BRATISLAVA. Vojak, ktorý stojí neďaleko zavraždených civilistov, odpovedá v dokumentárnom filme na otázku novinára, čo si myslí o ľudských právach.  „Ľudské práva rozdeľujú guatemalský národ, používajú ich, aby sme bojovali jeden proti druhému,“ odpovedá s nasadením.

Ľudské práva v Guatemale, ktoré zažila dlhú občiansku vojnu, genocídu, korupciu, vysokú kriminalitu a drogovú vojnu, nebrali do úvahy vojaci, politici ani sudcovia.

 

Za éry generálnej prokurátorky bolo objasnených 10-krát viac prípadov násilia na ženach. 

 

Prvá žena v vplyvnom úrade

Do toho sa v roku 2010 stala generálnou prokurátorkou Claudia Paz y Paz. Aktivistka za ľudské práva a prvá žena v úrade. „Vedela som, že je to riziko, ale musela som to urobiť. Obete si zaslúžia spravodlivosť... krajina si zaslúži spravodlivosť. Guatemala už nemôže čakať. Urobím všetko, aby sme znížili beztrestnosť,“ vysvetľuje v holandskom dokumente Bremeno mieru, ktorý uviedli tento rok na festivale v New Yorku.

Žena, ktorej meno v preklade znamená mier a mier, chcela znížiť beztrestnosť v čase, keď počet neobjasnených prípadov vrážd dosahoval 95 percent. Denne bolo v krajine zavraždených 20 ľudí a takmer nikoho za to nepostavili pred súd. Ona sa rozhodne postaviť pred súd vrahov, obchodníkov s drogami a bývalého diktátora, ktorý sa stane prvým lídrom v Latinskej Amerike súdeným za  genocídu a zločiny proti ľudskosti.

 

 

 

 

Filmové príbehy žien

Dokument Bremeno mieru je jedným z piatich príbehov, ktoré uvidíte v Hlavnej medzinárodnej súťaži, novej sekcii Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Známy festival sa začína budúci týždeň v Bratislave. „V sekcii súťažia filmy zobrazujúce silné príbehy jednotlivcov, ktorí bojujú alebo bojovali za lepší svet,” hovorí riaditeľka festivalu Nora Beňáková.

Leitmotívom tohto ročníka filmového festivalu je otázka, či žijeme vo férovom svete. Aká ja naša úloha v ňom, ako svojim správaním či spotrebou ovplyvňujeme ľudí v iných častiach planéty. Medzi filmami majú silné zastúpenie aj príbehy žien.

„Tri filmy z piatich zaradených v sekcii Hlavná medzinárodná súťaž predstavujú príbehy žien, ktoré bojujú za lepší a spravodlivejší svet. A ženy majú miesto aj v ďalších predstaveniach festivalu. Iránska speváčka sa snaží spochybniť nezmyselné nariadenia v teokratickej diktatúre, v troch príbehoch prezentujeme príbehy rómskych žien s ich špecifickými, ale aj celkom bežnými problémami, v inom filme ukazujeme príbeh lekára, ktorý celé roky uzdravuje obete znásilnení vo vojenskom konflikte v Kongu,“ dodáva Beňáková.

 

Bývalý diktátor a generál Efraín Ríos Montt pred súdom.

 

Odvaha bez konca

Mnohé príbehy nebudú mať jednoznačný happy end. Guatemalská prokurátorka Claudia Paz y Paz za prvých šesť mesiacov v úrade zatkla viac obchodníkov s drogami ako v predchádzajúcom desaťročí, nechala zatknúť päť z 10 najhľadanejších zločincov v krajine a dostala pred súd bývalého diktátora a generála Efraína Ríosa Montta, ktorého za masaker 1771 mayských Indiánov počas vojenskej diktatúry odsúdili na 80 rokov odňatia slobody.

Žene, ktorá sa v roku 2012 stala podľa časopisu Forbes jednou z piatich žien, ktoré najviac zmenili svet a o rok neskôr bola nominovaná na Nobelovu cenu za mier, viac v Guatemale nedovolili. Päťročné obdobie jej skrátili o sedem mesiacov, bývalého diktátora neskôr prepustili a ona sama kvôli bezpečnosti opustila aj s rodinou krajinu a presťahovala sa do Španielska. „Možno je to koniec mojej éry, ale nie koniec Guatemaly,“ hovorí na záver dokumentu, ktorý si na festivale Jeden svet môžete pozrieť.

 

Prečítajte si aj Su Ťij očami žien v Barme – mení sa na tvrdú političku