Dokáže skutočne každý zrealizovať svoje veľké plány a sny? Prečo sa to niekomu podarilo a iným nie? Prečo je stále neúspech považovaný za niečo, za čo sa treba hanbiť, o čom netreba hovoriť? A fakt je vlastný biznis jediným úspechom pod slnkom?

Po zime sa prebúdza všetko navôkol, aj naše zamrznuté túžby. A vo mne sa opäť otvára otázka: Skutočne môže byť každý z nás milionárom z chatrče? Lebo nie je chatrč ako chatrč. Skutočne môžeme mať všetci všetko? Nedávno som sa vrátila k trom článkom, rozhovorom, ktoré ma povzbudili. Chcem sa s vami o ne podeliť.

 

Anna Sabelová. Foto - archív zvm

 

1. Októbrové stretnutie Klubu žien v meste. 

Úspešné ženy rozprávali o tom, ako sa dostali na vysoké pozície vo veľkých firmách, ako rozbiehajú vlastný biznis. Priznám sa, na stretnutie som išla s miernou obavou. Zase ma bude niekto presviedčať, že môžem mať všetko a robiť čokoľvek, stačí len chcieť.  Zase budem počúvať, ako je možné rozbehnúť biznis po večeroch, keď deti spia.

Bola som príjemne prekvapená. Úspech prináša so sebou občas aj chlapov na materskej a studenú večeru.  Alebo nás stojí všetky ušetrené peniaze. Zapamätala som si najmä záverečné slová. Niekto je lepší v tom a druhý v inom. Nemôžeme byť všetci šéfovia, šéfky, vo vrcholovom manažmente veľkých podnikov. To ale neznamená, že sme horší.  Môžem byť dobrá v tom  čo robím. Anna Sabelová je jedna z tých osôb, ktoré mi v minulom roku utkveli v pamäti.

 

Tatiana Prokopová.  Foto - archív zvm

 

2. Nemôžem mať všetko. Teda aspoň nie naraz.

Tatiana Prokopová, je meno druhej ženy. Priznám sa, keď som si prečítala článok o žene, čo vedie právnickú firmu a pritom rieši presne to isté čo ja, padol mi kameň zo srdca.

„ V každom období sa váha nakloní na jednu stranu, raz na prácu a potom si systém nastavíte tak, aby ste to vybalancovali a venovali sa rodine. Je to ale veľmi ťažké a bez podpory partnerov- kolegov a aj tých životných partnerov a rodiny, je to nemožné. “

Často sa k tomuto článku vraciam,  pretože sa práve učím, že keď niekde pridám, inde musím ubrať.  A najväčšia makačka je občas úplne vypnúť. Skúšali ste to niekedy? Nikdy som neverila, že je to také ťažké. Len tak sedieť a húpať nohami.

 

 

3. Aj pesimisti motivujú. Niekoho viac ako hromada koučov.

Okrem “žien v meste”, ma oslovili aj  Carl Cederström a André Spicer? Dvaja rečníci z bratislavského TEDx-u 2016. Spochybniť tvrdenia, že za zlými udalosťami a chorobami je negatívne zmýšľanie, alebo že nezdravá posadnutosť zdravým životným štýlom môže mať úplne opačný efekt...to sa v dnešnom svete priveľmi nenosí.  Rovnako, ak začnete pochybovať o tom, že všetci si dokážeme splniť svoj „americký sen“.

„Všimnite si, čo stálo za väčšinou vynálezov a objavov v dejinách ľudstva. Nebolo to pozitívne, ale práve negatívne myslenie. Boli to nespokojní ľudia, ktorí nadávali na to, čo sa im nepáčilo. Práve ich negativita, pochybnosť a kritika nás posúva dopredu," dodali v rozhovore v Denníku N.

Svet potrebuje všetkých. Úspešných aj neúspešných, optimistov aj hundrošov,  startapistov aj radových zamestnancov. Dokonca aj tých, ktorí čakajú na to, kto objaví ich genialitu a schopnosti. Potrebuje aj tých, čo sú večer príliš pohodlní na to, aby premýšľali, ako zmeniť svoj život. Keď pre nič iné, môžu motivovať ostatných.

Ako hovorí moja priateľka, niekto na to jednoducho nemá.  Nemá podnikateľského ducha, schopnosti, predpoklady, podporu najbližších,  ale možno na to nemá práve v tomto čase a aktuálnej životnej situácií.  Najmä z posledného menovaného dôvodu, by nemal prestať snívať a makať na sebe. Prijať s pokorou túto skutočnosť, naučiť sa nezávidieť a byť vďačný za to čo mám, je obrovská skúška osobnosti.

Dnes chodí po svete veľa zatrpknutých a frustrovaných ľudí. Svet sa radikalizuje.  A my stále počúvame, že môžeme mať všetko. Stačí len chcieť!

 

.

Prečítajte si aj To nemyslíš vážne?! Časť 9: Deti počujú všetko, aj závistlivé, či pohŕdavé komentáre rodičov