Prieskumy verejnej mienky nevedia zmerať nepokojnosť a pohŕdanie tradičnými politickými systémami. Nedokážu odmerať znechutenie ľudí z toho, že politici a političky neberú vážne ich problémy a strach. Obavy a strach sú tak veľké, že ľudia volia najmenej pravdepodobné scenáre a hlas dávajú najnevypočitateľnejším politikom. V strachu volia neznámo a tým strach znásobujú.

Zažili sme si to na Slovensku vstupom kotlebovcov do parlamentu, v referende o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie a včera to korunovali Američania v prezidentských voľbách, keď si za prezidenta s veľkou pravdepodobnosťou zvolili miliardára bez politických skúseností Donalda Trumpa.

Ľudia prestali voliť za niečo a hlasujú proti niečomu s takou intenzitou, až to zaráža. Hlasovať proti niečomu sotva znamená nájsť riešenie problémov.

Strach z neznáma tak nahrádza na politickej scéne šok z nečakaného. Do Bieleho domu po Barackovi Obamovi, ktorý sľuboval zmenu v najlepšom zmysle slova, prichádza zmena, akú čakal málokto. Na víťazstvo stačí živiť najnižšie ľudské pudy a urážať kritikov a rivalov na všetky strany.

Spojené štáty bude viesť človek bez skúseností s politikou, ktorý najradšej rieši veci buchnutím do stola. Sľubuje múry na hraniciach s Mexikom, ale múry bude stavať aj voči zvyšku sveta. V tom obdivuje Vladimira Putina a jeho autoritársky štýl politiky. V demokratickej Európe netušíme, čo môžeme od nového prezidenta čakať.    

Zažívame éru arogantných politikov, ktorých k moci dostali znechutení voliči a voličky. Politiku nekultivujeme, ale vulgarizujeme.

A hoci si musíme počkať na volebné analýzy, je zjavné, že v politike stále hlasujeme aj proti ženám. Latka na ženu v politike je nastavená vyššie ako na mužov, aj keď muži vzbudzujú negatívne vášne v takej miere ako Trump. Ani v roku 2016 sme nedokázali preraziť sklenený strop, ktorý bráni dostať ženy na najvyššie funkcie v politike.

Na hodnoty v politike budeme čakať dlhšie.   

 

Prečítajte si aj Bieli Američania chcú rebela, ktorý spasí chudobných. Prečo by Trump mohol vyhrať