BRATISLAVA. Každé desiate dieťa na Slovensku sa rodí predčasne. Za posledných 15 rokov vzrástol počet takýchto bábätok takmer o tretinu. Ročne príde na svet asi 55-tisíc novorodencov.

Predčasne narodené deti nemajú ani 37 týždňov, štandardné tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov. Takéto deti ešte nie sú pripravené pre život mimo maternice, lekári sa im preto musia intenzívne venovať. Upozornil na to včerajší (17.11.) Svetový deň predčasne narodených detí. Na Slovensku nad ním prevzal záštitu minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

"Čím skôr sa deti narodia, tým nezrelšie majú svoje orgány, lekári sa im musia plne venovať," povedala Katarína Maťašová z martinskej neonatologickej kliniky.

 

Foto - TASR

 

Problémy s rečou, sluchom i zrakom      

Takéto deti môžu mať v budúcnosti problémy s rečou, poruchy zraku či sluchu. Neskôr sú hyperaktívne, spočiatku majú koliky, problémy s prehĺtaním, trávením či toleranciou výživy, čo spôsobuje poruchy rastu.

 

 

"Predčasniatka" sú oveľa častejšie ohrozené infekciami, najmä dýchacích ciest, v dospelosti môžu mať častejšie zvýšenú inzulínovú rezistenciu, krvný tlak a zníženú reprodukčnú schopnosť. Skôr narodené bábätká potrebujú vysokošpecializovanú starostlivosť. Aj vďaka nej sa dá predísť mnohým zdravotným komplikáciám. Ponúkajú ju perinatologické centrá, vďaka ktorým prežije väčšina takýchto novorodencov.

"Ak sa v nich dieťa narodí, pravdepodobnosť života bez dlhodobých zdravotných následkov narastá, hneď od začiatku sa mu totiž venuje špecializovaný tím," povedala Maťašová.

 

Foto - pixabay.com

 

Dôležité je materské mlieko

Na Slovensku je šesť pericentier, a to v Bratislave, Nových Zámkoch, Martine, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove. Lekári tam posielajú tehotné ženy s komplikáciami do 32. týždňa. Výnimkou nie sú ani ženy vo vyššom štádiu gravidity s vysokým krvným tlakom či cukrovkou. Odborníci tu sledujú matku počas jej tehotenstva.

Predčasne narodené deti potrebujú dostávať výživu v optimálnom zložení. "Materské mlieko zohráva aj vo výžive nedonosených nezastupiteľnú úlohu. U takýchto bábätiek však nie vždy spĺňa ich osobité potreby, musíme ho preto obohacovať prídavkom bielkovín, minerálov a vitamínov," vysvetlila Maťašová, ktorá spolupracuje s Iniciatívou prvých 1000 dní venujúcej sa oblasti výživy dojčiat a batoliat.