Prvý ročník akcie Vezmite svoje dieťa do práce odštartovala Vaša skúsenosť matky-poslankyne, ktorá nemohla vojsť s malým bábätkom do rokovacej sály položiť otázku ministrovi. Čo sa odvtedy zmenilo? Stále nemôžete ísť s bábätkom do rokovacej sály...

„Áno, toto nám rodičom v parlamente stále umožnené nebolo. Ale mňa táto skúsenosť naštartovala k pomoci rodičom, ktorí majú štandardné zamestnanie. Lebo, čo si budeme hovoriť, my poslankyne a poslanci máme napriek tomuto obmedzeniu skvelé podmienky na to, aby sme rodinu a prácu zladili. Mnohé zamestnankyne mi písali, že by ich zamestnávateľ po prinesení dieťaťa do práce rovno vyrazil. To je smutné zrkadlo spoločnosti, toto musíme zmeniť. Mnohé firmy u nás sú naopak tak popredu, že môžu slúžiť ako príklad ostatným. Snažím sa ich prostredníctvom videí predstaviť verejnosti.“

 

Zlepšili sa podmienky pre Vás ako poslankyňa brávať dcérku do práce?

„Trochu áno, hlavne vidím zmenu v postojoch kolegov. K zmene klímy prispieva aj to, že o chvíľu už budeme štyri čerstvé mamy poslankyne. Hoci stále nemôžeme ísť s dieťaťom do pléna, tak máme k dispozícii miestnosť pri kancelárii Lucie Nicholsonovej, taktiež sa pripravuje prebaľovací pult v budove. Revolúcia ihneď nenastala, ale vidím postupné malé zmeny k lepšiemu.“

 

Váš pokus vstúpiť s dieťaťom do rokovacej sály sprevádzala veľmi silnú diskusia, ktorá mala veľa zástancov, ale oveľa viac kritikov. Ako reakcie ľudí hodnotíte spätne? 

„Ak na tom celom bola pozitívna stránka, tak ňou bola celospoločenská diskusia o zlaďovaní práce a rodiny a o roli žien v spoločnosti počas materstva. Keď som išla vo vlaku, na túto tému som počula diskutovať úplne cudzích ľudí. Každý mal na to nejaký názor. Pre mnohých to bolo prvýkrát, čo sa nad tým vôbec zamýšľali. Aspoň už vieme, že mnohí ľudia stále nasledujú mýtus, že žena má sedieť prvé tri roky doma s dieťaťom.“

 

Sprievod nosiacich rodičov v Bratislave v rámci Medzinárodného týždňa nosenia detí.  Foto - TASR

 

Zmenilo sa niečo pre mamy na pracoviskách? Mení sa prístup zamestnávateľov?

„Ja si myslím, že potrebujeme nielen lepšie zákony, ale aj zmenu myslenia všetkých zainteresovaných – zamestnávateľov, zamestnávateliek, zamestnancov a zamestnankýň. Prvá musí byť myšlienka, potom akcia, až potom vidíme výsledok. Ja chcem zasiať myšlienku. Mnohí rodičia a zamestnávatelia zatiaľ  nie sú nastavení tak, aby vychádzali rodičom v ústrety. Chce to vykročenie z komfortnej zóny.“

 

Ako bude vyzerať druhý ročník akcie Vezmite svoje deti do práce? Pripojila sa k Vám tentoraz aj poslankyňa z Poľska. Ako vznikla táto medzinárodná podpora? 

„Spolupráca s Joannou Scheuring-Wielgus vznikla veľmi prirodzene. Stretli sme sa na konferencii International Republican Institute vo Viedni s názvom Opozičný summit, povedala som jej o prvom ročníku Vezmite dieťa do práce, a jej sa táto myšlienka zapáčila natoľko, že to isté zorganizuje aj v poľskom parlamente. Tam vo štvrtok síce nemajú zasadanie pléna, ale vezmú deti do kancelárií.“

 

 

 

Akú máte odozvu na druhý ročník akcie?

„Teším sa, že aj o druhý ročník je záujem. Všetci partneri z minulého roka, ktorých som oslovila, súhlasili s opätovnou podporou. Aj záujem rodičov je porovnateľný s minulým ročníkom, rodičia posielajú fotky už dopredu.“

 

Beriete si zajtra dcérku do práce? Prinesú si deti aj iní poslanci či poslankyne?

„Áno, zajtra do parlamentu prídem aj so Zorkou, za ten rok už veľmi vyrástla. Príjemne ma prekvapilo, že sa ku mne pridajú aj kolegovia a kolegyne bez ohľadu na príslušnosť k politickým stranám, opozícii či koalícii. Muži aj ženy, mamy aj otcovia aj starí rodičia. Malo by nás byť spolu 15. Je pre mňa veľmi povzbudivé, že sa vieme spojiť pre dobrú myšlienku.“

.

Prečítajte si aj Práca s dieťaťom po boku? Nič výnimočné