bez vášho súhlasu dostanú k tretím osobám, ktoré by o tom radšej nevedeli.” V horšom prípade to môže viesť ku konfliktom a zvyšuje tlak na všetkých zúčastnených, dodáva Lawrenceová.

 

 

6. Nesťažujte sa na kolegov alebo šéfov

“Ak váš šéf alebo kolega urobí niečo, čo vás naozaj naštve, máte potrebu to prebrať s kolegami. Ale to sa nevyplatí,”  hovorí Peter Yang, spoluzakladateľ a CEO ResumeGo. Pracovné klebety sa šíria ako požiar a to, čo poviete o jednej osobe, sa môže ľahko dostať k ostatným. “Určite nechcete, aby vás nakoniec obišlo povýšenie alebo zzýšenie platu, lebo ste  hovorili škaredo o šéfovi,” dodáva Yang.

 

7. Nekritizujte firemnú stratégiu

“Odpustite si kritiku firemnej stratégie alebo obchodných rozhodnutí firmy. Raz vás môžu povýšiť na pozíciu, ktorá bude od vás vyžadovať podporu vedenia firmy,” varuje Nihar K. Chhaya.

Potom sa ocitnete v kríze identity. Budete pokračovať v kritike alebo začnete podporovať líniu firmy? Ani jedna z možností nie je ideálna. “Namiesto toho, aby ste kritizovali vedenie firmy, hovorte so svojím nadriadeným  o svojich vlastných obavách,” dodáva Chhaya.