BRATISLAVA. Až za desatinu znečistenia životného prostredia môže textilný priemysel. Výroba šiat, ich farbenie, preprava. Tiež tlak na nízke ceny a konzumné nakupovanie. Kúpiť si tričko za pár eur, obliecť si ho dvakrát a hodiť do koša je bežná prax.
„Kedysi sme si prešívali po mame sukne či šaty, dedili sme veci a upravovalo sa to,“ hovorí Zuzana Aichová zo spoločnosti Resonance, ktorá sa snaží o ochrane životného prostredia hovoriť tak, aby zaujala hlavne mladú generáciu.
Prešiť staré na nové
Preto sa rozhodla ukázať, že sa to dá aj inak a z nechcených šiat sa môžu stať nové módne kúsky. Na nedeľnej Fashion show recyklovanej módy vytvorili šikovné ruky návrhárok z vyzbieraného starého oblečenia nové a návštevníci Nedeľnej parády v bratislavskej Starej tržnice si to mohli pozrieť.
„Prerábať si veci z druhej ruky je nový trend. Touto akciou sme chceli zaujať hlavne mladých ľudí a ukázať im, čo sa dá vytvoriť. Veľa z nich nakupuje v sekáčoch a potom si to upravia podľa svojich predstáv,“ Aichová.
Poukázať na konzum v oblasti módy mala práve nedeľňajšia módna show. Najprv vyzbierali nepotrebné šatstvo, ktoré by inak skončilo v odpade, vysvetľuje Aichová. Odhaduje, že to bolo okolo desať ikea tašiek. Na modely sa podľa nej zužitkovala asi pätina. Zvyšok poputuje v pôvodnej forme ako materiálna pomoc rodinám v núdzi, dodáva.
Prešívali a predvádzali študentky
Na podujatie pritiahla Veroniku z Bratislavy hlavne myšlienka recyklácie a ochrany životného prostredia. „Využívam aj secondhandy, aj si niečo prešijem, ak mi je to veľké,“ hovorí. V obchodoch uprednostňuje skôr veci, čo sú kvalitné a niečo vydržia.
V sekáčoch a bazároch nakupuje aj jedna z autoriek modelov, študentka Školy úžitkového výtvarníctva Vanda Janda. „Väčšinou nenatrafíte na také veci, ktoré vám presne sadnú, takže keď sa mi to páčilo materiálovo a farebne, tak som si to prešívala,“ hovorí.
Nadšená bola aj pani Rozália zo Stupavy, ktorej vnučka modely predvádzala. „Také krásne veci sa z tých starých šiat dajú spraviť, kebyže som mladá a štíhla, hneď si to oblečiem,“ hovorí. Zaspomínala si aj na časy, keď si sama šila a prešívala veci po svojej mame.
Jej vnučka Kristína priznáva, že doteraz z druhej ruky nenakupovala. „Zvažujem, že sa tam pôjdem pozrieť a skúsim si tam niečo nájsť,“ hovorí. Myšlienka ekológie ju oslovuje a aj preto sa na predvádzanie dala, hoci predtým nikdy nič také nerobila. Okrem samotných študentiek, čo modely vytvorili, totiž predvádzali aj členky Beach Volley Akadémie.
Nešlo o prvé ani posledné podujatie Resonance. „Robíme ekologické podujatia tematicky zamerané vždy na nejaký iný segment,“ vysvetľuje Aichová. Prebehli už akcie zamerané na zdravú výživu, recykláciu odpadov, verejnoprospešné práce, energetiku a úsporu energií.
Dražba na skúšku
Po prehliadke nasledovala neplánovaná dražba piatich vybraných modelov. Začínalo sa na desiatich eurách. Vydražili sa za 30 až 55 eur. Peniaze poputujú rodinám v núdzi.
Pôvodne mala byť dražba len online. „Toto bola iba taká skúška. Pôvodne sme to chceli robiť iba online, nevedeli sme, ako obecenstvo zareaguje,“ vysvetľuje Aichová. Dražba bude pokračovať online, vysvetľuje Aichová, dražiť sa budú aj hodinky od partnerov a recyklované šperky.
Jeden z predvádzaných kúskov – farebnú bundovestu, si vydražila aj Petra Dzurovčinová z Bratislavy, ktorú poznáte aj z našej premeny. „Veľmi sa mi páčila, bola taká iná a zaujímavá, tak som si povedala, prečo nie,“ hovorí s úsmevom.
Do Starej tržnice prišla práve kvôli prehliadke, recyklovanú módu má totiž veľmi rada. Oblečenie z druhej ruky nakupuje. Niekoľko šiat aj sama venovala a tak bola zvedavá, čo z nich návrhárky urobia. „Jedny skončili veľmi krásne, teším sa z toho,“ hovorí.
Po prehliadke si mohli návštevníci pochutnať na recyklovanom jedle – pochúťky zo zvyškov z dielne občianskeho združenia Jem iné.