Trblietky či glitre z plastu a železa sú odolné a nerozpúšťajú sa rýchlo. Malé čiastky trblietok sa tak hromadia v životnom prostredí – a majú vedľajšie účinky aj na zvieratá a ľudí. Nie sú to len vianočné ozdoby, či dekoratívne materiály, ale aj kozmetika – tiene alebo sprchové gély s trblietkami. Podľa vedcov sú nebezpečné, napísal spravodajský portál ORF.at.
Foto - pixabay.com
Z gélov do mora
„Trblietky by mali zakázať,“ hovorí pre Independent Trisia Farrelly, ktorá na Massey Univerzite na Novom Zélande skúma účinky plastov. A nie je sama. Od Veľkej Británie po Austráliu podporuje stále viac vedcov a vedkýň túto požiadavku. „Ešte nevieme, čo trblietky všetko ovplyvňujú,“ hovorí Anas Ghaoduani z Univerzity v západnej Austrálii pre ABC Austrália. Ale glitre nie sú prírodný produkt, ktorý sa jednoducho rozkladá a môže sa hromadiť všade.
Prečítajte si
Trblietky nepoužívame len ako dekoratívny materiál na pohľadnice, karty, ale ja na oblečenie či obuv. Sú tiež súčasťou mnohých výrobkov osobnej starostlivosti a kozmetiky. Som znepokojený, keď vidím, že niekto daruje svojim dcéram sprchový gél s leskom, hovorí biológ Richard Thompson z Univerzity Plymouth. "Materiál prechádza kanalizáciou potenciálne priamo do prostredia," hovorí Thomson. Práve maličké trblietky sú lákavou hoci nebezpečnou potravou pre ryby.
Thomson pripomína štúdiu, podľa ktorej každá tretia ryby, ktorú ulovia vo Veľkej Británii, obsahuje plasty. Thompson však podľa National Geographic nenašiel v rybách trblietky a preto on nevidí dôvod na zákaz. Stále na to máme málo údajov.
Foto - youtube.com
Trblietky zakázali britské škôlky
Väčšina mikroplastických materiálov stále pochádza z užitočných plastov ako sú vrecká, fľaše a obaly a výrobky osobnej starostlivosti, zubné pasty či peelingy. Vedci odhadujú, že len v Spojených štátoch sa každý deň dostane do vody 8 miliárd plastových častíc menších ako jeden milimeter. Spojené štáty už zakázali výrobu kozmetických výrobkov a výrobkov osobnej starostlivosti s malými plastovými časticami, urobila tak aj Kanada. Holandsko a Nový Zéland sa zaviazali bojovať proti umelým mikročasticiam v kozmetike.
Niektoré britské materské školy už podľa BBC zakázali trblietky. Dokonca aj výrobcovia kozmetických výrobkov, ako je napríklad Lush, sa toto zriekli. Existujú aj spoločnosti, ktoré sa špecializujú na výrobu ekologicky neškodných trblietok. Vedci však tvrdia, že sa hlavne musí zmeniť myslenie zákazníkov.