Z bilbordov vieme, že Robert Fico robí pre ľudí. Z kandidátky jeho strany SMER je zrejmé, že pre ženy v politike nerobí nič. Ani jeho vláda, ani jeho strana nepovažuje nízke zastúpenie žien v slovenskej politike za problém.

Od novembra minulého roka vo Ficovom kabinete nesedí žiadna žena, z 22 štátnych tajomníkov sú tajomníčky tri. Na kandidátke vládnucej strany do budúcoročných marcových volieb to nevyzerá inak. Zo 150 kandidátov je 27 žien, to je 18 percent. Je to ešte menej než je zastúpenie poslankýň v terajšom parlamente, ktoré je jedno z najnižších v Európskej únii.

Pre premiéra Fica to nie je téma, lebo to nie je téma, ktorá niekoho na Slovensku trápi. Ale mala by. Ženy tvoria na Slovensku väčšinu, je ich viac ako 51 percent. Podľa viacerých prieskumov sú vzdelanejšie ako muži a mnohé z nich sa aktívne zaujímajú o veci verejné, hoci skôr v komunitách a regionálnej politike.

Za 25 rokov po páde režimu sa napriek tomu ich počet v politike nezvyšuje ako v európskych krajinách, ale znižuje. Fico pre to robí veľa. Vedie politiku z pozície sily, postavenú na konfliktoch a vytváraní nepriateľa. Nepotrebuje okolo seba zdatných oponentov, len poslušnú masu. V tom štýle politiky sa nenájde mnoho mužov, ale ešte menej žien.  

Nemení sa to k lepšiemu, ale k horšiemu, pretože sa už o tom ani nehovorí ako o probléme, ktorý treba riešiť. A hoci si to mnohé ženy navrávajú, nefunguje to tak, že ak sú šikovné a vzdelané, presadia sa. Presadia sa jednotlivo, ale nie vo väčšom počte, aby mohli politické prostredie meniť. A vo veľkom počte sa nepresadia, pretože o tom, koľko sa ich presadí, stále rozhodujú muži.

Najprv potrebujú podporu muža v rodine, potom podporu mužov vo vedení politických strán, či sa dostanú na kandidátku a či budú dobre vyzerať na bilbordoch. Potom podporu novinárov, ale aj novinárok, aby sa ich nepýtali na zemiakový šalát na Vianoce, ale na boj s korupciou či s nezamestnanosťou. A podporu kolegov poslancov v parlamente, aby počúvali ich argumenty pri presadzovaní zákonov a neriešili, či ich presadzujú s veľkým nasadením, rozumej s hystériou.   

Ak aj toto všetko popri rodine zvládnu, sú tak vyčerpané, že ďalším ženám už vstup do politiky ani neodporúčajú. Viď Iveta Radičová.

Kvóty ženy nechcú, lebo si stále myslia, že v praxi sú podmienky pre ich vstup do politiky nastavené rovnocenne ako je to v prípade mužov, ktorí sa presadia, pretože sú šikovní a vzdelaní.

Z bilbordov vieme, že Fico robí veľa pre ľudí. Ženy by konečne mali niečo urobiť samé pre seba. Prestať riešiť, či do politiky smú, či na to majú, či to zvládnu, či sú lepšie alebo horšie. Majú právo voliť a byť volené. 

Takže to skúsme. Ak nie cez kvóty, tak celkom dobrovoľne. A keďže je žien väčšina, stačí jedno. 

Aby ženy volili ženy. A konečne uvidíme.

 

PS: A muži - voľte ženy tiež. Pre zmenu :) 

 

Prečítajte si aj Odvolávam

 

Podporte našu kampaň tu: