BRATISLAVA. Od nového roka sa budú transplantácie obličky a pankreasu vykonávať na Slovensku. Slovenskí pacienti museli doteraz tento zákrok absolvovať v susednom Česku.
„Banskobystrické transplantačné centrum bude jediné na Slovensku, ktoré bude realizovať takýto typ chirurgického výkonu. Predpokladáme, že ročne vykonáme 3 až 4 transplantácie. Ide o náročné výkony, ktoré trvajú aj viac ako 6 hodín,“ povedala na tlačovej konferencii Eva Lacková, primárka II. Internej kliniky Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici s tým, že do programu bude zapojených viac ako 100 lekárov, ktorí prešli školením v zahraničí.
Kampaň Sedem životov.
Pomoc diabetikom, ktorým zlyhavajú obličky
Transplantácie sa budú týkať diabetikov typu 1, ktorí sú závislí na inzulíne a zlyhávajú im obličky. Na Slovensku máme asi 320-tisíc diabetikov, transplantácie by sa týkali asi 5 percent z nich. Transplantácia pre nich znamená celkom iný život. „Nemuseli by si už pichať inzulín, ich zdravotný stav by sa nielen stabilizoval, ale aj zlepšil, je to naozaj aj o tom, že by neoslepli,“ vysvetľuje pre Ženy v meste primárka Lacková.
Na Slovensku sa začnú lekári pripravovať aj na transplantácie pľúc, ktoré sa doteraz vykonávali vo Viedni. Od januára sa budú robiť v nemocnici Motol v Prahe s tým, že do piatich rokov musí mať Slovensko vlastný program a vykonávať transplantácie pľúc u nás.
Denne zomrie 12 ľudí
Darovanie orgánov rieši celá Európa, kde denne zomrie 12 pacientov preto, že sa nedožijú transplantácie. Na Slovensku preto už štyri roky beží kampaň Sedem životov. Pripomína ľuďom, že každý darca môže po smrti darovať srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas a zachrániť tak až sedem životov.
Od roku 1990, dokedy sa na Slovensku vykonávajú transplantácie, bolo zrealizovaných 3 196 transplantácií obličiek, 307 transplantácií srdca a 285 transplantácií pečene. Za 28 rokov sa tak zachránilo 3788 ľudí.