V nákladnom chladiacom aute, ktoré vo štvrtok našli odstavené na rakúskej diaľnici A4 neďaleko slovenských hraníc, zahynulo 71 utečencov, z toho 59 mužov, 8 žien a štyri deti, jedno dievčatko a traja chlapci vo veku desať rokov.
Na tlačovej konferencii to potvrdil počet obetí šéf polície v Burgenlande Hans Peter Doskozil. Pôvodne sa počet obetí odhadoval na 20 až 50.
Išlo zrejme o utečencov zo Sýrie, pretože v aute sa našli sýrske doklady, identifikácia tiel ešte pokračuje. Utečenci sa zrejme snažili z auta dostať nasilu a vznikla panika. Muži, ženy i deti sa zrejme udusili, príčinu smrti ešte rakúska polícia neupresnila. Podľa rozkladu tiel boli v aute už dlhší čas a do Rakúska ich už priviezli mŕtvych.
„Táto tragédia nás všetkých zasiahla. Dnešok je čiernym dňom a naše myšlienky sú s obeťami, i s príbuznými a priateľmi obetí," reagovala vo štvrtok po nájdení obetí rakúska ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitnerová.
Pašeráci sú kriminálnici
Nákladné auto, v ktorom neďaleko Parndorfu utečencov našli, stálo na diaľnici odstavené od stredy. Objavila ho spoločnosť Asfinag, ktorá spravuje rakúske diaľnice a hneď upovedomila políciu. Vodič nákladného auta ušiel a polícia po ňom pátra.
Ministerka vnútra žiada tvrdší prístup voči prevádzačom. „Pašeráci ľudí sú zločinci. Kto si ešte aj teraz myslí, že pomáhajú utečencom, tomu už niet pomoci,“ povedala podľa ORF Johanna Mikl-Leitnerová.
Podľa miestnych policajtov, nezažila rakúska spolková krajina Burgenland takú tragédiu od skončenia druhej svetovej vojny.
Pri vyšetrovaní pomáhajú aj slovenské orgány. "Ministerstvo vnútra a jeho podriadené organizácie budú nápomocné rakúskym orgánom v objasňovaní tragédie migrantov pri obci Pandorf. Práve tvrdý boj proti pašerákom a skupinám, ktorí neraz zneužívajú bezvýchodiskovú situáciu utečencov, je jediným riešením tejto krízy. Len tak môžeme zabrániť utrpeniu, ktorému sú títo ľudia neraz vystavovaní," uviedla vo vyhlásení Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva.
Auto s nápisom Hyza
Podľa fotografií z nálezu ide o nákladné auto slovenskej spoločnosti Hyza, ktoré malo maďarské označenie. Hovorca Agrofertu Karel Hanzelka pre rakúske i slovenské médiá uviedol, že auto už s najväčšou pravdepodobnosťou nepatrí spoločnosti. Všetky autá, ktoré jej oficiálne patria, sú momentálne na území Slovenska. „Hyza do Rakúska tovar vôbec nevozí,“ povedal Hanzelka s tým, že minulý rok predali 13 áut, niektoré skončili v Maďarsku. Noví majitelia boli povinní odstrániť nápisy firmy Hyza.
Pre tragédiu vo Viedni prerušili konferenciu so štátmi západného Balkánu a minútou ticha si uctili obete. Témou konferencie boli aj utečenci, ktorí sa do Európskej únie dostávajú cez balkánske štáty a tie nápor nezvládajú. Správou bola šokovaná aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Všetci sme otrasení touto hroznou správou. To nás núti riešiť problém migrácie rýchlo a v európskom duchu,“ povedala podľa nemeckých médií.
Prečítajte si aj Malá sebecká krajina
Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.