Antikoncepcia zabraňuje nechcenému otehotneniu. Existujú rôzne antikoncepčné metódy, z ktorých sú niektoré určené pre mužov a iné pre ženy. Počet žien, ktoré používajú antikoncepciu klesá.
Kým v roku 2007 užívalo na Slovensku hormonálnu antikoncepciu vyše 328-tisíc žien, v roku 2019 po nej siahlo už len 144-tisíc žien. Ukazujú to štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré zverejnili v januári 2021.
Antikoncepcia, cena
Antikoncepčných metód je niekoľko - počnúc tými zadarmo a končiac pri telesách, do ktorých musíme investovať stovky eur, ale chránia nás niekoľko rokov.
Existujú metódy, ktoré sú zadarmo, ako napríklad abstinencia, počítanie plodných dní alebo prerušovaná súlož. Pri posledných dvoch zmienených je však riziko zlyhania pomerne vysoké, niektoré zdroje uvádzajú až 40 percent.
Ďalej sa antikoncepcia rozdeľuje na hormonálnu a nehormonálnu, pre mužov a pre ženy. Medzi najznámejšie nehormonálne formy patrí kondóm (pre mužov) alebo pesar (kondóm pre ženy). Za nehormonálnu antikoncepciu sa považujú aj sterilizácia u žien alebo vasektómia u mužov, tieto metódy sú však nezvratné.
Hormonálna antikoncepcia je na súčasnom trhu zameraná najmä na ženy. Existujú klasické hormonálne tabletky, vnútromaternicové teliesko, antikoncepčná náplasť, hormonálna injekcia, vaginálny krúžok, tabletka po, alebo podkožný antikoncepčný implantát.