BRATISLAVA. Na pulty kníhkupectiev pribudla novinka plná zdravých receptov a rád Zdravé desiate. S jej autorkami sme sa rozprávali o tom ako ozdraviť jedálniček svojim deťom, ale aj sebe. Tu sú ich tipy:

 

1. Vymeňte sladké nápoje za čistú vodu

U detí, ale aj dospelých, je problémom pitný režim, upozorňuje lekárka a spoluautorka knihy Andrea Gáži. „Dieťa ide do školy, mamička mu šupne džúsik alebo mu dá peniaze. Deti si kupujú kolu či dokonca energetické nápoje,“ hovorí. A to už na základných školách, dodáva.

 

 

2. Biely cukor, biela múka do zdravej kuchyne nepatria

Autorka knihy Zdravé desiate a koučka zdravého životného štýlu Daniela Rau radí vyradiť z jedálnička biely cukor a bielu múku. „Zaradiť iné múky a iné zdravé sladidlá. Tieto potraviny sa inak správajú v tele, energia z nich je oveľa lepšie využiteľná,“ hovorí. Na začiatok odporúča vyskúšať špaldovú alebo ražnú múku, čo odľahčí trávenie. Vynikajúci je podľa nej cukor z kokosových kvetov či brezový s nízkym glykemickým indexom, tiež zdravé sirupy ako napríklad ryžový alebo med.

 

3. Zelenina, zelenina a opäť zelenina... všade

„Na začiatok úplne postačí, keď začneme rozmýšľať, v čom všetkom vieme jesť zeleninu,“ hovorí autorka knihy a šéfredaktorka portálu Cvičte.sk Jana Šimkovičová. Začať treba podľa nej úplne od malička. Zeleninu považuje za základ, až potom nasleduje ovocie.

 

4. Zabudnite na obaly

Šimkovičová odporúča tiež nevyprážať, zbytočne neobaľovať a robiť veci na prírodno. „Netreba však zase ísť do opačného extrému, ale skôr pomaličky a pozvoľna,“ hovorí.

 

 

 

5. Preč s polotovarmi (alebo polotovary sú smŕŕŕť)

Problém vidí Gáži aj v nedostatku času a neochote vzdať sa svojho pohodlia. Mnohé ženy a aj mamičky malých detí uprednostnia obed v reštaurácii či polotovar pred varením, vysvetľuje. No práve v takýchto jedlách býva podľa nej veľmi veľa nezdravých prídavkov do jedál. „Tie isté prídavné látky môžete nájsť v prostriedku na čistenie toalety, no aj v niektorých potravinách,“ hovorí.

 

6. Mixujte

Rána a raňajky bývajú v mnohých rodinách problémom. Vyskúšajte na raňajky smoothie, radí lekárka Andrea Gáži. „Začala som robiť ovocné smoothie s malým množstvom listovej zeleniny. A postupne som im menila pomer v prospech listovej zeleniny,“ hovorí. Deti si na to zvykli a už takto fungujú tri roky – ingrediencie obmieňa podľa sezóny. V zime zase robí teplé proteínové smoothie.

 

7. Rozhýbte sa

Hoci je zdravá strava základ, pohyb by nemal chýbať. A to nielen dospelým. Pohyb už chýba aj deťom, upozorňuje manažérka Sport Kids Academy v Bratislave Michaela Danková: „Na tréningoch vidíme, že posledné dva roky stúpa nadváha u detí v predškolskom veku.“ Aktuálne je podľa nej obézna takmer desatina detí. Je za tým nedostatočná pohybová aktivita – deti majú často týždenne jeden tréning a mimo to sa skoro nehýbu, vysvetľuje. Problém vidí aj v nezdravej strave po tréningoch, do ktorej patria sladké vody či chrumky.

 

Prečítajte si aj Obéznych detí pribúda, návyky majú od dospelých