„Každé ráno si poviem: jedna nula pre mňa, vyhrávam,“ smeje sa Blanche, ktorá pred niekoľkými rokmi prekonala infarkt a neskôr aj vážnu poruchu mozgu. Krstným menom Blanka, všetci ju však volajú Blanche. Poznáme sa z divadla, ochotníckeho. Na javisku hráme sokyne, ale nedokázala som hystericky reagovať na ženu, ktorú mám rada. Na ženu, ktorá rozdáva optimizmus, energiu, objatia. Na ženu, ktorá sa smeje zvučným, chytľavým smiechom.
„Teším sa z každého nového rána, život je taký krásny,“ hovorí a ja zapínam diktafón.
Infarkt a urputné bolesti hlavy
Krátko po štyridsiatke prekonala srdcový infarkt, predchádzalo mu niekoľko nevoľností, finále naštartoval stres. Skončila v Ústave srdcovo-cievnych chorôb. Po chirurgickom zákroku sa rýchlo zotavila, brala síce lieky a chodievala na pravidelné kontroly, mohla však žiť tak, ako predtým. Urputné bolesti hlavy sa objavili o takmer sedem rokov neskôr, pravdepodobne ako následok náročného, stresujúceho obdobia, ktoré Blanche prekonávala. „V nemocnici po vyšetreniach skonštatovali, že sa o mňa opäť pokúša infarkt. Bola to však nesprávna diagnóza,“ hovorí.
Poslali ju domov, o dva dni nato dcéra Janka, ktorá je zdravotnou sestrou, zalarmovala pohotovosť, pretože strašné bolesti boli späť. Blanche dostala infúziu, po ktorej tvrdo zaspala. Po zobudení sa bolesť stupňovala, opäť telefonát a príjazd pohotovosti.
Foto - rodinný archív
Zlá diagnóza
„Ani nepozreli papiere, bodli mi nejakú infúziu. Keď ma nakladali do sanitky, bola som pri vedomí, ale nedokázala som reagovať. Vnímala som, ako moje deti plačú, maminka, neumri nám. Martin mal vtedy trinásť, Janka dvadsaťšesť.“
Nasledovala chodba nemocnice a zvláštna reakcia službukonajúcej lekárky.
„Toto ste nám čo doviezli, povedala presvedčená, že som sa predávkovala liekmi, lebo podľa nej som sa chcela zabiť.“
A tak ju nechali sedieť na chodbe. Keď si Blanche napokon všimli, na otázku, ako sa cíti, nasledovala opäť svojská odpoveď lekárky: Hlava? Aj mňa a sestričku bolí, a predsa musíme pracovať.
Blanche previezli na psychiatriu, kde skonštatovali, že tam nemá čo robiť, pretože jej stav je záležitosťou neurológie. Kým sa tam však dostala, nesprávne naordinované lieky narobili v mozgu taký chaos, že Blanche napokon zostala imobilná.
„Zabudla som čítať, rátať, nevedela som sa postaviť ani prehltnúť jedlo. Mala som pocit, že mám na celom tele natiahnutú elektrickú sieť s výbojmi.“
Neurológ jej povedal, že musí byť veľmi trpezlivá, pretože to bude nejaký čas trvať, kým sa dá do poriadku.
Ilustračné foto - TASR
Chaos v rodine
Choroba v rodine narobila úplný chaos, odrazu sa všetko zastavilo. Čo sa financií týka, museli sa uskromniť. Chod domácnosti prebrala Janka, ktorá si v práci vzala päť týždňov voľna, aby sa mohla starať o mamu. „Dala som si kúsok rožka, cítila som jeho chuť, ale mozog nedokázal dať príkaz, že ho mám prehltnúť. Nevedela som sa postaviť, len čo som sa o to pokúsila, spadla som. Všade ma vodili, na WC, do sprchy, bolo to nepríjemné.“
Blanche potrebovala pokoj, všetko ju rušilo, keď niekto pustil vodu alebo niečo spadlo, dostávala triašku, mala pocit, že jej vybuchne hlava. Blížili sa Vianoce, ona si však z toho obdobia nič nepamätá. Na fotkách z toho obdobia je miesto nej akási popolavá, vychudnutá starena, takto sa videla.
„Priznám sa k niečomu, za čo sa budem hanbiť do konca života: rozmýšľala som, že to ukončím, že pohltám lieky. Zastavila ma myšlienka, že na to zase doplatia moje deti. Akoby nemali so mnou dosť starostí, lietali okolo mňa a ja som mala byť ten zbabelec, ktorý ich kvôli nejakej blbej bolesti hlavy poznačím na celý život?!“
Ilustračné foto - pixabay.com
Zvládla to vďaka deťom
Blanche sa postupne sa, krok za krokom, dávala dokopy. Čítať sa učila pomocou leporel a rozprávok, lúštila krížovky. Jemnú motoriku nacvičovala tak, že navliekala koráliky. Keď sa chcela odreagovať od bolesti, spievala si. Lieky aj lekárske kontroly sú dodnes súčasťou jej života, porucha mozgu je vec trvalá, hocikedy sa všetko môže vrátiť. To však Blanche nerieši. Zmenila mierku hodnôt, nad vecami, ktoré ju predtým dostávali do víru, teraz len mávne rukou. Pracuje, hrá divadlo, pestuje kvety, teší sa zo svojej rodiny, z dvoch psíkov. Atraktívna, šarmantná, 58-ročná žena.
„Zavri tie dvere, ťahá mi na šesťdesiatku,“ smeje sa a vzápätí zvážnie.
„Bolo to zlé obdobie, ale zvládla som to. Vďaka mojim deťom, ich podpore. Je veľa krásnych vecí okolo mňa, pre ktoré sa oplatí žiť.“
Rodina stratila príjem
Kým bola chorá, znížil sa príjem rodiny asi o tretinu. Nezarábala ani mama, a o časť platu prišla aj dcéra, ktorá sa o chorú mamu starala. Blanche opäť pracuje na čiastočný úväzok. Pomáha dcére v obchode.
„Ľudia nechcú myslieť na zlé veci a zabúdajú na to, že v jedinej sekunde sa života človeka môže od základov zmeniť. Stačí vážny úraz na dovolenke, nešťastná autonehoda, nečakaná mozgová príhoda či následky vážnej choroby. Choroba vie riadne zamávať rodinným rozpočtom. Výnimkou nie sú ani prípady, keď jeden rodinný príslušník musí zostať doma a starať sa o partnera. Prepad príjmov aj dosah na rodinu je naozaj výrazný,“ hovorí Lucie Urválková, členka predstavenstva UNIQA poisťovne. Často v poisťovni riešia prípady niekoľkomesačnej práceneschopnosti, z ktorých sa často stane invalidita a ľudia na to nie sú pripravení. Stále prevláda pocit, že invalidita vzniká najmä v dôsledku úrazov. Úrazy však podľa údajov Sociálnej poisťovne tvoria len tri zo sto prípadov invalidity, zvyšok majú na svedomí choroby.
„Aj preto je trochu prekvapivé, že riziko invalidity je pri životnom poistení na Slovensku stále relatívne podceňované. Buď si ju nepoisťujú vôbec alebo na veľmi nízke sumy. Pritom má na život človeka jeden z najvýraznejších dopadov,“ dodáva Urválková.
Počet invalidov narastá
Sociálna poisťovňa minulý rok priznala invalidný dôchodok 22 295 Slovákom, ale posudzovala 27 349 žiadostí. Počet invalidov stále narastá, za posledných sedem rokov stúpol ich počet o 17 percent. Podľa údajov Sociálnej poisťovne najčastejšie príčiny invalidity priznanej minulý rok, sú civilizačné choroby, pod ktoré sa podpisuje nezdravý životný štýl, a to nezdravá strava a nedostatok pohybu či stres.
Jedným z najväčších strašiakov je ateroskleróza, čiže kôrnatenie ciev, čo spôsobuje mŕtvicu a infarkt myokardu.
Peniaze dostanú skôr
„Vieme, že celý proces priznania invalidity býva spravidla veľmi zdĺhavý, pretože od stanovenia diagnózy treba čakať rok, kým môžete požiadať o invalidný dôchodok Sociálnu poisťovňu. Po novom budú môcť ľudia pre stanovené diagnózy požiadať o peniaze skôr, ako im invaliditu uzná Sociálna poisťovňa a časť plnenia či výplatu invalidného dôchodku zo poistenia invalidity môžu dostať už na základe stanovenej diagnózy. Navyše, ak Vás aj správny orgán za invalida neuzná, nič sa naspäť nevracia,“ hovorí Urvalková a ukazuje, ako by to fungovalo v prípade pani Blanky.
„Ak by pani Blanka mala našu životnú poistku UNIQÁT a poistenú invaliditu a jej diagnóza by bola v zozname diagnóz na preddavkové plnenie, mohla by ešte pred podaním žiadosti na Sociálnu poisťovňu požiadať o preddavok na poistné plnenie. Po posúdení našej poisťovne by išlo buď o invaliditu s jednorazovým plnením, alebo invaliditu s výplatou mesačného dôchodku, takisto oslobodenie od platenia poistného – podľa toho, čo by mala v rámci invalidity poistené,“ hovorí Urválková a dodáva, že životná poistka vie pomôcť aj v situácii, keď je človek dlhodobo práceneschopný. „Poistenie dávok počas práceneschopnosti vie krásne vykryť rozdiel medzi vlastným mesačným príjmom a dávkou zo Sociálnej poisťovne. Napríklad v prípade 2-mesačnej práceneschopnosti by pri poistenej dennej dávke 15 Euro mohla pani Blanka dostať až 900 Euro. Rovnako sa dajú poistiť aj denné dávky počas hospitalizácie z dôvodu choroby, úrazu alebo pôrodu“ vysvetľuje Urválková.
Ilustračné foto - pixabay.com
Preplatia druhý názor lekára
K novému životnému poisteniu patria aj vylepšené asistenčné služby: lekár na telefóne, nadštandard v zdravotníckom zariadení, starostlivosť o domácnosť, opatrovanie dieťaťa . Rozšírená asistenčná služba UNIQA Assistance PLUS okrem toho navyše zabezpečí a uhradí poskytnutie druhého lekárskeho názoru na diagnózu od svetového odborníka prostredníctvom portálu Diagnose.me.
„Z príbehu pani Blanky je zrejmé, že tam bol trochu problém so stanovením diagnózy. V prípade, že chcete svoju diagnózu ešte raz skonzultovať s lekárom, je možné obrátiť na asistenčnú centrálu, kde Vám presne povedia ako postupovať. Poistený si vyberá špecialistu zo zoznamu, ktorý vyhotoví tím Diagnose.me dostane posudok preložený do slovenčiny, k posudku zároveň môže klásť 2 dodatočné otázky,“ hovorí Urválková.
Lucie Urválková, členka predstavenstva UNIQA poisťovne. Foto - UNIQA
Pomoc pre osamotené matky
Upozorňuje, že životná poistka dnes zahŕňa už veľmi konkrétnu pomoc. Napríklad, ak sa žena sama stará o dieťa a utrpí úraz, pre ktorý je hospitalizovaná, po skončení hospitalizácie môže požiadať poisťovňu o starostlivosť o domácnosť. Znamená to upratovanie, venčenie psa, ale aj polievanie záhrady, ak chod domácnosti nie je možné zabezpečiť inou dospelou osobu. Takisto dovoz a odvoz zo zamestnania po úraze. „Mnohé ženy, ak sa starajú samé o dieťa, nemajú k dispozícii babičky či príbuzných, ktorí im v prípade ich hospitalizácie z dôvodu úrazu, choroby, zhoršenia zdravotného stavu v prípade tehotenstva či inej vážnej životnej situácie ako je napr. úmrtie príbuzného poisteného s dieťaťom pomôžu. A len máloktorá napr. slobodná matka má peniaze navyše peniaze na opatrovateľku. Môže však využiť službu, ktorú jej ponúka poisťovňa – opatrovanie dieťaťa. Ak kvôli dieťaťu môže pricestovať niekto z príbuzenstva, poisťovňa uhradí náklady na cestu tam aj späť. Súčasťou poistenia je aj preplatenie nákladov za jedlo pre opatrované dieťa vrátane nákladov za dovoz jedla. Opatrovanie dieťaťa by sa v prípade pani Blanky týkalo aj jej vtedy 13-ročného syna. O tomto všetkom už je dnes novodobá životná poistka,“ dodáva Urválková.
Prečítajte si aj Päť chýb, ktorá robia ženy pri hygiene v lete