BRATISLAVA. Učitelia vyzvali ministra školstva Juraja Draxlera na rokovanie o svojich požiadavkách v pondelok. V ostrom štrajku zostáva takmer 11 tisíc pedagógov. „Vzhľadom na alarmujúci stav školstva, Vás chceme vyzvať na urýchlené riešenie situácie,“ píšu učitelia v otvorenom liste. Štrajk zasiahol vyše 130 detí a žiakov, uvádza list ďalej.

„Minister Juraj Draxler citlivo vníma požiadavky školského prostredia,“ odpovedala na naše otázky ohľadne stanoviska ministra k otvorenému listu Martina Slušná z komunikačného odboru ministerstva školstva. S predstaviteľmi Iniciatívy slovenských učiteľov sa podľa nej minister stretne v utorok 2. februára o druhej popoludní v parlamente na Výbore pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

 

Čo učitelia žiadajú:

Základnou požiadavkou je priblíženie sa svetovému a európskemu štandardu v podiele HDP smerujúceho do školstva v priemere na úrovni 6 percent hrubého domáceho produktu (HDP), u nás je to 3,9 percenta HDP.

Zvýšenie investícií do školstva by mali vyrovnať priepastné rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. A tiež priblížiť mzdy pedagogických a odborných zamestnancov v školstve mzdám učiteľov v Česku, Poľsku a Maďarsku.

Pedagogickí a odborní zamestnanci dlhodobo požadujú mzdu vo výške 1,2 až 1,6 násobku priemernej mzdy.

Žiadajú aj komplexné prehodnotenie zákona o pedagogických zamestnancov, systém ich ďalšieho kariérneho rastu a kontinuálneho vzdelávania.

 

Protesty učiteľov začali Zrazom dlhých nosov začiatkom decembra minulého roka.

 

Tlak zhora

Slovná prestrelka medzi protestujúcimi učiteľmi a ministrom školstva pokračovala aj včera po tom, čo ministerstvo rozposlalo médiám správu o stave štrajku. Podľa nej totiž počet zatvorených škôl klesá.

Ministerstvo narátalo len 114 zatvorených škôl, dnes len 111. Nepočíta totiž so školami s obmedzeným režimom, kde sa neučí, len sa strážia deti. Podľa Iniciatívy slovenských učiteľov je zapojených viac ako 750 škôl, z nich je zatvorených alebo pracuje v obmedzenom režime okolo 270.

„Školy sú dennodenne nútené písomne alebo dokonca telefonicky odpovedať na otázku, koľko učiteľov štrajkuje a či je škola zatvorená alebo nie,“ tvrdí Iniciatíva slovenských učiteľov.

Pýtajúcich však vôbec nezaujíma, či škola nepracuje v obmedzenom režime – počet zatvorených škôl tak nie je smerodajný.

Učitelia a riaditelia škôl sú podľa niektorých informácií aj zastrašovaní. „Máme obavu, že riaditelia sú volaní na koberec,“ povedal Viktor Križo z Iniciatívy bratislavských učiteľov. Napríklad v Nových Zámkoch si primátor zavolal riaditeľov na poradu deň pred protestným zhromaždením.

Ministerstvo školstva tvrdí, že neeviduje žiadny takýto prípad. Podnet neprišiel ani na Odbor ochrany práv v regionálnom školstve.

 

Prvé rokovanie Iniciatívy slovenských učiteľov s ministrom školstva Jurajom Draxlerom. Foto - TASR

 

Minister je pokojný

Minister školstva zostáva v napätej situácii pokojný. „Teší ma, že slovenské školstvo je dnes v médiách. Jediné s čím nesúhlasím je načasovanie protestov, ktoré teraz bežia,“ povedal Draxler na štvrtkovom fóre Kampane A DOSŤ!. Požiadavky štrajkujúcich sú podľa neho nereálne.

Štvrtkovú diskusiu kritizuje jedna z aktivistiek kampane A DOSŤ! módna dizajnérka Dana Kleinert. Diskusia bola podľa nej nešťastne načasovaná a spoludiskutujúci veľmi slabí v oponovaní. „Minister Draxler si nezaslúžil taký dlhý čas na monológ a už vôbec nie pri tak arogantnom vystupovaní a v tejto dobe,“ hovorí. Začiatok diskusie – teda niečo vyše 20 minút, patril monológu ministra.

Učiteľov si veľmi váži a drží im palce. Podporuje ich aj ako mama troch detí. „Bojujú aj za nás ostatných a to si nesmierne vážim,“ hovorí.

Z akcií kampane A DOSŤ by malo vzísť Memorandum za lepšie vzdelávanie a budúcnosť Slovenska. To by mali podpísať politické strany a malo by garantovať to kam sa rezort školstva bude uberať po voľbách.

Memorandum je podľa Kleinert dôležité. Obáva sa však, že v aktuálnej situácii je to len jednoduchá úniková cesta pre Smer a jeho ministra, ktorou môžu zastrieť výsledky vyjednávaní.

 

Memorandum za lepšie vzdelávanie a budúcnosť Slovenska:

Národná stratégia školstva a vzdelávania na 10 rokov vypracovaná do roka.

Zvýšenie financií na vzdelávanie aspoň o 150 miliónov eur ročne.

Zvýšenie kapacity materských škôl.

Rovný príspevok na žiaka.

Vytvorenie systému nezávislého akreditovania a financovania vysokých škôl.

Zvýšenie priemerného platu učiteľov o 10 percent ročne.

Zdroj: Kampaň A DOSŤ!

 

Prečítajte si aj Školstvo má zachrániť memorandum, nie protesty