BRATISLAVA. Dostali ste chuť napríklad na černice? Áno, stačí zájsť na trh, no tie vlastnoručne nazbierané majú predsa len inú príchuť. Riešenie ponúkajú weby, na ktorých nájdete voľne dostupné ovocné dreviny s presnou adresou či odporúčaním predchádzajúcich zberateľov.

Ovocie na Slovensku mapuje slovenský Fruitmap.sk a český Na-ovoce.cz. Nájdete na nich však aj stromy v Rakúsku, či vo svete. Ak hovoríte po nemecky, môžete vyskúšať aj nemecký Mundraub.org.

 

 

Hurá na ovocie

Inšpirovali sa nemeckou organizáciou Mundraub.org, ktorá sa mapovaniu ovocných stromov venuje už šiesty rok. Na začiatku využili databázu slovenskej Fruitmap.sk

„Základ tvorí mapa, do ktorej môžu prispievať registrovaní užívatelia,“ hovorí Ondra Nejedlý z webu Na-ovoce.cz. Každé miesto má svoj stručný profil s krátkym popisom lokality, dodáva. Web má podľa neho v súčasnosti okolo 500 užívateľov – z nich polovica aj aktívne prispieva.

Na-ovoce.sk okrem webu organizuje aj spoločne zbery ovocia, ich spracovanie a vzdeláva ľudí v oblasti starostlivosti o stromy. Nedávno prebehla takáto akcia v Bránickej Třešňovce spolu s ekocentrom Podhoubí. Na jeseň sa chystajú na údržbu zabudnutých mestských sadov. Zatiaľ síce nové dreviny nevysádzali, no v budúcnosti s tým počítajú.

„Odbor ochrany životného prostredia pražského magistrátu je našej aktivite veľmi naklonený,“ hovorí Nejedlý. Nové plány majú aj s aplikáciami pre mobily či sociálne funkcie portálu.

 

 

Celosvetová mapa

Portál Fruitmap.sk mapuje verejne prístupné ovocné stromy v mestskom prostredí. Vznikol pred piatimi rokmi ako študentská práca Ateliéru digitálnych médií na Akadémií umení v Banskej Bystrici. „Zámerom bolo povzbudiť ľudí k tomu, aby začali aktívnejšie skúmať svoje okolie a sami do mapy prispeli,“ hovorí jeho tvorca Michal Šimonfy. Tak vznikla mapa verejne dostupných ovocných stromov.

V prvých mesiacoch projektu bola zmapovaná približne tisícka stromov v okolí Banskej Bystrice. Postupne sa pridávali ďalšie mestá a krajiny. V súčasnosti na mape nájdete okrem Slovenska aj lokality v susednom Česku, Európe či Amerike.

Nový strom môže pridať každý návštevník portálu – buď výberom miesta na mape alebo nahraním fotiek s GPS súradnicami. Portál má teraz okolo tristo prispievateľov, ktorí zaznačili do mapy vyše šesťtisíc stromov, dodáva Šimonfy.

Portál spolupracuje s českým Na-ovoce.cz a do budúcnosti uvažuje o vytvorení mobilnej aplikácie.

 

 

Prečítajte si aj Jedálne varia zastaralo, deti pijú len sladké vody

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší. 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.