BRATISLAVA. Predstavte si, žeby ste každý deň poobede museli ležať ticho v posteli hodinu až dve a snažiť sa zaspať. Dokonca by ste mali mať ruky na paplóne, aby ste sa ani náhodou nedotkli svojho tela. Zvláštne? Nepríjemné?

Presne takto to majú deti v niektorých škôlkach. Niektorým to možno nevadí a rýchlo zaspia. No tie nespavé vie nútené ticho a ležanie poriadne potrápiť.

 

 

Spať musia všetky deti

„Dcérka má najradšej piatky, vyberám ju totiž na obed a nemusí v škôlke spať,“ hovorí Lívia z Bratislavy. Jej dcéra poobede nespí už od 2,5 roka. Do štátnej škôlky chodí podľa Lívie rada, trápi ju len povinné spanie. Deti bez ohľadu na potrebu spánku musia ležať vo svojich postieľkach, žiadna iná alternatíva nie je povolená, vysvetľuje. Nemôžu si ani čítať alebo sa potichu rozprávať.

Skúšala o tom hovoriť aj s učiteľkami. Hlavným problémom je, že ide o triedu, ktorá nemá samostatnú časť na spanie. Preto musia „spať“ všetky deti. No povinne v tejto škôlke spia aj deti v triede s oddelenou spálňou. Riaditeľka škôlky sa podľa Lívie bránila tým, že ide o nariadenie ministerstva a školskí kontrolóri jeho dodržiavanie sledujú pri náhodných inšpekciách. Ak objavia dieťa mimo postieľky počas hodiny určenej na spanie, škôlka má problém. Doba povinného spánku sa v školke podľa Lívie síce znižuje, no hodinu a pol spia povinne aj predškoláci, kde niektorí už majú viac ako šesť rokov.

Opačnú skúsenosť má Zita z Bratislavy, ktorej päťročný syn už tiež cez deň nespáva. „Deťom, ktoré nespia, dovolia ísť vedľa a potíšku sa hrať,“ hovorí. Jej syn musí ležať v postieľke počas hodinového oddychu len ak jeho učiteľku zastupuje iná, alebo sa zlúčia triedy, dodáva. Oddych je totiž povinný a takéto výnimky sú tajné – vysvetlila Zite učiteľka jej syna.

 

 

Povinný spánok osnovy nepoznajú

Oficiálne povinný spánok neexistuje. K organizačným formám usporiadania denných činností v materskej škole patrí odpočinok, vysvetľuje hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. „Realizáciu odpočinku detí v materskej škole si upravuje každá materská škola s rešpektovaním vlastných priestorových aj personálnych podmienok,“ hovorí. Nemusí ísť nevyhnutne o spánok, dodáva.

Platí podľa nej, že deti nemožno nútiť spať, no každé dieťa, ktoré chodí do materskej školy celodenne, absolvuje aj odpočinok. Jeho dĺžka závisí od veku detí, minimálne je to však 30 minút. Najdlhšie odpočívajú dvoj- až trojročné deti, najmenej naopak päť- až šesťročné. „Postupne je možné odpočinok zaraďovať v menšom časovom rozsahu, hlavne netrvať na tom, aby každé dieťa zaspalo,“ hovorí.

Odpočinok možno venovať pokojnejším hrám, čítaniu rozprávok či sledovaniu detských animovaných filmov, vysvetľuje. Ak to priestory materskej školy dovoľujú, môže sa podľa nej odpočinok realizovať aj v relaxačnom kútiku alebo na primeranej podložke „V materskej škole je potrebné učiť deti účinne odpočívať s využívaním rôznych spôsobov relaxácie ,“ hovorí.

 


Rôzny meter

S otázkami ohľadne povinného spánku a riešenia odpočinku sme oslovili viacero materských škôl. Do uzávierky nám neodpovedala ani jedna. O tom ako funguje v škôlkach odpočinok, sme sa dočítali v ich pravidlách, ktoré majú vyvesené na webových stránkach.

Väčšina škôlok dodržuje minimálne polhodinový oddych pre všetky deti. Učiteľky sa pritom individuálne venujú deťom, ktoré už nespávajú. Niekde trvajú na povinnom oddychu. Nájdu sa však aj škôlky, ktoré, na základe žiadosti rodičov, umožnia deťom len krátky odpočinok na podložkách.

Niektoré súkromné škôlky – hlavne tie so zmiešanými triedami, využívajú čas poobedňajšieho odpočinku na predškolskú prípravu starších detí, ktoré už nespávajú. Inde absolvujú aj predškoláci chvíľku oddychu, po ktorej nasleduje buď predškolská príprava alebo voľné hry. Mladšie deti sa k nim pridajú po spánku.

 

 

U nás bez sťažností

Pred dvomi rokmi riešil v Česku prípad núteného spania tamojší zástupca verejného ochrancu ľudských práv Stanislav Křeček. Na úrad prišiel podnet mamičky nespavého dieťaťa. Křeček ju odkázal na Českú školskú inšpekciu. Tá prípad prešetrila a dala sťažovateľke za pravdu.

Na Slovensku sa zatiaľ žiaden nespokojný rodič oficiálne nesťažoval. „Ministerstvo školstva neeviduje žiadny prípad, kedy by boli rodičia vyžadovali, aby dieťa neodpočívalo v čase určenom v dennom poriadku na odpočinok,“ hovorí Dupaľová Ksenzsighová.  

 

Prečítajte si aj Jedálne varia zastaralo, deti pijú len sladké vody

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.